Španělé do osmifinále doslova dokráčeli

[hot]OBSAHUJE ON LINE[/hot] Favorizovaní hráči Španělska porazili v závěrečném duelu skupiny H světového šampionátu Chile 2:1 a postoupili z prvního místa do osmifinále. Mistři Evropy a spolufavorité turnaje rozhodli o své dnešní výhře dvěma góly Villy a Iniesty v prvním poločase, soupeř dohrával od 37. minuty bez vyloučeného Estrady a stihl po změně stran pouze snížit zásluhou Millara. Díky remíze Švýcarů s Hondurasem jde dál i Chile.

Zatímco Chilanům stačila k postupu bez ohledu na výsledek souběžně hraného duelu remíza, Španělé potřebovali při očekávaném vítězství Švýcarů vyhrát. Zpočátku se však zdálo, jako by tři body museli uhrát hlavně svěřenci Marcela Bielsy.

Ani proti evropským šampionům neustoupili od útočné hry, která jim v předešlých utkáních vynesla dvě výhry 1:0, a v úvodu překvapivě působili aktivnějším dojmem. Pomalejší španělská obrana měla potíže především s rychlými kolmými akcemi. Po jedné z nich našel Beausejour křížnou přihrávkou skrz vápno Gonzáleze, který však pálil v pádu nad.

Chilané dál pokračovali v otevřeném boji a Španělé je záhy ztrestali. K vedoucímu gólu jim ovšem výrazně pomohl gólman Bravo. Ve 24. minutě vyběhl až za hranici šestnáctky proti Torresovi, ukopl mu míč přímo k Villovi a nejlepší střelec předloňského Eura pohotovou střelou ze 40 metrů trefil opouštěnou branku. Osmadvacetiletý útočník se třetím gólem na turnaji dotáhl na čelo tabulky kanonýrů a stal se vůbec prvním Španělem v historii, který zaznamenal na velkých akcích deset branek.

Chilané mohli odpovědět ve 34. minutě, kdy postupoval na Casillase aktivní Beuasejour, ale vracející se Piqué v posledním okamžiku zblokoval balon těsně vedle tyče. O tři minuty později však jihoamerický celek inkasoval dvojitý úder.

Nejprve zakončil rychlou kombinaci přesnou přízemní střelou ke vzdálenější tyči uzdravený Iniesta a dal stý gól tohoto šampionátu. A ještě než utichly španělské oslavy, vrátil se sudí Rodríguez k předchozímu Estradově faulu na Torrese a po druhé žluté kartě ho vykázal ze hřiště. Chilané se po poločasovém hvizdu seběhli kolem mexického sudího a vehementně protestovali proti jeho verdiktům. Nelíbilo se jim, že v první půli dostávali karty jen oni, zatímco Španělé jako jediní procházejí turnajem bez jakéhokoliv napomínání.

Chilané v oslabení nerezignovali a hned dvě minuty po příchodu z kabin nečekaně snížili. Těsně za vápnem napřáhl střídající Millar a s přispěním Piquého překonal bezmocného Casillase, jenž dnes vedl španělský tým popadesáté jako kapitán, a vyrovnal tím rekord svého předchůdce mezi tyčemi Zubizarrety.

Chilané se snažili, ale v deseti jim postupně ubývaly síly a Španělé převzali kontrolu nad utkáním. Chvílemi soupeři vůbec nepůjčili míč a v klidu dotáhli duel k triumfu. Stali se teprve třetím týmem v historii MS, který navzdory porážce v úvodním duelu dokázal následně vyhrát skupinu. Smutnit nemuselo ani Chile. Španěly sice ani na osmý pokus neporazilo, ale díky klopýtnutí Švýcarů slaví postup. Poprvé od roku 1986 prošlo do vyřazovací fáze MS pět jihoamerických celků.

Španěly po výhře nad Chile těšilo, že se vyrovnali s tlakem

Hráče Španělska po výhře nad Chile potěšilo, jak se dokázali vyrovnat s tlakem, který na nich spočinul po nečekané úvodní porážce se Švýcarskem. Mistři Evropy nakonec dokázali poskočit na první místo tabulky a v osmifinále mistrovství světa se vyhnou Brazilcům.

Španělé si prý před duelem nepřipouštěli, že by mohli dopadnout podobně jako Itálie s Francií a odjet domů už po základní skupině. "Nebyli jsme před utkáním nervózní. Dobře jsme k němu přistoupili a po prohře se Švýcarskem jsme ukázali, kým jsme. Jsme tam, kde jsme chtěli být, a myslím, že můžeme hrát ještě lépe," prohlásil záložník Andrés Iniesta, který stým gólem tohoto mistrovství zaznamenal vítěznou trefu.

Také trenér Vicente del Bosque byl rád, že jeho svěřenci zvládli psychicky náročnou situaci. "Dobře jsme zareagovali na těžkou situaci, do které jsme se dostali. Nebyl to snadný zápas. V poločase jsem si myslel, že máme utkání pod kontrolou, ale hned jsme dostali gól a nakonec jsme museli být obezřetní až do konce," prohlásil Del Bosque, jehož tým teď čekají Portugalci. "Bude to hodně těžké. Očekávání ve Španělsku jsou velká a my je chceme naplnit," dodal.

Chilané se sice stali vůbec prvním jihoamerickým týmem, který na šampionátu v Jižní Africe utrpěl porážku, ale díky remíze Švýcarů s Hondurasem o vyřazovací boje nepřišli. "I když jsme postoupili, hráči nemohou tolik vyjádřit radost, neboť jsme prohráli. Vyvolává to smíšené pocity," prohlásil kouč Marcelo Bielsa.

Za stěžejní moment považoval Estradovo vyloučení ze 37. minuty. "Začali jsme dobře, ale po té červené kartě jsme hráli v oslabení a museli jsme hodně běhat bez balonu. Do té doby jsme dobře kombinovali a byli agresivní," dodal Bielsa, jehož celek se pokusí v osmifinále zaskočit favorizovanou Brazílii.