Ligu odstartuje zápas favorita s nováčkem

Ligu odstartuje zápas favorita s nováčkem

Dva měsíce trvala letní přestávka nejvyšší domácí fotbalové soutěže, v sobotu už zvedne Gambrinus liga znovu svou oponu. Všechny kluby se během letní přestávky snažily, aby o nadcházejícím víkendu byly v ideální formě, ale až ostré zápasy prokážou jejich skutečnou sílu. Ze všech kabin ale zní přání, aby začátek ligy zrovna jejich mužstvu neutekl.

Ligu načne v Toyota Areně sobotní zápas Sparty s kladenským nováčkem. Letenští poslední dva zápasy loňské sezony nevyhráli a především s Plzní si uřízli pořádnou ostudu. Letní příprava se sice tradičně vydařila, ale před premiérou zůstává řada otazníků včetně složení útočné řady. V ní asi nedostane šanci Lustrinelli, ale trojice Zdeněk Pospěch, Jun, Šimák. "První zápas je vždy důležitý. Teď je to umocněné ještě tím, že Kladno je nováček, takže přijede soupeř plný elánu a odhodlání. To samé se dá ale říci i o nás, z týmu je cítit velká chuť," řekl trenér Stanislav Griga.

Kladno se vrací do ligy po 36 letech a musí zápas zvládnout především psychicky. "Bude to opravdový test naší připravenosti, ale nemáme co ztratit," tvrdil trenér Miroslav Koubek, který považuje za mírný hendikep, že příprava byla kvůli pozdějšímu konci druhé ligy kratší. "Museli jsme navíc přebudovat obranu, ale nové kvarteto si na sebe už zvyklo," dodal. V kladenské brance se podle všeho objeví ze Sparty hostující Bičík, k dispozici už bude po návratu z ME do 19 let také další sparťan Šimůnek.

V loňské sezoně dokázala Mladá Boleslav porazit Olomouc dvakrát, pokaždé se trefil hanácký odchovanec Vít. Také letos mohou Středočeši vyhlížet k premiéře optimisticky, zvlášť po středečním pohárovém vystoupení. "Všichni hráči jsou zdravotně v pořádku a věřím, že zopakujeme stejný výkon. Olomouc bude určitě spoléhat na brejky, my sázíme na rychlý přechod do útoku. Diváci by měli vidět zajímavý fotbal," uvedl trenér Dušan Uhrin.

Olomouc nedokázala vyhrát poslední čtyři loňské ligové zápasy a teď ji čeká zvlášť těžký vstup. "Boleslav hned na začátek sezony ukázala svou sílu. Soupeře sice známe a máme o něm dost informací, ale bude záležet, jak s nimi naloží hráči," řekl trenér Vlastimil Palička, který po sedmi letech opět usedne na olomouckou lavičku.

V soubojích Slovácka a Zlína ještě nikdy nedokázal vyhrát hostující tým. Zlínu ale závěr loňské ligy nevyšel, na výhru čeká od 19. dubna. Především to však bude souboj dvou trenérských generací: třiatřicetiletý Jiří Plíšek, nejmladší ligový kouč, zažije premiéru, zatímco šestapadesátiletý Petr Uličný je s 347 zápasy nejzkušenějším trenérem soutěže.

Ohrožen je start zlínských hráčů Vidličky se Švachem. "Složení zadních řad budu řešit až po dnešním tréninku. Slovácko hodně obměnilo kádr, jeho výsledky na francouzském turné vzbuzují respekt," upozornil Uličný.

Slovácko neprohrálo už sedm ligových zápasů, ale v létě zažilo zemětřesení počínaje trenérem a hráčským kádrem konče. A teprve v pátek zaregistrovalo čtrnáct nových hráčů. "Jsme kompletní, nikdo není zraněn. Počítám, že nejsilnější zbraní Zlína budou standardní situace," mínil před premiérou Plíšek.

V Jablonci si moc přejí, aby na pěkném stadionu dokonale vyšla premiéra a navnadila diváky na další zápasy. "Start je zvlášť pro domácí týmy klíčový, to vědí ve všech klubech. Očekávání jsou vždy veliká, ale teprve soutěžní zápasy dokáží, jak je kdo připraven," prohlásil trenér Petr Rada, který může zařadit do sestavy i Loučku. "Přišel sice na poslední chvíli, ale dobře to tu zná, jeho adaptace nebude složitá," řekl kouč.

[obrazek id="2597" zarovnani="vpravo"]Hostující trenér Zdeněk Ščasný nepřikládá prvnímu zápasu klíčovou důležitost. "Vstup do soutěže budu vyhodnocovat až v nějakém bloku. Obecně z jednoho zápasu nedělám nikdy velké závěry, jen série zápasů může ukázat pravdu. Ale je příjemné začít bodovým ziskem," uvedl mostecký kouč. V obou loňských vzájemných zápasech jasně dominovaly domácí týmy, které vyhrály shodně 3:0.

Příbram chce od úvodu ligy dokazovat, že odhady expertů a bookmakerů, které ji označují za outsidera, budou liché. "Čeká nás souboj s podobně ambiciózním týmem, a pokud se chytíme před vlastním publikem, bude to ideální," řekl trenér Pavel Tobiáš, podle kterého ale soupeř udělal během léta hodně práce.

Plzeň ještě nikdy u Litavky nevyhrála a jedinou remízu uhrála před dvanácti lety. V přípravě ale Západočeši vyhráli 2:0. Kouče Michala Bílka čeká na lavičce Plzně premiéra. "Je to stejné jako v Blšanech před začátkem sezony, důležité je rozehrát ji dobře," uvedl Bílek. I když jsou bookmakeři jiného názoru, Bílek vidí v Příbrami silného soupeře.

Teplice neprohrály v první lize od loňského listopadu a série už trvá 18 zápasů, novou sezonu začnou s Brnem. Soupeř je podle Severočechů po příchodu kanonýra Wagnera a tvůrce hry Polácha výrazně silnější. Kouč Vlastislav Mareček nezakrýval, že se příprava týmu nevyvedla. "Z posledních přípravných zápasů našim divákům něco dlužíme," uvedl, ale pochvaloval si, že se téměř vyprázdnila marodka. Fenin teprve ve čtvrtek večer dorazil z mistrovství Evropy devatenáctek, jeho start je nejistý.

Brno vyhrálo na Stínadlech naposledy před devíti lety, ale remízy vozí poměrně pravidelně. Tentokrát ale bude mít hned na startu obtížnější úlohu, neboť trenér Josef Mazura řeší problém se složením zadních řad. "Nějaké řešení sice mám, zřejmě budeme muset hodně improvizovat," prohlásil trenér.

České Budějovice se před více než rokem loučily s ligou právě duelem proti Liberci, nyní bude vzájemný souboj televizní premiérou v nové sezoně. "Vedle Sparty a Slavie je to nejatraktivnější soupeř. Liberec je velkým favoritem, ale my se jen tak nedáme," zdůraznil kouč Jihočechů František Cipro, který má trochu obavy z nedělního výkopu 20:15, na který diváci nejsou zvyklí.

Liberec tuší, že na obhájce se bude chtít vytáhnout každý, nováčkem počínaje. "To je ale normální a jsme na to připraveni. Zdůraznili jsme si, že loňská sezona je historií a je potřeba pracovat stejně tvrdě jako v minulé sezoně," řekl trenér Vítězslav Lavička. Největší problém mu dělá, koho poslat do útoku: Holenda i Zbyněk Pospěch, který dnes přijde ze Sparty, pykají za karty. Z mistrovství světa devatenáctek se však už vrátil Blažek.

[ 29.7. 2006 - ČTK / eFotbal.cz. Foto: ČTK ]