Kat Německa dozrál ve stejné zemi jako Koller

Už se zdálo, že srbský útočník Milan Jovanovič svůj talent promrhá vysedáváním na lavičkách ukrajinských a ruských velkoklubů. Jeho kariéru ale před čtyřmi lety znovu nastartoval povedený přestup do Belgie. Loni významnou měrou přispěl k postupu Srbska z kvalifikace na MS, kde dnes jedinou brankou zápasu zařídil vítězství nad favorizovaným Německem.

Kat Německa dozrál ve stejné zemi jako Koller
Nejvyšší srbskou ligu začal hrát v roce 1999 v dresu Vojvodiny Novi Sad. V zápasech prvního kola Poháru UEFA, v němž v září 1999 srbský celek vyřadila Slavia Praha, se ale tehdy osmnáctiletý útočník ještě neobjevil. Po čtyřech letech, 43 odehraných zápasech a deseti nastřílených gólech se rozhodl domovinu opustit a vyzkoušet o něco kvalitnější evropskou soutěž.

Vyslyšel nabídku z ukrajinské ligy a přestoupil do Šachtaru Doněck. Jenže tam jej posadili jen na lavičku. Na hřiště se za celý rok dostal pouze šestkrát a těšit jej mohl snad jen fakt, že se zapsal mezi střelce. I když jen jednou. Po sezoně odešel zkusit štěstí do ruské ligy. V Lokomotivu Moskva to ale bylo ještě horší. Jovanovič se do prvního mužstva vůbec nedokázal prosadit, za dvě sezony si v něm zahrál všehovšudy třikrát.

Nabídka ze Standardu Lutych, kterou obdržel v roce 2006, byla opravdovým vysvobozením. Zapomenutý a několik let zcela opomíjený Jovanovič v Belgii okamžitě pookřál. Již v prvním roce se novému zaměstnavateli za důvěru odvděčil 14 góly a od fanoušků si pro své bleskurychlé pohyby na hřišti vysloužil přezdívku Had. Střeleckou formu si udržel i v letech 2008 a 2009, kdy s Lutychem vyhrál belgickou ligu i pohár.

Získal nejcennější individuální ocenění, která může fotbalista v Belgii obdržet. Sami belgičtí fotbalisté jej v roce 2008 zvolili nejlepším hráčem působícím v jejich zemi. Následně triumfoval i v anketě o belgickou Zlatou kopačku, v níž o pořadí rozhodují sportovní novináři a fotbalové osobnosti. Tuto cenu před ním obdržel i český útočník Jan Koller (v roce 2000).

Jovanovič se po svém belgickém vzkříšení brzy dostal do hledáčku trenérů srbské reprezentace. Za národní tým poprvé nastoupil v červnu 2007 v kvalifikaci mistrovství Evropy proti Finsku. Tehdy už šestadvacetiletý debutant se šance nezalekl a čtyři minuty před koncem svým prvním reprezentačním gólem zpečetil výhru Srbska 2:0. V kádru už zůstal.

Srbští fanoušci jsou přesvědčeni, že za účast na mistrovství světa v Jihoafrické republice vděčí především právě Jovanovičovi. Rodák z Bajiny Bašty nasázel v osmi kvalifikačních utkáních pět branek a stal se nejlepším střelcem týmu. Správnost volby reprezentačního kouče Radomira Antiče, který jej zařadil i mezi 23 hráčů, kteří na šampionát odcestovali, dnes prvním srbským gólem na turnaji potvrdil.