Brazílie jde na nejslabší, s trpaslíky ale mívá problémy

[hot]ONLINE[/hot] Podle bookmakerů neexistuje na mistrovství světa jednoznačnější zápas než úterní večerní utkání Brazílie s KLDR ve skupině G v Johannesburgu. Jeden z největších favoritů šampionátu narazí na mužstvo, které je považováno za nejslabší ze všech 32 účastníků. Cokoli jiného než výhra "kanárků" by bylo považováno za obrovskou senzaci.

Brazílie jde na nejslabší, s trpaslíky ale mívá problémy
Jen ti nejopatrnější experti připomínají, že Brazílie sice dokázala přehrát Argentinu, Itálii, Portugalsko i Anglii, ale s podstatně slabšími týmy, proti nimž musí dobývat houževnatou obranu, si často neví rady. S Venezuelou, Bolívií i Kolumbií hrála doma jen 0:0. Ultradefenzivní styl, který lze v úterý v Ellis Parku od Korejců čekat, jí očividně nesvědčí.

Pro současný tým trenéra Carlose Dungy je charakteristická spíše taktická vyspělost, kvalitní obrana s rychlými protiútoky než ofenzivní smršť ozdobená kousky míčových žonglérů. Hodně fanoušků takové pojetí trenérovi zazlívá, ale výsledky dávají Dungovi za pravdu.

Brazílie za dva roky prohrála jediný zápas, a to ji ještě v La Pazu spíš než bolivijský soupeř porazila nadmořská výška. Bez větších problémů zvládla kvalifikaci a loni v generálce na MS vyhrála v Johannesburgu Pohár FIFA.

Reprezentanti KLDR zůstávají velkou neznámou stejně jako celá jejich země. Útržkovité informace, které přece jen proniknou z jejich hermeticky uzavřeného tábora, hovoří o nezvykle dlouhé společné přípravě. Reprezentační tým nemusí řešit střet s klubovými zájmy, a tak je prý pohromadě už téměř půl roku. Letos sehrál 11 zápasů, mnohem víc než kterýkoli jiný účastník šampionátu. Mimo jiné remizoval s Řeckem a s Jihoafrickou republikou.

Ti, kdo viděli Korejce ze severu poloostrova v akci, vyzdvihují především jejich kondici. "Na nich nevidíte únavu. I v druhém poločase pořád jedou dál. Fyzicky jsou na tom výborně," všiml si Sven Göran Eriksson, švédský trenér Pobřeží slonoviny, které hraje ve stejné skupině.

ONLINE PŘENOS Z TOHOTO UTKÁNÍ MŮŽETE SLEDOVAT ZDEBrazilský záložník Gilberto Silva si uvědomuje úskalí prvního zápasu. "Hrát proti tuhé defenzivě je vždycky těžké. A v prvním zápase na turnaji obzvlášť," řekl nejzkušenější brazilský fotbalista. "Máme k nim respekt stejně jako k jakémukoli jinému soupeři," odmítl Elano obavy z podceňování protivníka.

To se v případě KLDR krutě vymstilo Italům a málem i Portugalcům, a i když je to už téměř půl století, ten příběh se často připomíná. Neznámý tým z komunistické Koreje tehdy na mistrovství světa v Anglii v roce 1966 vyřadil slavnou squadru azzurru a nad Portugalskem vedl už 3:0, než favorita zachránil Eusébio. Mimochodem Portugalci narazí na KLDR i tentokrát.

Mužstvo z roku 1966 je pro dnešní hráče velkým vzorem. "S jejich obrázky jsem vyrůstal. Chci být jako oni. Celý náš tým má odvážné srdce a silného ducha. Brazílii porazíme," prohlásil útočník Čong Te-se z japonského klubu Kawasaki, jediný z mužstva, kdo si vydělává v zahraničí.

Naopak Brazilci hrají až na tři výjimky všichni v Evropě a mají v nohách těžkou sezonu. S velkým napětím všichni očekávají, v jaké formě se objeví Kaká. Držitel Zlatého míče z roku 2007 v Realu vinou zranění příliš nezářil, spoluhráči mu však věří. "Všichni víme, co umí, a nutně potřebujeme, aby hrál dobře," řekl útočník Luis Fabiano, který by měl být hlavním střelcem týmu.

Brazilci budou mít v Ellis Parku spoustu příznivců, naopak soupeř ze země za "železnou oponou" s velkou podporou svých krajanů v hledišti počítat nemůže. Fotbalový svaz problém vyřešil po svém, tisícovku vstupenek poskytl Číně pod podmínkou, že jejich majitelé budou hlasitě fandit Korejcům.

Úterní zápas v Johannesburgu začne ve 20:30, řídit ho bude Viktor Kassai z Maďarska.

Předpokládané sestavy:

Brazílie: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Melo, Gilberto Silva, Elano, Kaká - Robinho, Luis Fabiano.
KLDR: Ri Mjong-kuk - Ri Čun-il - Čcha Čong-hjok, Pak Čchol-čin, Ri Kwang-čchon, Nam Song-čchol - Mun In-kuk, An Jong-hak, Pak Nam-čchol - Čong Te-se, An Čchol-hjok.