Peltu překvapuje, jak fotbal zvládá ekonomickou krizi

Peltu překvapuje, jak fotbal zvládá ekonomickou krizi

V době ekonomické krize prožívají české fotbalové kluby složité časy, přesto žádný z účastníků první a druhé ligy neohlásil bankrot a všichni přes zřejmé těžkosti pokračují v soutěži. Jablonecký šéf Miroslav Pelta dnes po osobních zkušenostech vyjádřil překvapení na tím, jak se dokážou kluby s těžkou realitou vyrovnat. V severočeském klubu v posledních dvou letech sám musel sáhnout k řadě opatření, která zasáhla především samotné hráče.

Pelta působil ve Spartě, která je považována za nejbohatší český klub, později působil v marketingové společnosti STES. O možnostech finančních zdrojů pro fotbal má proto skvělý přehled. Před časem ale musel sám v Jablonci řešit, jak snížit náklady, aby klub vyšel. "Dotklo se to především hráčů. Zcela jsme ze smluv odstranili různé bonusy a změnili systém prémií. Každý hráč má nyní ve své smlouvě ošetřen jak pravidelný plat, tak i svoji odměnu za výsledky," uvedl Pelta v rozhovoru s ČTK.

V té době byly na Střelnici významně vyšší platy než dnes. A tak drazí hráči postupně kabinu opustili. "Od příchodu trenéra Komňackého jsme v podstatě vyměnili kádr. Ale jinou možnost jsme neměli a investice do nových hráčů se projeví zpětně v budoucnu," vysvětlil jeden z následků ekonomických změn uvnitř klubu.

Dnes už fotbalisté čtvrtého týmu ligy nejsou zvlášť luxusně odměňováni, alespoň ve srovnání s dřívějším obdobím. Kluby v Česku příjmy fotbalistů nezveřejňují, ale podle odhadů znalců fotbalového zákulisí se základní platy jabloneckých fotbalistů pohybují od 40 do 100 tisíc korun, přičemž průměrný hráč si přijde zhruba na šedesát tisíc. Podle jiných informací ale hráči v jiných klubech musí vyjít i s polovičními mzdami.

I tak fotbalové kluby mají plné ruce práce, aby naplnily svůj rozpočet. "Když se dívám na odhady sponzorských příjmů pro letošní rok, tak jsem ještě více pesimistický. Nebude to nic skvělého. Možná i u nás budeme muset ještě přijmout další úsporná opatření," naznačil jablonecký šéf, že letošní rok může být z ekonomického pohledu ještě složitější.

I proto Peltu udivuje, že se žádný z klubů 1. a 2. ligy, které povinně vlastní profesionální licenci, neohlásil krach. "Přitom už není možné táhnout s sebou dluhy mezi kluby, o to se postará svazová arbitráž. Možná to ukazuje, jakou sílu fotbal má a jak velkou poklonu si zaslouží všichni majitelé a kluboví partneři, kteří je drží nad vodou," dodal jablonecký boss.