Poslední český mohykán v LM? Není to ztracené

Poslední český mohykán v LM? Není to ztracené

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Musím se přidat ke komentáři Jiřího Mahra s názvem „Sparto, nevzdávej se, Žilina je k poražení“. Skutečně to tak je. Vždyť Sparta v čase minulých i nedávných dokázala rozhodnout o pohárových úspěších i na cizích hřištích.

Sparto, nevzdávej se! Žilina je k poražení

Není to tak dávno, co vyhrála i v Portu, v tom Portu, které pak zanedlouho dovedl José Mourinho k senzačnímu vítězství v Lize mistrů. A naposledy se jí povedl v Lize mistrů triumf na horké cizí půdě před třemi týdny, když vyhrála v Polsku nad Lechem Poznaň 1:0. Troufám si tvrdit, že Poláci byli stejně těžkým soupeřem jako Žilina, ne-li ještě těžším.

A že je Sparta v herní a psychické krizi? Hm, a co se psalo před pouhými čtrnácti dny, když vyhrála nad Letné po velmi dobrém výkonu 4:0 nad Baníkem Ostrava. Že je před rozhodující zkouškou v té správné formě! Po pouhých dvou porážkách se mluví o krizi a o bahně. Je dobře, že sparťané zmizeli na Slovensko už několik dní před středečním výkopem odvety 4. předkola Ligy mistrů. Aspoň jsou ušetřeni velkých mediálních diskusí.

Nevím, ale odepisovat tým po pouhých šesti ligových kolech, považuji za hodně předčasné. Pamatuji se, že ve druhé polovině 90. let byla Sparta začátkem září dokonce poslední a pak si dojela suverénní jízdou pro mistrovský titul. Dneska je čtvrtá, má jako jediný český klub už jistý postup o Evropské ligy (což po své nedávné rekonstrukci není po sportovní ani po ekonomické stránce vůbec podřadná soutěž) a ještě to může vylepšit postupem do Ligy mistrů.

Jasně, bez distancovaných Řepky, Brabce, Matějovského, bez dlouhodobých marodů Vacka, Kušníra a Huška atd. je to velmi těžké. Škoda druhého žilinského gólu na Letné nebo toho, že se v závěrečním tlaku Sparty neujala alespoň korigující branka na 1:2. Vyhrát v Žilině 1:0 jako v Poznani by bylo snadnější, než tam zvítězit 2:0 a rozhodnout pak v prodloužení či v penaltovém rozstřelu nebo zvítězit rovnou 3:1 či 4:2.

„Není to ztracené, když se Spartě povede dát v Žilině rychlý gól, bude mít velkou šanci,“ prohlásil v pondělí v České televizi sportovní manažer pražské Dukly Günter Bittengel.

Diskuse o složení letenského realizačního týmu bych nechal na čtvrtek. „Odvolání Jozefa Chovance bych považoval za alibistické, spíš bych realizační tým posílil trenérem, který by oživil herní projev týmu,“ prohlásil Bittengel.

Také příspěvek do mozaiky názorů. Jen mě zajímá, proč dnešní urputní Chovancovi kritici pasovali Spartu před startem sezony za jednoznačného a jasného favorita Gambrinus ligy, když to generální sportovní manažer „dělá tak špatně“?

A různé kauzy, třeba „Řepka a hrací automaty a hospoda“? Kolik fotbalistů by ve volném dni bulvární novináři našli po hospodách nebo u hracích automatů, kdyby se jim pověsili na paty místo mediálně zajímavého Řepky?

No nic. Jak napsal Jiří Mahr „Sparto, nevzdávej se, Žilina je k poražení“. A to i bez Řepky, Blažka a Matějovského. Do středečního večera bych myslel na tohle motto, co se stane pak, bych řešil až ve čtvrtek a později.