Bitvu středu pole vyhrály Teplice

O mnoho šlo v pondělním souboji 15. kola Gambrinus ligy, v němž se utkaly dva týmy ze špičky tabulky. Jak domácí Teplice, tak Olomouc chtějí hrát o evropské poháry, oba soupeři navíc potřebovali napravit svá zaváhání z minulých utkání. Severočeši už pět utkání za sebou nevyhráli, Olomouc zase v posledním domácím zápase podlehla Jihlavě. Nakonec se po výhře 1:0 radovaly Teplice díky gólu záložníka Jiřího Saboua z 44. minuty.

První čvrthodina zápasu nenasvědčovala tomu, že se v Teplicích odehrává souboj třetího se čtvrtým v tabulce. Obě mužstva nastoupila s pětičlennou zálohou a soustředila se na defenzivu. Domácí Jiří Mašek a olomoucký Michal Hubník byli na hrotu útoku příliš osamocení. „Pro nás bylo prioritou nedostat gól. Nemůžeme se pyšnit skvělou obrannou fází, děláme hodně individuálních chyb. Takhle jsme navíc hráli dobře už v Dortmundu nebo v Mostě,“ vysvětloval rozestavení týmu hostující kouč PETR ULIČNÝ.

Mareček: Kluci hrají se sebezapřením

V záloze oba týmy kombinovaly příliš pomalu a těžkopádně, a tak bylo na trávníku stejně mrtvo jako na téměř prázdných tribunách Stadionu Na Stínadlech. „Hráči jsou v pořádku na zápas, ale už tak třetí čtvrté kolo hrají se sebezapřením. Třeba Jirka Mašek je na zápas připravený, ale má problémy s kolenem a se zády, hned po podzimu ho čeká zákrok,“ bědoval nad stavem svých svěřenců trenér Teplic VLASTISLAV MAREČEK. „Také nám šlo hlavně o to nepustit střed hřiště, tam má Olomouc velkou sílu.“

Hned v úvodu měli přece jen dvě slibné příležitosti Olomoučtí. Melinho přímým kopem z pětadvaceti metrů trefil do hlavy Michala Hubníka, od něhož se míč odrazil nad teplickou branku. Slibněji vypadal pokus Radima Königa, který o dvě minuty později taktéž z trestného kopu trefil břevno. Potom však hra na dlouhé minuty klopýtala ve středu pole, zmítána nepřesnostmi. Domácí se do šancí prakticky nedostávali, Tomáš Jirsák a Josef Kaufman oba pálili mimo tyče olomoucké branky.

Zdálo se, že brankáři v chladném podvečeru zmrznou – teplický Tomáš Poštulka musel důležitý zákrok předvést až ve čtyřiadvacáté minutě, kdy vytáhl prudkou ránu Martina Vyskočila na roh. Po půlhodině si mírnou převahu vypracovali Tepličtí, nebezpečnější byli hlavně po standardních situacích. Pavel Krmaš však po rohu Michala Doležala prudce hlavičkoval vedle, pokus Jiřího Saboua taktéž po rohovém kopu Tomáš Lovásik kryl.

Kouč Olomouce: Nebyla to válka

Kýženého vedoucího gólu se zmrzlá hrstka diváků dočkala až těsně před přestávkou. Pavel Verbíř ve čtyřiačtyřicáté minutě chytře hodil aut na Doležala, který ve vápně odcentroval na nohu Petra Benáta. Jeho střelu z bezprostřední blízkosti Lovásik neudržel, a tak Sabou pohodlně dorážel do prázdné brány. „Dnes mi chyběli dva stopeři, Kovář s Hudcem. Ti chlapci, co je nahradili, se snažili, ale nebyli tak vyhecovaní jako já nebo Jirka Sabou. Nebyla to od nich válka,“ krčil rameny po zápase Uličný.

Po přestávce se hra – byť jen na chvíli – změnila k lepšímu. Olomouc ve snaze po vyrovnání otevřela hru, změnila rozestavení na dva útočníky. Už tři minuty po pauze se Hanáci mohli srovnávacího gólu dočkat – Michal Hubník po krásné přihrávce Melinha obešel i Poštulku, jenže z úhlu trefil pouze spojnici tyče a břevna. „Hubňa to tam řešil zbrkle,“ litoval zahozené šance na vyrovnání Uličný.

Poslední půlhodina pak uběhla v ospalém tempu. Oběma týmům chyběl pohyb, Teplice se soustředily na udržení vedení a Sigma, ačkoli její trenér posílil ofenzivu, se proti soustředěné obraně domácích nedokázala prosadit. „Jsem rád, že jsme se s domácím stadionem rozloučili vítězstvím. Bylo sice vydřené, ale takové je někdy cennější, než když všechno šlape,“ radoval se z tříbodového zisku Mareček.

Výsledek:
FK Teplice - Sigma Olomouc 1:0 (1:0)
Branka: 44. Sabou. Rozhodčí: Helebrant - Kordula, Ondo. ŽK: Kaufman, Hunal - Vyskočil, M. Hubník. Diváci: 1400.

Teplice: Poštulka - Kaufman, Rada, Hunal, Krmaš - Doležal (78. Szabo), Jirsák (83. Varadi), Sabou, Benát, Verbíř - Mašek (64. Rilke). Trenér: Mareček.
Olomouc: Lovásik - König (68. Šultés), R. Hubník, Horáček, Randa - Vyskočil (46. Babnič), Melinho (75. J. Schulmeister), Rýdel, Onofrej, Pečnik - M. Hubník. Trenér: Uličný.

[ 5.12.2005 - Michal Petrák/Hattrick. Foto: ČTK ]