Není Lukáš jako Lukáš

Není Lukáš jako Lukáš

[hot]POZNÁMKA[/hot] Přiznám se, že co se týče fotbalových rozhodčích, zvláště pak v Česku a zvláště po nedávné úplatkářské „kapří“ aféře, zastávám stejně jako u politiků princip presumpce viny. A líbí se mi trochu poupravené cynické arabské přísloví, původně hovořící o ženách: „Rozhodčího můžeš potrestat (zkritizovat, osolit) kdykoli, on už bude vědět za co.“ Bývalý šéf komisech sudích Milan Brabec se velmi rozčiloval, když jsem pověst českých arbitrů srovnal s pověstí pražských taxikářů.

Ale tentokrát se musím rozhodčích – jak hlavního Radka Matějka, tak jeho asistenta Martina Wilczeka zastat.
Jak už jsme napsali, v sobotu večer obránce Slovácka Lukáš Kubáň obdržel v duelu 6. kola Gambrinus ligy s Ústím nad Labem (1:1) ve 13. minutě omylem červenou kartu, kterou měl dostat za hraní rukou na brankové čáře jiný Lukáš – totiž jeho spoluhráč, záložník Fujerik. Nepřehlednou situaci nepostřehl hlavní rozhodčí Radek Matějek, jenž stál ve špatném úhlu a reagoval až po upozornění pomezního sudího Martina Wilczeka. Ten se však při svém úsudku zmýlil.

„Z mé pozice jsem viděl, jak domácí hráč vyrazil rukou míč jasně směřující do branky,“ řekl po utkání Wilczek a přiznal že viděl na brankové čáře hráče číslo 3, tedy Kubáně. Vedle něj však stáli ještě další dva domácí fotbalisté. Wilczek se domníval, že rukou hrál Kubáň. „Proto jsem podal hlavnímu tuto informaci. Pokud jsem rozhodl kvůli vzdálenosti špatně, tak sice nechci předjímat situaci, ale přijmu trest," uvedl Wilczek.

To jsou slova chlapa. Mýliti se je lidské a v tomto případě i pochopitelné, protože se Kubáň se svou trojkou v nepřehledném chumlu před brankou Slovácka také motal. Důležité bylo, že Wilczek ruku viděl a že Matějek správně penaltu odpískal.

Záležitost má totiž i jiný rozměr. Fujerik se po zápase přiznal, že rukou zahrál on, ostatně co mu také zbývalo, z televiznímu záznamu to všichni viděli. „Míč směřoval do branky, chtěl jsem jej zahrát tělem, ale vrazil mi do ruky. Posouzení situace je věcí rozhodčího,“ řekl Fujerik, po jehož zásahu sudí nařídil penaltu, kterou ústecký Doležal ještě za stavu 0:0 neproměnil.

Otázkou je, proč se Fujerik nepřiznal rovnou na hřišti, zvlášť když bylo jasné, že pokutový kop byl nařízen a že bude vyloučen jeho nevinný spoluhráč. Ostatně postižený Lukáš Kubáň byl, jak doložil i televizní záznam České televize, dosti roztrpčený. „Samozřejmě, že se mi to nelíbilo, vždyť já rukou vůbec nehrál,“ říkal s pocitem křivdy Kubáň.

Teď jsem zvědavý, jak tuhle šlamastiku vyřeší disciplinární komise, jak si to vyříkají Kubáň s Fujerikem, jak to bude ve slováckém klubu s prémiemi atd. Přitom stačilo, kdyby Fujerik chlapsky přiznal: „Ne, Kubáň to nebyl, na lajně jsem tou rukou zahrál já.“