Chelsea zdolala Portsmouth a získala tak double

[tag]AKTUALIZOVÁNO 18:30[/tag] Velký sen Portsmouthu o výhře FA Cupu se rozplynul. Ačkoliv sestupující celek nebyl ve finále pouze do počtu a snažil se býti Chelsea důstojným soupeřem, nakonec kvůli brance Didiera Drogby z druhého poločasu přenechal cennou trofej fotbalistům Blues.

Utkání začalo trošku vlažnějším tempem, ale po pár zahřívacích minutách už oba celky naplno dokazovaly, že jsou ve finále právem. Nejprve po akci Nicolase Anelky velice nebezpečně pálil Frank Lampard, krátce nato ten samý hráč trefil dokonce tyč brány Davida Jamese.

Na druhé straně však také zahořelo. Aruna Dindane se prosadil na pravé straně hřiště a skvělým centrem oslovil Kevina-Prince Boatenga, jehož ne zcela povedený volej našel před bránou zcela volného Frederica Piquioenneho. Francouzský útočník byl však nabídnutou šancí natolik zaskočen, že do míče jen lehce trkl a Petr Čech tak dokázal reflexivním zákrokem balón vyrazit.

Teprve od této chvíle definitivně převzal otěže zápasu favorit z Londýna a přikoval svého soupeře do vlastního pokutového území. Salomon Kalou však v jasné šanci před prázdnou bránou trefil jen břevno, krátce nato jen brankovou konstrukci orazítkoval také hlavičkující John Terry.

A aby toho nebylo málo, břevno napálil z přímého kopu také Didier Drogba a ačkoliv se po exekuci začal radovat, opakované záběry jasně prokázaly, že míč po odrazu od vrchní tyče celým objemem brankovou čáru nepřekročil. V závěru poločasu pak Drogba orazítkoval ještě tyč, když překonal Jamese střelou z těžkého úhlu.

Krátce po zahájení druhé půle pak mohly neproměněné šance Chelsea mrzet. Juliano Belletti v pokutovém území zcela zbytečně fauloval Dindaneho, k exekuci pokutového kopu se postavil do té doby skvěle hrající Boateng. V rozhodující chvíli však selhal, penaltu kopl mizerně a brankář Čech dokázal jeho střelu vyrazit.

Platnost pravidla nedáš – dostaneš se potvrdila o tři minuty později. Drogba se znovu postavil k přímému kopu, tentokrát už svou tvrdou střelou k tyči nedal Jamesovi šanci a poslal Chelsea do vedení. To mohlo být krátce nato navýšeno, ale Kaloua, Drogbu i Joe Colea zradila koncovka.

Portsmouthu se v závěru utkání podařilo dostat soupeře pod tlak, ale žádné vyložené šance mu to nepřineslo. Naopak na druhé straně mohl po faulu Michaela Browna dokonat výhru Blues Frank Lampard, ale ani on pokutový kop neproměnil a poslal míč jen vedle Jamesovy svatyně. Na výhře Chelsea už to však nic nezměnilo.