Boj o záchranu: komu zůstane v ruce Černý Petr?

Boj o záchranu: komu zůstane v ruce Černý Petr?

Jsou rádi za každý bod, často jim to neklape v koncovce a minimálně jednou do roka vymění trenéra. Základní rysy týmů, které jsou ohroženy sestupem. Ještě k tomu přidejte mizernou hru na venkovních hřištích a dostanete přesnou charakteristiku klubů právem bojujících o záchranu. Kdo však nakonec sleze hrobníkovi z lopaty a zůstane mezi prvoligovou smetánkou?

České Budějovice


Postavení v tabulce: 13. místo, 5-8-11, 23 bodů, 20:29

Los: Sparta (D), Plzeň (V), Olomouc (D), Mladá Boleslav (V), Brno (D), Jablonec (V)
Ani tříbodový náskok na první sestupové místo by nakonec nemusel Jihočechům stačit. Los k nim totiž není příliš příznivý. V Plzni, Boleslavi a Jablonci se jim bude jen těžko bodovat. Doma navíc přivítají hned na úvod Spartu a ta se rozhodně nebude chtít brzdit v cestě za titulem. Jedinou nadějí tak zůstávají domácí duely s Olomoucí a Brnem.

Forma: Poslední tři utkání: 1-0-2, 3 body, skóre 3:4 (prohra na Slovácku a v Kladně, výhra s Příbramí)
Porážka na Slovácku a v Kladně může Budějovické hodně mrzet. Kdyby uspěli, odpoutali by se definitivně z nevyzpytatelných záchranářských sítí, ovšem takhle tam jsou namočení až po uši. Přímou konfrontaci se soupeři ze spodku tabulky prohráli, teď zkrátka musí zabrat v jiných zápas, ovšem s jejich nevalnou formou to půjde jen těžko.

Vnitřní síla: Vnitřní sílu rozhodně Šilhavého svěřenci mají. Ovšem ta se v posledních týdnech nepovedenými výsledky hodně ztenčila. Kdybychom zohlednili sílu týmu krátce po příchodu trenéra Šilhavého a teď, určitě bychom šli spíše sestupnou tendencí.

Na kolik procent se zachrání? 30%

Slovácko


Postavení v tabulce: 14. místo, 6-4-14, 22 bodů, 22:33

Los: Bohemians 1905 (D), Kladno (V), Mladá Boleslav (D), Sparta (V), Příbram (D), Plzeň (V)
Rozlosování pro ně není úplně špatné. Je jasné, že ovšem rozhodne souboj s Kladnem, který bude doslova o šest bodů. Kdo uspěje, bude mít k záchraně o mnoho mílových kroků blíž. Domácí body s Boleslaví a Příbramí by měli být v takovéto situaci pro Slovácko samozřejmostí.

Forma: Poslední tři utkání: 1-1-1, 4 body, 3:3 (výhra nad Budějovicemi, remíza s Libercem a prohra v Ostravě)
Moravané v žádném zápase neprodávají kůži lacino. O tom už se přesvědčila řada týmů z popředí tabulky. I když Teplice i Ostrava Slovácko zdolaly, nikdy se nestalo, že by jejich výhra byla o parník. Formu tak Mazurovi svěřenci nemají špatnou, uvidíme, zda to dokážou potvrdit ve zbylých zápasech.

Vnitřní síla: U tohoto týmu je to hodně ošemetné téma. Švancara se vám může na zápas parádně vyspat a pak předvádět geniální kousky, stejně jako zažít šílenou noc a na place být svému týmu k ničemu. Mazura je dobrý stratég a umí své svěřence dobře připravit i po psychické stránce, ovšem trošku váhám, zda na to má v týmu vhodné hráče.

Na kolik procent se zachrání? 50%

Kladno


Postavení v tabulce: 15. Místo, 6-2-16, 20 bodů, 22:40

Los: Slavia (V), Slovácko (D), Teplice (V), Ostrava (D), Bohemians 1905 (V), Liberec (D)
Domácí zápas se Slováckem rozhodne o bytí či nebytí Středočechů v dalších zápasech. Když se jim Moravany podaří porazit, pak jsou schopni se současnou formou odvést si body z Teplic nebo doma zabojovat s Ostravou. V závěrečných dvou kolech už budou muset jen dál jezdit po zadku a doufat, že získají víc bodů než jejich soupeři, kteří mají náročnější los.

Forma: Poslední tři utkání: 2-0-1, 6 bodů, 8:5 (prohra s Olomoucí, výhra na Střížkově a s Budějovicemi)
Kladenské probuzení přišlo akorát včas. Po příchodu nového trenéra vyhrálo dva naprosto klíčové zápasy, vždyť ještě před dvěma týdny byly na úrovni Střížkova a teď straší ze snu hráče Slovácka nebo Budějovic. S momentálním elánem Kladenských se může stát ještě ledacos.

Vnitřní síla: Procházka je známý hecíř. Sice bez ligových zkušeností, přesto kladenský srdcař, který dokáže ze svých hráčů vymáčknout maximum. Kladno je sice stále na sestupové pozici, ale morálka v týmu je výtečná. Každý je odhodlaný obětovat se pro záchranu.

Na kolik procent se zachrání? 35%

Bohemians Praha (Střížkov)Postavení v tabulce: 4-2-17, 14 bodů, 23:48

Los: Mladá Boleslav (D), Sparta (V), Jablonec (D), Brno (V), Plzeň (D), Olomouc (V)
Střížkovským nic nepřeje. Vedení nechce, aby nastupovali k zápasům, soupeři jim nedávají nic zadarmo a vlastní výkony zelenobílých stojí za starou belu. Jestli něco má tento skromný pražský klub zachránit, lehký los to rozhodně nebude.

Forma: Poslední tři utkání: 0-0-3, 0 bodů, 3:10 (prohra s Ostravou, v Příbrami a s Kladnem)
Stačí se podívat na poslední utkání a všem musí být jasné, že tady není něco v pořádku. Když ke klíčové porážce s Kladnem připočteme nejspíše kontumační prohru z Vršovic, je jasné, kdo je adeptem na sestup číslo 1.

Vnitřní síla: Nikdo nevidí, co se v kabině Bohemians Praha děje a to hovoří asi za vše. Za hráče mluví často vedení týmu, i trenér Jindráček občas vypadá jako bezvládná loutka v rukou mocného majitele. Právě on je asi tou jedinou vnitřní silou, která by mohla nějakým zázrakem tým zachránit v první lize.

Na kolik procent se zachrání? 5%