Ostrava nebo Budějovice, pro Sionka žádný rozdíl

Ostrava nebo Budějovice, pro Sionka žádný rozdíl

Ostravský fotbal ho vychoval, z jeho lůna zamířil před 11 lety za kariérou do velkého světa. Přesto už dnes pro Libora Sionka návrat na Bazaly, kde se oba týmy střetnou v neděli v klíčovém utkání o titul, není zvlášť významný. Sparťanský záložník sice vnímá obrovskou rivalitu obou klubů, ale sám prý necítí při návratu nic výjimečného. Tvrdí, že hrát v Ostravě nebo v Českých Budějovicích mu přináší stejné emoce.

Sionko ale nezačínal přímo na Bazalech. V sedmi letech dělal první fotbalové krůčky v nedalekých Vítkovicích, až o dva roky později se stal kmenovým hráčem Baníku. "V Ostravě jsem to měl rád, dostal jsem se tam do ligy, potkal tam dobré lidi. Ale pokud jsem chtěl do světa, musel jsem jít do Sparty, jiná možnost v té době neexistovala," svěřil se třiatřicetiletý hráč před duelem, v němž bude jedním z nejsledovanějších hráčů.

V neděli budou Bazaly beznadějně vyprodané, což během svých 55 startů v klubu Sionko nezažil. "Mívali jsme slušné návštěvy, ale vyprodáno asi nikdy nebylo," vzpomínal autor 11 ostravských ligových branek, kterého nemají fanoušci společně s dalším Exostravanem Tomášem Řepkou kvůli jejich "zradě" v lásce. "Vím už z dřívějška, že mě zrovna rádi nemají, ale stejně jako Tomáše mě bude určitě skvělá atmosféra spíše motivovat," neobává se negativních reakcí publika.

Jaký protiklad s jeho otcem Rostislavem, který je v klubu považován téměř za legendu. Není divu - před 34 lety právě jeho branka přinesla Ostravě první titul v historii. Baník tehdy dokázal v posledním kole vyhrát v Plzni 1:0 a přeskočil dosud vedoucí Slavii. Tehdejší hrdina bude u toho v hledišti i v neděli. "Nevím, komu bude fandit, ale vždy přál svým synům, tak se to snad nezmění," řekl s úsměvem starší ze Sionkových synů.

Zápas může jednomu ze soupeřů značně přiblížit titul. "Případný vítěz bude mít k titulu hodně nakročeno. Remíza situaci obou týmů zkomplikuje, přiblížit se mohou Jablonec a Teplice," připomněl Sionko další adepty na mistrovský titul, kteří se však podobně jako moravský klub k útoku nehlásí.

Podle záložníka to je nepochopitelné. "Že to pro Ostravu není priorita? To je hovadina, musím se tím žvástům smát," potvrdil slova sparťanského trenéra Jozefa Chovance, že si rivalové v boji o titul jen připravují alibi pro případný kolaps. Ostrava podle něj musí být v psychické pohodě, nemá důvod být tak opatrná. "Vyhrát tolik zápasů za sebou, mít v zádech plný stadion, to je přece deviza jako hrom," naznačil největší soupeřovu výhodu.

Moc by si ale přál, aby na nedělní zápas jednou vzpomínal s radostí. "Každý hráč má deset patnáct utkání, které si rád po kariéře vybaví. Pokud vyhrajeme, určitě mezi ty mé nejlepší zápasy tento zařadím," očekává před duelem, který může jeho týmu přiblížit mistrovský titul. Ten by byl pro Sionka sedmý v kariéře a čtvrtý ve Spartě. Naposledy se radoval loni, když zvedl nad hlavu mistrovský pohár pro dánské šampiony s FC Kodaň.

K šlágru jara jste již na eFotbalu mohli číst:


K samotnému zápasu:

Bitva jara: historická bilance hovoří pro Spartul
Sestřelil klokany a sešrouboval skříň
Kušnír sebevědomě: Strach z Baníku nemáme!
Chovanec nechápe alibismus soupeřů, o titul se hlásí jen Sparta


Z tábora fanoušků:

Vítkovický stadion je pro fotbal nedůstojný, říkají fans Baníku před pochodem
Bazaly budou praskat ve švech, je vyprodáno!
Policie: Baník se Spartou? Nejrizikovější zápas roku!