Bílek: Náhradníci? Máme Lafatu s Magerou

Národní tým vedený trenérem Michalem Bílkem už vstřebává první hodiny svého týdenního srazu, jehož vyústěním bude zahájení kvalifikačních bitev s Litvou. Jak také potvrdil kapitán Tomáš Rosický, kouč má momentálně k dispozici to nejlepší, co Česká republika po fotbalové stránce nabízí.

Bílek: Náhradníci? Máme Lafatu s Magerou
V pátek vás čeká duel se Sigmou Olomouc, co přesně si od něj slibujete?

"Spíše jde o trénink než zápas a vyzkoušíme si hlavně standardní situace. Je pravda, že v utkání budu chtít vyzkoušet tu jedenáctku, která pak na hřiště vyběhne v úterý."

Kdo se pojede podívat na první souboj Litvy?

"Pojede Daniel Drahokoupil, který už je několikrát viděl. Máme na to čas, budeme se připravovat na všechno včetně zmíněných standardek, abychom navázali na druhou půli proti Lotyšsku. Budeme dbát na to, aby měl výkon kvalitu, aby byl podepřen nasazením, pracovitostí i fotbalovým uměním."

V jakém je momentálně tým stavu a jak to vypadá se šrámy a zraněními?

"Kromě Romana Hubníka, který hral za Herthu ještě v pondělí večer a dorazí v odpoledních hodinách, jsou k dispozici všichni. Někteří mají menší zdravotní problémy - Rosický a Holek záplí s menší virózou. V případě Bednáře musíme rozhodnout co nejdříve, jestli zde s námi zůstane, nebo povoláme náhradu, ale snad by měl být k dispozici. Má chuť, byl na vyšetřeních, které dopadly dobře, záleží na něm. Optimistický je i stav Fenina, jenž už se zapojil do tréninku. Nastupuju už i Baroš a byť u něj přetrvávají problémy s achilovkou, také u něj věřím, že to nebude natolik vážné, aby s ním nešlo počítat. Vycházíme mu navíc vstříc, aby si zátěž korigoval sám."

Máte v záloze připraveny i jména případných náhradníků?

"Máme Lafatu a je tu i Magera, jenž se momentálně střelecky prosazuje v Rumunsku."

Pokud by vypadli nějací útočníci pro zranění, nebude slabou stránkou právě útok?

"Vůbec ne. Baroš se prosazuje pravidelně, formu má dobrou. Fenin sice vypadl z tréninků, ale předtím odehrál celu přípravu a i Lotyše zvládl velmi dobře. Bednář aktuálně nepatří do základní sestavy West Bromwiche, ale podobně jako útočník Frankfurtu odehrál celou přípravu a byl v zápasové zátěži. To samé i Necid, který nehraje v klubu, ale už je zkušený. Pokud se tito hráči dají zdravotně do pořádku, tak nám pomůžou. Žádná slabina, ale naopak ti, kteří budou rozhodovat zápasy a kteří to mužstvo potáhnou."

Sledujete aktuální výkony krajních obránců Pospěcha s Kadlecem? Jak je vnímáte?

"Po nich chceme, aby pracovali stejným způsobem jako proti Lotyšsku. Aby se v ofenzívě dostávali do křídelních prostorů. Pospěch zažívá výborné období, hraje pravidelně, jeho klub se dostal do Ligy mistrů. Kadlec, byť Leverkusenu poslední zápas nevyšel, je také v pohodě. Jeho pozice byla nejistá, ale nakonec naskočil a hraje dobře. To samé platí i o Danu Pudilovi. Dává hodně branek, nastupuje jako levý obránce, kde plní tutéž roli, co má v reprezentaci."

Už máte rozmyšleno, kam s Kadlecem?

"Ještě nevím, kde bude hrát. Jestli levého stopera, nebo levého obránce. Na to, abychom našli optimální řešení, ještě máme čas. Stoprocentně rozhodnutý nejsem."