Kam pro peníze? V neděli ráno na Žižkov!

V rámci osmadvacátého kola druhé nejvyšší fotbalové soutěže přivítají hráči Viktorky Žižkov na svém stadiónu tápající rezervu Sparty. Na první pohled jde o utkání nezajímavé, protože Viktorka ztratila naději na postup do první ligy již před několika týdny, ale podívám-li se na utkání okem sázkaře, zablýskne se mi v oku mince.

Kam pro peníze? V neděli ráno na Žižkov!
Těžiště chtění v tomto zápase totiž jasně leží na kopačkách hostujících fotbalistů Sparty. Při pohledu na tabulku, je pozice hostujícího celku velmi nepříjemná. Dvě kola před koncem soutěže má na svém kontě pouhých 24 bodů, což je v současné době pasuje do role druhého sestupujícího. Situace ale není nikterak ztracená. Ve hře je ještě šest bodů a ztráta na 14. příčku je pouhý bod. Sestoupit mohou ale také dva celky z Moravy a těmi jsou Hlučín a Opava. A je možné, že právě o to bude na domácí půdě usilovat žižkovský celek.

Viktorka má totiž o soutěž níž, tedy v ČFL své béčko na nepříliš lichotivém 15. místě a hned o bod zpět jsou béčko Jablonce a Vyšehrad. Oba tyto celky mají ale zítřejší zápasy k dobru. Sestupová logika nižších soutěží je taková, že sestoupí z ČFL nebo z MSFL vždy o tolik víc celků, o kolik do ní sestoupí z ligy druhé. Jinými slovy. Aby měl Žižkov jistotu udržení se své rezervy v ČFL, je pro ni důležité, aby pokud možno z druhé ligy sestoupily dva týmy z východu republiky, aby počet sestupujících z ČFL byl základní.

Ač se to zdá nepochopitelné, motivace obou celků zítra dopoledne na Viktorce bude podle mého obdobná na obou stranách hřiště. Sparta B se chce udržet a Žižkov nechce, aby sestoupil tým z Čech. Viktorka před dvěma týdny udělala změnu na lavičce, kdy u týmu skončil trenér Petržela a novým koučem se stal Roman Veselý. Ten ale před utkáním oficiálně nespekuluje a jen hledá pro své svěřence motivaci. „Sparta má svůj zvuk. A to ať jde o první tým nebo béčko. V našem případě jde o „malé derby,“ ale i to by mělo hráče motivovat. Máme za sebou výsledkově otočený zápas v Sokolově a věřím, že se to do zápasu projeví. Každopádně bychom rádi prolomili domácí prokletí a nemuseli dotahovat skóre. Chce to prostě dát gól a poctivou prací zápas zvládnout,“ uvedl pro fkvz.cz Veselý.

Další otázkou tohoto zápasu je jistě možná účast některých hráčů sparťanského A-týmu. Jak jistě všichni vědí, minulý týden sparťané na Letné oslavili titul v Gambrinus lize, a tak se dá čekat, že si kouč rezervy do své základní sestavy některé hráče z áčka pozve a takto sestavený tým si z Žižkova odveze všechny tři body. Nemyslím, že by Žižkov nastoupil s chutí zápas Spartě vyloženě odevzdat, motivace Sparty v tomto zápase je ale jasná a její síla by měla být oproti průběhu sezóny také větší. I večer před zápasem se u českých sázkových kanceláří nabízel za výhru hostů více než dvojnásobek!