EL: Černý český den dokreslil Jablonec i Plzeň

Stejnou výchozí pozici v 3. předkole Evropské ligy jako ostravský Baník měl při výkopu utkání s Apoelem Nikósie Jablonec. Přivezl si prohru 0:1 a šlo o to doma vyhrát o dvě branky. Jenže už poločasové, a zároveň konečné, skóre bylo víc než kruté - 1:3! Ve stejnou dobu bojovala plzeňská Viktoria na půdě Besiktase Istanbul, kam přijela s remízou 1:1. Před koncem prohrávala 0:3 a od 52. minuty hrála v devíti!

Výsledky Evropské ligy

Jabloneckým jakoby nestačila úvodní varování od rychlonohých Jihoameričanů v dresu Apoelu a soustředěnost v obraně nezvýšili. Dopředu hrál Baumit vcelku s nápadem, svižně, ale zakončení nepřicházela.

A tak se aktivity ujali hosté. Ve 24. minutě se celá obrana dívala na letící centr, který na malém vápně našel neskutečně volného Jorgeho, který bez problémů hlavou skóroval - 0:1.

Už tři minuty nato dali hosté Jabloneckým téměř jistou vyřazovací známku. Marcinho utekl po levé straně a bez problémů našel bežícího Charalambidise, který sám proti Špitovi neměl se zakončením problém - 0:2.

V útoku se dál Lafata, Jarolím a spol. dál snažili, ale více problémů měla jablonecká obrana s rychlými hosty. V 33. minutě ale svitla malá naděje, když brankář hostů Chiotis zahrál sobě malou domů a trestňák z malého vápna bezpečně proměnil Pavlík - 1:2.

Jenže opět tři minutky nato se rozběhli hráči Apoelu do nebezpečného brejku. Obrana Jablonce nezvládla uhlídat Solariho, který pohodově přehodil vyběhnuvšího Špita - 1:3.

Druhý poločas se hrát ani nemusel. Jablonec se nezmohl na nic, čím by si udobřil ostudnou hrstku diváků. Apoel kontroloval, navíc v 79. minutě Solari neproměnil penaltu. Jablonec se loučí s pohárem s dvojitou prohrou od Apoelu Nikósie.

FK Baumit Jablonec - Apoel Nikósie 1:3 (1:3)

Branky: 33. Pavlík - 24. Jorge, 27. Charalambides, 37. Solari.
Rozhodčí: Asumaa - Koskela, Heininen (všichni Fin.).
ŽK: Chiotis, Broerse (oba Apoel).
Diváci: 3622.
První zápas: 0:1, postupuje Apoel.

Jablonec: Špit - Krajčík, Pavlík, Drsek, Zábojník - Jarolím, Eliáš (46. Vošahlík), Loučka (46. Piták), Kovařík - Lafata (80. Haurdič), Pekhart. Trenér: Komňacký.

Apoel: Chiotis - Solomou, Jorge, Grnčarov, Boaventura - Broerse - Charalambides, Marcinho (66. Almeida), Pinto, Manduca (83. Michail) - Solari (88. Kontis). Trenér: Jovanovič.

Plzeň v devíti už neměla síly na zázrak

Plzeň musela v úvodu v Istanbulu přečkat tlak domácího Besiktase, aby se pak předváděl v dobrém světle zejména Petržela. Neprosadil se však ani on ani Horváth.

Ke smůle Plzně se v závěru prvního poločasu trefil Quaresma, takže Viktorka musela minimálně vyrovnat. Od 33. minuty ovšem hrála v deseti, když byl vyloučen Navrátil za faul na samostatně unikajícího Boba.

Na Quaresmovi se zase vyfauloval Limberský v 52. minutě, což snížilo šance na potřebné vyrovnání na minimum. Navíc Quaresma v 57. minutě centroval na úplně volného Delgada, který tak do sítě Krbečkovy branky zavěsil z pohledu domácích podruhé - 2:0.

Škoda, že se ke korekci výsledku neprobil Bystroň v 61. minutě, když jeho střela těsně minula pravou tyč Arikana. Naopak, třetí hřebíček do rakve Plzeňských zatloukl Slovák Hološko, který z více jak dvaceti metrů napřáhl a jeho dělovka vymetla šibenici plzeňské branky - 3:0.

Besiktas Istanbul - Viktoria Plzeň 3:0 (1:0)

Branky: 39. Quaresma, 57. Delgado, 71. Hološko.
Rozhodčí: Nzolo - De Bruyn, Gerard (všichni Belg.).
ŽK: Delgado - Limberský, Rezek.
ČK: 32. Navrátil, 52. Limberský (oba Plzeň).
Diváci: 31.000.
První zápas 1:1, postupuje Besiktas.

Besiktas: Hakan - Erhan, Zápotočný, T. Ibrahim (46. Ferrari), Ü. Ibrahim - Necip, Ernst - Hološko, Delgado (60. Tabata), Quaresma - Bobo (68. Nihat). Trenér: Schuster.

Plzeň: Krbeček - Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský - Petržela (75. Hruška), Horváth (83. Rýdel), Rada (75. Hájovský), Kolář , Jiráček - Rezek. Trenér: Vrba.