Analýza: Který z týmů se bude radovat z titulu?

Analýza: Který z týmů se bude radovat z titulu?

Šest kol zbývá do konce Gambrinus ligy a otázka, kdo získá titul, je nasnadě víc než kdykoliv předtím. Hlavní adepti jsou tři: Sparta, Baník a Jablonec, ve hře jsou i Teplice. Jasné je zatím jen to, že drama potrvá až do samotného závěru soutěže. Kdo má největší šance na převzetí žezla od Slavie?

Sparta


Los: České Budějovice (V), Střížkov (D), Baník (V), Slovácko (D), Liberec (V), Teplice (D)

Nejbližší dvě utkání sehrají sparťané proti papírově slabým soupeřům a to pro ně může být značná výhoda. Zápas s Českými Budějovicemi by měli Letenští zvládnout i přesto, že Jihočeši pohybující se kousek od sestupových pozic budou jistě kousat. Zápas proti Bohemians Praha by měl být pro Chovancův výběr snadnou záležitostí. Vždyť kauzami propíraný Střížkov už nemá prakticky o co hrát, je jasným sestupujícím.

Pokud Sparta v těchto zápasech naplno zaboduje, bude mít slušně nakročíno. Zisk plného počtu bodů je pro ni z toho důvodu velmi žádoucí. Pak totiž následuje zápas „o šest bodů“ s Baníkem, kde se může lámat chleba. V domácím utkání se Slováckem bude tým z Letné favoritem, což by měl potvrdit. Pak ho totiž čekají dva těžcí soupeři – Liberec na jeho půdě a doma Teplice, které se také nevzdávají šancí na zisk titulu.

Forma: Sparta je jediným mužstvem v lize, které zatím neprohrálo. Tuto úctyhodou statistiku drží už čtyřiadvacet ligových zápasů. V posledním duelu navíc jasně přehrála Slavii, přestože zvítězila „jen“ 1:0. V předchozích utkáních sice neoslnila skvělými výkony, ale kde chyběla kvalita, tam přišla zarputilost a boj až do závěrečných minut, který tak sparťanům přinesl vždy bodový zisk. A to i v zápasech, kde to vypadalo, že z trávníku odejdou s prázdnou. To svědčí o jediném: Sparta to myslí se ziskem titulu vážně!

Vnitřní síla: Velmi důležitý aspekt, v němž hrají roli zkušenosti i zázemí. V tomto ohledu je Sparta jasně před svými soky. Každoročně bojuje o nejvyšší příčky, v kádru má hráče s mezinárodními úspěchy a protože se jedná o největší a také nejbohatší klub v republice, je jasné, že i zázemí má jedno z nejlepších. Úřadující vicemistr má respekt, a to nejen u soupeřů, ale i u rozhodčích. Vzpomeňme na pondělní derby a Řepkův zákrok, který ač jasně zaváněl minimálně žlutou kartou, nebyl vůbec potrestán.

Šance na titul: 60 %

Baník Ostrava


Los: Liberec (V), Bohemians 1905 (V), Sparta (D), Kladno (V), Mladá Boleslav (D), Příbram (V)

Ostrava je v poněkud složitější situaci než její hlavní konkurent v závěrečném boji o titul. Nejprve utkání v Liberci, poté duel ve vršovickém Ďolíčku s nevyzpytelnými Bohemians 1905. Snadnější soupeř čeká Baník až tři kola před koncem, kdy se představí v Kladně. To však stále pomýšlí na záchranu v nejvyšší soutěži, přestože je na předposlední příčce. Svědčí o tom fakt, že poslední dvě utkání Středočeši dokázali vyhrát.

V posledních dvou kolech narazí svěřenci Miroslava Koubka na Mladou Boleslav, jež se po tragickém vstupu do jara zvedá a v posledním kole se utká s Příbramí na jejím hřišti. Té už zřejmě o nic nepůjde, protože boj o záchranu se jí s největší pravděpodobností vyhne.

Forma: Čtyři zápasy, čtyři výhry. To svědčí o jediném: Baník prostě jede! Daří se mu střelecky, fanoušci jsou v euforii. Vypadá to podobně, jako když Ostrava naposledy slavila titul. Přitom soupeře neměla v posledních duelech vůbec jednoduché, tři body získala například v Teplicích nebo v domácím měření sil s mistrovskou Slavií. A všichni jsou zvědaví, zda ve střelecké fazoně bude pokračovat největší překvapení jara, mladík Matěj Vydra, jenž od začátku druhé poloviny soutěže skóroval už čtyřikrát.

Vnitřní síla: Kouč Miroslav Koubek dokázal mužstvo pozvednout. Před sezonou s ním nikdo nepočítal, teď je z něj aspirant na titul. To všechno ohromně zvýší sebevědomí týmu, který může jen překvapit. Oproti Spartě se tak vyhne tomu velkému tlaku, že prostě uspět musí a to za každou cenu. Zkušené borce má Baník v kádru také, proto je nutné s ním počítat.

Šance na titul: 25 %

Jablonec


Los: Plzeň (V), Brno (D), Střížkov (V), Teplice (D), Slavia (V), České Budějovice (D)

Jablonec sice ztrácí na první příčku pouhé tři body, jeho ztráta na čelo se však může v brzké době navýšit. Nejprve se totiž Severočeši utkají venku s Plzní, které se daří a body doma jen tak někomu nenechává, poté doma hostí Brno s obávaným střelcem Kalabiškou.

Souboj na Strahově se Střížkovem by měl Komňackého celek zvládnout, pak ho však čekají těžké oříšky - Teplice a Slavia. Z tohoto pohledu má Jablonec nejsložitější pozici a bude příjemným překvapením, pokud se s ní dokáže poprat a zůstane na dostřel první dvojici.

Forma: Také jablonecký tým vykazuje slušnou formu. Naposledy zvítězil na půdě rozjeté Mladé Boleslavi, před tím doma nasázel Olomouci tři branky. Zaznamenal však také jednu vysokou porážku, když v severočeském derby podlehl Liberci 2:4. Nejbližší utkání v Plzni napoví, jestli poslední dva duely Jablonce byly signálem zvýšené formy, která by se mu v závěru soutěže mohla hodit.

Vnitřní síla: Ve srovnání se Spartou je Jablonec jen trpaslíkem. A to nejen z pohledu zázemí. Vždyť Jablonečtí nezískali ani jednou titul a také kádrem se nemohou letenskému sokovi rovnat. Severočeši si letos nevyzkoušeli ani evropské poháry a přitom takové zkušenosti mohou mít ve finálové části soutěže cenu zlata. Dalším faktorem je divácké zázemí. Zatímco Sparta s Baníkem se můžou opřít o silnou podporu svých příznivců, o jabloneckém „peklu“ nikdo nikdy neslyšel.

Šance na titul: 10 %

Teplice


Los: Příbram (D), Mladá Boleslav (V), Kladno (D), Jablonec (V), Olomouc (D), Sparta (V)

Teplice ztrácejí na čelo už šest bodů. Pokud chtějí bojovat o titul, musí bodovat častěji než soupeři před nimi. A to nebude nic lehkého. V domácím utkání s Příbramí by se dal očekávat jejich plný bodový zisk, pak je však čeká těžký zápas v Mladé Boleslavi, který je může definitivně ze závěrečných bojů vyřadit. A stačí se podívat na další soupeře, z nichž vyzvedněme Jablonec, Olomouc nebo Spartu a je zřejmé, že Teplice už mezi favority řadit nelze.

Forma: O tom svědčí i aktuální forma celku. Ta totiž není nijak oslnivá. Z posledních pěti zápasů zvítězil Plíškův tým jen jedinkrát, jednou remizoval a hned třikrát svým soupeřům podlehl. Zvítězit dokázal jen v domácím utkání se Slováckem, které se pohybuje ve spodních patrech ligové tabulky.

Vnitřní síla: Psychické rozpoložení týmu nejspíš nebude úplně ideální. Spíše než o titulu se tak uvnitř celku bude hovořit o evropských pohárech. Návštěvnost na Stínadlech není bůhvijaká a jinak tomu nebylo ani v době, kdy Teplice vévodily celé Gambrinus lize. A přitom tento faktor bývá v konečné fázi soutěže hodně důležitým.

Šance na titul: 0 %