Nová stoperská dvojice Kladrubský - Hejda. A dál?

Nová stoperská dvojice Kladrubský - Hejda. A dál?

Téměř na kolenou se zdají být hráči pražské Sparty před středeční odvetou 4. předkola Ligy mistrů na půdě Žiliny, která má komfortní pozici po týden staré výhře 2:0 na Letné. Český šampion, jehož navíc oslabí absence distancovaných klíčových stoperů Tomáše Řepky a Ericha Brabce, tak musí v přímé konfrontaci se slovenským mistrem ve středu venku nejméně dvakrát skórovat, což při současné formě týmu vypadá jako nadlidský úkol.

Chovanec nebere středu jako boj o svoji budoucnost

"Postupové počty se ještě pokusíme zvrátit. První zápas by pro nás měl být mementem jak nehrát," prohlásil už po úvodním vzájemném duelu generální sportovní manažer a hlavní trenér Sparty Jozef Chovanec, jehož pozice po událostech z posledních dní výrazně oslabila. Stále víc se hovoří o jeho možném odvolání. "Ale neberu to tak, že jde o moji budoucnost," reagoval Chovanec na dnešní podvečerní tiskové konferenci v Žilině, místě pouze 50 kilometrů vzdáleném od jeho rodiště Dolných Kočkovců.

Spartě hrozí, že ani po pětiletém čekání na miliony z Ligy mistrů nedosáhne. Žilina, vedená českým koučem Pavlem Hapalem, má vydlážděnou cestu k tomu, aby poprvé v historii stanula v základní skupině milionářské soutěže. A Slovensko se těší na to, že po Petržalce a Košicích vyšle mezi evropskou elitu další svůj tým.

Spartu nesráží k zemi jen nevýhodný výsledek z prvního utkání. Českého mistra, jemuž se nedaří ani v lize, drtí i vnitřní problémy a porušování disciplíny na hřišti i mimo ně. Kapitán Řepka dostal od klubu pokutu za porušení životosprávy, Zemana z disciplinárních důvodů poslali do "béčka". Tresty za karty oslabují mužstvo v lize i na evropské scéně.

Pražané v odvetě určitě nemohou počítat ve středu obrany se zkušenými hráči Řepkou a Brabcem, trest za vyloučení v předchozím předkole v Poznani si stále odpykává záložník Matějovský. Mimo hru zůstávají dlouhodobě zranění Hušek a Kušnír, zdravotní problémy mají i slovenští hráči Žofčák s Lačným, kteří zůstali v Praze a přijdou o prestižní odvetu proti krajanům.

Do zápasu se nestačí dát do pořádku ani Václav Kadlec. Místo něj by jako levý záložník mohl nastoupit osmnáctiletý Ladislav Krejčí, který ale letos ještě vůbec nehrál. "Hlavně stabilní hráče ze základní sestavy je složité nahradit. O to těžší to je, když hrajete proti konsolidovanému týmu," připomněl Chovanec, že nažhavená Žilina jde do utkání v plné síle.

Trenér doufá, že bude moci nastoupit alespoň defenzivní univerzál Jiří Kladrubský, přestože má zlomené prsty na ruce. V Žilině by měl spolu s dvacetiletým Lukášem Hejdou vytvořit novou stoperskou dvojici. "Každý zásah do standardní obranné čtyřky se musí někde projevit, oproti loňské sezoně nyní zůstal jen Pamič. I kvůli tomu to bude složitější, ale je to jeden zápas a stát se může cokoliv. Třeba to kluci odehrají fantasticky a nebude co řešit," řekl brankář Jaromír Blažek.

Návraty Libora Sionka a Bonyho Wilfrieda po odpykání trestu by mohly výrazně pozvednout sparťanskou ofenzivu. Naplno už po zlomenině nohy trénuje také další záložník Kamil Vacek.

Chovancův rozklížený výběr se na Slovensko k zápasu přesunul překvapivě už v neděli, netradičně tři dny před utkáním. Utajený let speciálu prý zaskočil i letištní personál. Týmu to ale prý pomohlo. "Oprostili jsme se od věcí, které kolují doma, o kterých se mluví a píše v médiích. Není pravda, že jsme rozhádaní a křičíme na sebe, jsme stoprocentně připravení na utkání. Měli jsme čas soustředit se jen na sebe a na zápas samotný a snad nám to prospěje," prohlásil Blažek. Na utkání se sparťané budou připravovat v lázních Rajecké Teplice 15 kilometrů od Žiliny.

Domácí netrpělivě vyhlížejí největší úspěch své klubové historie. Český kouč Hapal, který ve Spartě v závěru hráčské kariéry neprožil příliš vydařené angažmá a fanoušky si pohněval neproměněnou penaltou proti slavné Barceloně, ale ještě krotí euforii.

"Na oslavy není místo, stát se může cokoliv. Určitě nebudeme měnit náš herní styl. Zatáhnout se na vlastní polovinu a jen bránit výsledek, to by byla sebevražda," prohlásil Hapal. Vedle něj mají proti Spartě o motivaci postaráno i další čeští krajánci: obránce Ondřej Šourek, záložníci Emil Rilke s Martinem Vyskočilem a útočník Dennis Christu. Do základní sestavy se ale stejně jako v Praze zřejmě dostane jen Rilke. Mužstvo je kompletní, trenéra netrápí žádná zranění ani tresty.

Zápas začíná ve středu ve 20:45, přímý přenos vysílá ČT4. Hlavním rozhodčím je Portugalec Olegário Benquerenca.

Předpokládané sestavy:

Žilina: Dúbravka - Guldan, Piaček, Pečalka, Mráz - Rilke, Jež, Bello, Majtán - Ceesay, Oravec. Trenér: Hapal.

Sparta: Blažek - Adiaba, Kladrubský, Hejda, Pamič - Hoheneder - Sionko, Kucka, Vachoušek, Krejčí (Jeslínek) - Wilfried. Trenér: Chovanec.