Forlán mohl prohánět Federera s Nadalem

Forlán mohl prohánět Federera s Nadalem

Přestože uruguayský útočník Diego Forlán patří k nejobávanějším kanonýrům současnosti, mohl zářit v úplně jiném sportu. V mládí byl považován za velký tenisový talent, avšak nakonec u něj zvítězily fotbalové geny. Správnost Forlánovy volby nejlépe potvrzují jeho dva triumfy v anketě Zlatá kopačka pro nejlepšího střelce evropských lig, neztratil se ani na letošním mistrovství světa.

Na šampionátu v Jihoafrické republice se jednatřicetiletý kanonýr Atlétika Madrid dosud trefil čtyřikrát a měl lví podíl na překvapivém tažení Uruguayců. Naprázdno nevyšel ani v úterním semifinále proti Nizozemsku, jeho parádní gól však nakonec na postup do finále nestačil. "Na trofej pro krále střelců vůbec nepomýšlím. Góly jsou důležité pro tým, ne pro mě," říká obávaný exekutor standardních situací.

Jednu trofej už "Cachavacha" v letošní sezoně nad hlavu zvedl, když několika důležitými brankami včetně dvou finálových pomohl Atlétiku k vítězství v Evropské lize. V domácí soutěži se přitom dvojnásobnému králi střelců španělské ligy příliš nedařilo, trefil se "pouze" osmnáctkrát.

Rodák z Montevidea byl odmalička velkým příznivcem tamního Peňarolu. Poté, co po vzoru svého otce, jenž reprezentoval Uruguay na dvou světových šampionátech, vyměnil tenisovou raketu za kopačky, rozšířil řady svého oblíbeného klubu. Jméno si získal v barvách Independiente Buenos Aires, kde svými góly zaujal samotného Sira Alexe Fergusona, trenéra Manchesteru United.

Ve slavném klubu se ale Forlán příliš neprosadil a dokonce si vysloužil přezdívku Beznadějný. Po třech sezonách u "Rudých ďáblů" se v roce 2004 stěhoval do Villarrealu. Ve skromném španělském celku téměř okamžitě střelecky ožil a díky 25 gólům si vysloužil Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce evropských lig. Totéž se mu podařilo i loni, tentokrát již v dresu Atlétika Madrid, kam přestoupil v létě 2007.

To už patřil k oporám uruguayské reprezentace, v které debutoval v březnu 2002 proti Saúdské Arábii a hned se radoval z gólu. Mezi střelce se zapsal i o pár měsíců později na světovém šampionátu v Japonsku a Koreji, kde však Uruguayci balili kufry již po základní skupině. Tentokrát se jim i díky Forlánovi dařilo výrazně lépe.