Padlo první pravomocné potrestání zákazem vstupu na stadion v Česku

V Česku padl první pravomocný trest zákazu vstupu na stadion pro agresivního fotbalového fanouška. Soudce Okresního soudu v Příbrami tak potrestal příznivce pražské Slavie, který loni v říjnu vhodil během utkání svého týmu na hřiště dělobuch. Explodoval asi metr od brankáře protihráčů. Muž teď nesmí 2,5 roku na žádné utkání Slavie. Informovala o tom dnes televize Nova.

Padlo první pravomocné potrestání zákazem vstupu na stadion v Česku
Incident se stal loni 31. října, kdy Slavia hrála na hřišti Příbrami. "Hodil dělobuch na hrací plochu, za záda brankáře FK Příbram," uvedl soudce Miloslav Boudník.

Odsouzený se bude muset před každým utkáním slávistů přihlásit na policii v Písku, kde bydlí, uvedla Nova. Podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové bude po celou dobu utkání pod dozorem pracovníků probační a mediační služby a policie. Pokud pravidlo poruší a na zápas přijde, byl by opět souzen a čekal by ho pravděpodobně nepodmíněný trest.

Zakázat dospělým i mladistvým pachatelům vstup na sportovní, kulturní a jiné společenské akce umožňuje soudům trestní zákoník, který je účinný od 1. ledna. Na řádné vykonání trestu pak budou dohlížet probační úředníci. Povedou také evidenci všech pachatelů, kterým bude zákaz vstupu uložen. Výtržníkům hrozí až desetiletý zákaz vstupu. Ministryně spravedlnosti nicméně už dříve uvedla, že soudci budou zpočátku ukládat mírnější tresty.