Plzeň chce nový stadion až za 400 milionů

Plzeň zrekonstruuje za 350 až 400 milionů korun stadion ve Štruncových sadech, jehož kapacita se zvýší o více než třetinu na 12.500 diváků. Postaví nové tribuny, obnoví západní část a posune vyhřívaný trávník. Město, které má zatím pouze studii, už podepsalo smlouvu na projekt pro územní rozhodnutí, který bude do října. Podle náměstka primátora Petra Runda by si Viktoria po úterním triumfu v domácím poháru a postupu do Evropské ligy nový stadion zasloužila.

Plzeň chce nový stadion až za 400 milionů
Veřejnost i vedení klubu označují současný stadion za "nefotbalový", protože diváky odděluje od hřiště široký atletický ovál. Radnice chce plochy pro atlety odstranit a plánuje zhruba za 70 milionů korun výstavbu atletického stadionu v novém areálu učiliště na Skvrňanech. Vznikne tam atletický ovál s osmi drahami, tréninkové prostory, tělocvičny, tribuna, parkoviště i sociální zařízení.

"Dokumentaci zpracuje také Plzeňský projektový a architektonický ateliér nejpozději do 1. listopadu 2010. Zajistí také zjišťovací řízení EIA (posudek vlivu stavby na životní prostředí) a případné vypracování EIA, a dále dvě územní rozhodnutí," řeklRund. Rekonstrukce by podle něj mohla začít už příští rok na jaře a do konce roku by se měla stihnout. Už letos v červnu vybere zastupitelstvo za tří možností financování stavby - z klasického úvěru, dodavatelského úvěru a PPP projektu města se soukromým partnerem, jehož by radnice vybrala ve výběrovém řízení.

Viktoria Plzeň se v úterý vítězstvím v Ondrášovka Cupu vrátila po 39 letech do evropských pohárů. "Byli bychom rádi, kdyby rekonstrukce začala co nejdříve. Zatím je otázkou, jestli stadion vůbec vyhovuje požadavkům UEFA na Evropskou ligu. Přijedou komisaři a ve hře je více variant," pronesl manažer klubu Adolf Šádek. Mezi ně patří nutnost úprav nebo odehrání zápasů na jiném stadionu, například na Strahově.

Ještě před dvěma lety se přitom v Plzni hovořilo o soukromém projektu na vybudování nového fotbalového stadionu evropského formátu na Borských polích, který město nakonec nepodpořilo. Počátkem roku 2008, před krizí, navrhl radnici pražský developer Impower Finance stavbu komplexu Emporum pro 20.000 lidí. Kromě univerzálního stadionu měl mít sjezdovku, akvapark a hotel, vše zhruba za tři miliardy korun.

Stadion ve Štruncových sadech byl otevřen v roce 1955 na krajskou spartakiádu. Později se dodělala Brána borců a hlavní tribuna, která byla tehdy jednou z nejlepších v ČSSR. Kapacita byla 35.000 diváků, z toho 7600 sedících. V letech 2002 až 2003 město sportoviště zrekonstruovalo tak, aby vyhovovalo směrnicím ČMFS. Kapacita se tak snížila na současných 7425 míst.

V sadech je nyní kromě vyhřívané travnaté hrací plochy (od roku 2003) také hřiště s umělou trávou o rozměrech 20x40 metrů. V roce 2008 byl zprovozněn umělý trávník třetí generace v nedaleké Luční ulici, kde jsou další tři travnaté hrací plochy.