Slovensko na Paraguay nestačilo, prohrálo 0:2

[tag]AKTUALIZOVÁNO[/tag] Reprezentanti Slovenska jsou při svém premiérovém startu na mistrovství světa blízko vyřazení. V dnešním souboji prohráli v Bloemfonteinu ve skupině F s Paraguayí 0:2. Branky vítězů vstřelili ve 27. minutě Vera a čtyři minuty před koncem Riveros. Paraguay má se čtyřmi body blízko k osmifinále, Slovensku už nemusí stačit ani výhra v posledním zápase s obhájcem zlata Itálií.

Oproti zápasu s Novým Zélandem udělal slovenský kouč Vladimír Weiss v sestavě tři změny: Zabavníka, Jendriška a Čecha nahradili na trávníku Pekarík, Kozák a překvapivě i stoper Saláta, pro nějž to byl teprve pátý reprezentační start.

Již ve třetí minutě zahrozila Paraguay. Zkušený Santa Cruz, který proti Itálii začínal na lavičce, vypálil z hranice šestnáctky a Mucha bravurně vyrazil. Jihoameričané se snažili o kombinační fotbal, měli převahu, byli rychlejší a hlavně důraznější v osobních soubojích. Slovenská obrana odolávala, na druhé straně se snažil rozhýbat útok rychlonohý Weiss, ale u spoluhráčů nenacházel pochopení.

Postupně se ve slovenské obraně začala objevovat okénka. Riveros po uvolnění od Santa Cruze namířil jen do míst, kde stál připravený Mucha. Barrios, třetí nejlepší střelec německé bundesligy, vypálil vedle.

Další chybu přemožitelů české reprezentace v kvalifikaci již ale Paraguay potrestala. Ve 27. minutě Weiss napálil při odkopu jen Santa Cruze, od něhož se míč odrazil k Barriosovi. Útočník z Dortmundu přesnou přihrávkou mezi slovenské stopery našel nabíhajícího Veru a ten pohotově prostřelil Muchu.

Slovensko se do první šance dostalo až ve 37. minutě, ale hlavička Saláty po rohu Kozáka šla nad břevno. A do přestávky mohli Jihoameričané zvýšit. Po další Kozákově zbytečné ztrátě a střele Santa Cruze skvěle zachránil Mucha špičkou kopačky.

Ani přestávka slovenskému týmu nepomohla. Dál pokračovaly alibistické přihrávky, chyběla aktivita a více pohybu. To pochopitelně Paraguayi vyhovovalo, její hráči nikam nespěchali, a tak se hrálo hlavně ve středu hřiště.

Přesto po dalším průniku Santa Cruze nebezpečně hlavičkoval Vera. V závěru sice slovenskou ofenzivu posílil Stoch, ale ani to nepomohlo. Naopak čtyři minuty před koncem obrana jen přihlížela, jak se míč dostal k Riverosovi a ten pojistil tříbodový zisk. Slováci poprvé vystřelili na branku až v nastaveném čase, ale Vittekův pokus nedokázal porážku ani zmírnit.

Slovensko tak má po dvou zápasech jen jediný bod a při očekávané dnešní výhře Itálie nad Novým Zélandem jsou jeho postupové naděje minimální.