Capello hledá chyby, měl dát hráčům volno?

Capello hledá chyby, měl dát hráčům volno?

Trenér Fabio Capello i přes neuspokojivý výsledek na mistrovství světa zůstává na lavičce anglické reprezentace a začal se věnovat analýze chyb, které vyústily v potupné osmifinálové vyřazení s Německem. Myslí si například, že měl před světovým šampionátem dát svým svěřencům volno, aby si odpočinuli po náročné sezoně v Premier League.

"Myslím si, že po konci Premier League a finále Anglického poháru měli hráči dostat oddych," uvedl čtyřiašedesátiletý Ital. Tým se před šampionátem v JAR přitom sešel už šest dnů po konci ligy a jen dva dny po finále poháru. Hráči zamířili na týdenní soustředění do Rakouska naplněné fyzickou přípravou a byli vůbec první, kdo dorazil do dějiště MS.

"Pamatuji si, jak Dánsko vyhrálo mistrovství Evropy," připomněl Capello turnaj z roku 1992, kde Albion nepostoupil ze skupiny. "Tenkrát přijeli jejich hráči v podstatě rovnou z pláže. A navíc nebyli pod takovým tlakem, jako jsou Angličané."

Únavu by mohla podle Capella zmenšit i zimní přestávka. "Hráči byli v nejlepší formě na podzim během kvalifikace, teď v červnu do toho dávají pořád všechno, ale jsou už příliš unavení. Zimní přestávka je důvod, proč Němci vždycky hrají dobře v druhé části sezony," myslí si. O dělení ligového ročníku do dvou částí nechce ovšem ani slyšet vedení Premier League, které naopak kolem Vánoc zařazuje zvýšené množství ligových kol.

Dalším problémem anglického výběru je podle bývalého trenéra Juventusu či Realu Madrid příliš kosmopolitní domácí soutěž, kde mladí domácí hráči nedostávají šanci na úkor cizinců. "Němci mají spoustu dobrých fotbalistů, protože se prosazují do seniorského fotbalu z akademií a juniorských reprezentací," uvedl s tím, že podíl anglických hráčů v Premier League musí razantně stoupnout ze současných 38 procent.

K setrvání na lavičce Anglie se Capello rozhodl z vlastní vůle. "Měl jsem řadu nabídek. Ale tohle místo se mi líbí a já se v něm chci dostat dál. Pohání mě to dopředu," prohlásil kouč, který před světovým šampionátem prodloužil smlouvu v Anglii až do roku 2012.