Španělé zvedli pohár pro mistry nad hlavy poprvé

[hot]ON LINE[/hot] Jen jedno království se mohlo radovat. Jen v Nizozemsku nebo jen ve Španělsku mohli prožít horkou noc plnou oslav a vášní. Devadesát minut finále nerozhodlo a oba soupeři museli podstoupit podloužení. Až v jeho 116. minutě gólovou nemohoucnost prolomil Inistesta - 0:1! Oslabení Nizozemci již na to nedokázali odpovědět. Španělé se po finále plném žlutých karet a promarněných samostatných únicích na obou stranách stali poprvé mistry světa!

Už 5. minuta rozjela koncert vuvuzel: trestňák Xaviho se snesl na hlavu nedůrazně hlídaného Ramose a Stekelenburg bravurním zákrokem "Tulipány" uchránil. Vyražený míč už pak Piqué zpět před branku nevrátil.

V 11. minutě Ramos "udělal" Kuyta, napálil míč na malé vápno, kde obrana Nizozemců zachránila. Vzápětí ovšem zapomněla na Villu, který z ostrého úhlu pálil do boční sítě.

Druhá čtvrthodinka ztratila na tempu a odvíjela se více mezi šestnáctkami, navíc protkaná řadou tvrdých faulů. Zejména Van Bommel a De Jong mohli být rádi, že skončili jen "žlutí".

Vpodstatě největší "šance" Holanďanů přišla po sportovně vraceném míči, který Heitinga vyslal na Casillase ovšem obloučkem, který španělský gólman musel vyškrábnout na roh. V nastavení první půle ještě pálil k tyči Robben.

Asi tak jen dvě minutky po zahájení druhého poločasu to vypadalo, že fotbalisté přidají na tempu. Pak hra tohoto finále opět upadla do série faulů s občasnými náznaky šancí. Opět se zastřeloval Robben opět k tyči, na druhé straně si na roh nejvýše vyskočil Puyol, od kterého se míč odrazil ke Capdevilovi - ten netrefil.

Rozběhla se 62. minuta, Sneijder vyhrál ve středu hřiště souboj a vyslal do brejku Robbena. Ten tváří v tvář Casillasovi nepřiblížil Zlatou Niké Nizozemsku - trefil padajícího gólmana do špičky kopačky. Robben si to zopakoval v 83. minutě - Puyol mu nestíhal, nizozemského snajpra fauloval, ale Robben ve výhodě ztroskotal s kličkou opět na Casillasovi.

Obří šanci měl i Villa, když nepropálil do sítě odražený míč po akci Navase. Ještě v 77. minutě si na rohový centr počkal na malém vápně nikým neatakován Ramos, ale trestuhodně přestřelil. Zápas i po těchto šancích šel za stavu 0:0 do prodloužení.

Už v jeho 2. minutě nepotěšil španělské fanoušky sudí Webb, když neodpískal faul Heitingy na Xaviho. Tři minuty nato zachránil Nizozemsko levou nohou Stekelenburg - vyrazil samostatný únik Fábregase. A už minutu poté na druhé straně hlavičkoval volný Mathijsen těsně nad.

Ve 101. minutě se odhodlal k útoku Navas, vypálil, ale Stekelnburga zachránil obrannou tečí Van Bronckhorst. Vysoké riziko mnoha žlutých karet se vymstilo ve 109. minutě Heitingovi, když na hranici šestnáctky srazil Iniestu. Při cestě do šaten nemohl vidět, jak bídně se standardkou Xavi naložil...

Přesilovka Španělů příliš znát nebyla. Svou gólovou bilanci nerozšířil Villa, kterého ve 106. minutě střídal Torres. Právě tento hráč byl "namočen" v gólové přihrávce Iniestovi, který, byť tísněn, dokázal Stekelenburga z úhlu překonat a přiblížit Španěly k titulu. Oslabení Nizozemci už v tom mále času, který jim zbýval, odpovědět nedokázali.