Vzhůru na Lotyše! S Bednářem v útoku

Vzhůru na Lotyše! S Bednářem v útoku

Poslední šanci na zkoušení mají čeští fotbaloví reprezentanti, kteří si ve středeční generálce před zářijovým startem evropské kvalifikace chtějí upevnit sebevědomí v duelu s Lotyšskem. Národní tým po libereckém závěrečném testu ukončí téměř devítiměsíční přípravné období, v kvalifikačních zápasech už totiž možnost na opravu nebude a každé zaváhání se může vymstít.

Reprezentace se českým fanouškům na domácí půdě představí poprvé od loňského října; když mužstvo převzal trenér Michal Bílek, zatím pokaždé hrálo venku. Po blamáži na listopadovém turnaji ve Spojených arabských emirátech přišla těsná prohra v další přípravě ve Skotsku, květnové turné po Spojených státech pak přineslo prohru s Tureckem a až ve svém pátém utkání na lavičce se Bílek dočkal výhry, když Češi porazili účastníka nedávného mistrovství světa výběr USA 4:2.

"A na tento zápas si proti Lotyšsku přejeme navázat. Chceme zápas s Lotyšskem zvládnout výsledkově, ale také předvést dobrý výkon," řekl Bílek na pondělním srazu v Praze.

Dnes naznačil, jak by mohla vypadat sestava: v brance bude místo zraněného Petra Čecha stát Jaroslav Drobný, volné místo ve středu obrany po dalším marodovi Tomáši Sivokovi zaujme Michal Kadlec, který vytvoří dvojici s Romanem Hubníkem. "Pro Michala to není problém, na stoperovi v reprezentaci už několik zápasů zvládl. V tuto chvíli je dvojice Hubník - Kadlec také variantou číslo jedna pro kvalifikaci," řekl Bílek.

Trenéra mrzí, že znovu nemůže využít služeb útočníka Milana Baroše. Forvard Galatasaraye Istanbul v národním mužstvu naposledy naskočil loni v říjnu, takže Bílek s ním jako reprezentační kouč ještě nemohl spolupracovat.

Na Barošovo místo se před duelem s Lotyšskem tlačí několik kandidátů. Bílek dnes oznámil, že v základní sestavě ve středu naskočí Roman Bednář. Ten je v reprezentaci po půldruhém roce a poprvé od velké aféry, kdy byl loni na jaře přistižen, jak si kupuje kokain a marihuanu. "Teď jsem někdo úplně jiný, soustředím se jen na fotbal a nemyslím na nic jiného. Na minulost chci zapomenout," prohlásil v pondělí Bednář. I Bílek věří, že se útočník změnil k lepšímu. "Ještě s námi nebyl a nyní je třeba jej vidět v akci," vysvětlil Bílek.

Šanci prý dá všem hráčům do pole, každému hodlá dát víc než jen epizodní roli na pár minut. "Ale ještě jsme s hráči nemluvili o tom, kdo kolik minut přesně odehraje," uvedl Bílek.

Před domácí premiérou ve funkci reprezentačního trenéra znovu řeší, jak si poradit v neúplné sestavě. Bílek zatím nikdy neměl k dispozici nejsilnější tým a ani duel s Lotyšskem není výjimkou.

Co jej možná těší před bitvou s Lotyšskem nejvíc, je přítomnost záložníka Tomáše Rosického. Ten kvůli zranění zmeškal poslední přípravu v USA, pod koučem Bílkem hrál jen před půlrokem ve Skotsku, ale teď je prý připraven v plné síle pomoci. "Pořád máme konkurenceschopný tým. Nesmíme se ohlížet na soupeře, musíme se dívat sami na sebe a hledat vlastní tvář. Ve středu si oživíme návyky a spolupráci, tedy to, s čím bychom chtěli jít do kvalifikace," prohlásil Rosický.

Fotbalisté se už v pondělí přesunuli z české metropole do severočeského regionu, který o víkendu postihly ničivé povodně. Vedení týmu přemýšlí, jakým způsobem postiženým oblastem pomoci, pravděpodobná je finanční sbírka. "Ale fanouškům zkusíme udělat radost i naší hrou," poznamenal Bílek.

Čechy zřejmě čeká především velké dobývání soupeřovy obrany, Lotyši jsou svoji defenzivou pověstní. Jejich poslední dva přípravné zápasy skončily bezbrankovou remízou, letos odehráli celkem pět zápasů s celkovým skóre 1:3, aniž se dočkali vítězství.

Bílek také utkání bere především jako možnost, jak si zkusit hru proti velmi urputné obraně. "Chceme si vyzkoušet, jaké je to hrát proti zhuštěnému bloku soupeře. Lotyši se hned po ztrátě balonu zatahují pod míč, urputně brání. Proto bude důležité, jak budeme odvážní a jaký budeme mít pohyb, abychom se dostali do zakončení. Čekám, že se v ofenzivě prosadíme," doufal Bílek.

Středeční liberecký zápas začne ve 20:15, přímý přenos vysílá ČT4. Hlavním rozhodčím je Sergij Dankovskyj z Ukrajiny.

Předpokládané sestavy:

ČR:
Drobný - Pospěch, Hubník, Kadlec, Pudil - Hübschman, Polák - Štajner, Rosický, Plašil - Bednář.
Lotyšsko: Kolinko - Klava, Mihadjuks, Laizans, Ivanovs - Krjakulis, Pereplotkins, Rubins, Solonicins - Rafalskis, Grebis.