Vachoušek: Jde nám nejméně o poháry

Vachoušek: Jde nám nejméně o poháry

Byly časy, kdy fotbalový záložník Štěpán Vachoušek při neoblíbených zimních přípravách v duchu klel a hudroval, byť měl jako mladý talent sil na rozdávání. S přibývajícím věkem ale třicetiletý záložník a tahoun lídra první ligy z Teplic svůj pohled na tradiční nabírání kondice radikálně přehodnotil.

Uprostřed nejtěžšího tréninkového období roku v německém Altenbergu, kde teplický tým našel své útočiště, věří, že právě síla nabraná v Krušných horách Severočechům pomůže k obhajobě dobytých pozic. A především k účasti v dalším ročníku evropských pohárů.

"Chceme hrát za každou cenu o nejvyšší mety a za tím musí být vidět hodně práce. Jde o hodně, nejméně o poháry. Momentálně je toho opravdu hodně, ale bez toho bychom na jaře žít nemohli. Takže to bereme pozitivně," řekl Vachoušek při dnešním setkání s novináři v Altenbergu.

Teplické může hnát během současné dřiny vpřed pohled na ligovou tabulku, kde mají po podzimu na prvním místě stejně bodů jako druhá Sparta, ale zápas k dobru. Vachoušek však odmítá, že by postavení v tabulce mělo působit jako motivační stimul.

"Tak to není. Je jedno, jestli jdete do přípravy a jsme první nebo desátí. Na druhou stranu se jinak třeba prožívá dovolená v prosinci. Když jsme byli dole jako loni, bylo to mnohem horší," zavzpomínal Vachoušek.

Když se loni po pěti letech strávených v Marseille a v Austrii Videň vracel zpět do české ligy, ve Špindlerově Mlýně pak v zimní pauze po dlouhé době zažil tvrdý dril. S odstupem času přiznává, jak hodně mu vydatné tréninky v Krkonoších pomohly. Stejně jako celému mužstvu, které se dostalo z dolní poloviny tabulky a navíc vyhrálo pohár.

I sám Vachoušek prožil obrození. "Moje výkony byly během jara daleko lepší než na podzim, kdy jsem do ligy zase naskočil. Když člověk vydrží celou přípravu, strašně moc mu to dá. A stejně se na to dívám i letos," vysvětlil Vachoušek.

S úsměvem už mohl vzpomínat na léta, kdy mezi profesionály začínal, a na angažmá v Blšanech nebo Teplicích, kdy ještě jako teenager přípravná období takřka nesnášel. "Dřív jsem na to nadával, ale teď si každé přípravy opravdu vážím. Vím, že to strašně ovlivní moji fyzičku, člověk z toho pak těží hodně dlouho," uvedl Vachoušek. "Ranní vstávání z postele je hrozné, ale když člověk ty ztuhlé nohy rozběhá, už to je zase dobré," usmíval se technický středopolař.

Pozor si během přípravy dává hlavně na své zdraví. Vždyť jeho působení v Austrii Vídeň před třemi lety pokazily dvě operace kolena, které navíc ohrozily celou jeho další kariéru. Nyní je Vachoušek vnitřně šťastný, že může vstřebávat všechny tvrdé dávky kouče Jiřího Plíška.

"Ale dávám na sebe také mnohem větší pozor než někdy v osmnácti. Teď už mnohem pomaleji regeneruju, víc se věnuju regeneraci. Vím, že kdybych měl v přípravě nějaký problém a vypadl z toho, negativně mě to poznamená," líčil Vachoušek, který však věří v dobrý konec teplického jara.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.