Čech: Kdyby Ujfaluši přijel, dveře má otevřené

I samotného Petra Čecha mile překvapilo, s jakou grácií jeho Chelsea vstoupila do nového ročníku anglické ligy. Obhájci titulu mají v Premier League pokaždé ty nejvyšší ambice, ale nastřádat v prvních třech kolech jasné výhry a mít oslnivé skóre 14:0, s tím ani český brankář nepočítal. Zvlášť poté, co "Blues" výsledkově vůbec nevyšla příprava.

Čech: Kdyby Ujfaluši přijel, dveře má otevřené
Teď má před sebou Čech další výzvu: příští úterý se s reprezentací chce vítězně odrazit do evropské kvalifikace v domácí premiéře s Litvou. Tím by si udržel dobou náladu, kterou má po začátku ligové soutěže. "Je fakt, že asi nikdo nepočítal s tím, jak se nám vstup povede. Los jsme měli dobrý, v tři výhry jsme věřili, ale čtrnáct vstřelených gólů asi nikdo nečekal," řekl Čech.

Chelsea na startu nového ročníku anglické ligy šesti góly zdrtila West Bromwich i Wigan, naposledy přidala dvoubrankovou výhru nad Stoke. Jaká to proměna proti přípravě, v níž tým kouče Carla Ancelottiho prohrál čtyři z pěti zápasů. Protivníci londýnského velkoklubu se ale marně těšili na to, že Chelsea bude i v soutěži dál klopýtat.

"Příprava byla složitá, protože se v různých fázích vraceli hráči, kteří v jiný čas končili na mistrovství světa. I proto jsme skoro všechno prohráli," připomněl Čech patálie Chelsea z přípravného období. "Ale věděli jsme, že když vedle sebe v zápasech hráli kluci, co trénovali měsíc, a vedle nich naskočili do přípravy jiní hráči po třech dnech, že to bude komplikované," líčil Čech.

Ani jemu se komplikace nevyhnuly, protože jej zbrzdilo poranění lýtkového svalu. Přišel o zápas anglického Superpoháru, v němž Chelsea podlehla Manchesteru United, začátek Premier League ale Čechovi neutekl. "Jsem rád, problém odezněl, přestože původní prognózy hovořily o mnohem delší pauze," uvedl Čech, který si už také připsal další tři vychytaná čistá konta v anglické lize.

"To je jedna z věcí, která nás těší. Vzadu hrajeme v klidu, s o to větším pak můžeme útočit. To se odráží i na tom, že zatím dáváme hodně branek," řekl Čech. Euforii ale nepropadá. "První zápas s West Bromwichem jsme vyhráli jasně, ale také to z naší strany úplně ideální ještě nebylo. Navíc jsme na začátku sezony," upozornil Čech.

Před sebou má letos znovu hodně výzev. Jednou z největších pro něj zůstává úspěch v Lize mistrů, na který zatím čeká marně. V sedmé sezoně ve službách Chelsea by ale rád čekání na trofej utnul. Čech se těší i na základní skupinu, v níž jeho tým narazí na Žilinu, Marseille a Spartak Moskva. "Všechny tři týmy jsou hratelné. Ale podcenit se nedá nic. Kdo do Ligy mistrů postoupí, má kvalitu. A kdo něco podcení, může si hodně nabít nos," prohlásil Čech.

Mrzí ho, že mezi evropskou smetánku nepronikla Sparta, která skončila právě na štítě Žiliny, nejbližším soupeři Chelsea. "Pro český fotbal to je tragédie, že znovu nebude mít tým v Lize mistrů," řekl Čech. "Poslední výsledky českých klubů nepřináší nic pozitivního do dalších let, protože koeficient se snížil na minimum a týmy v pohárech budou v dalších letech trpět," odhadoval. Podle něj český fotbal paradoxně poškozuje fakt, že se česká liga vyrovnala a ztratila dominantní týmy, jakými dřív byly Sparta nebo Slavia.

"Pro fanoušky je asi zajímavé, že se o titul pere třeba šest týmů. Ale fotbalu to tolik nepřináší, protože se nikdo z nich nedostane do Ligy mistrů. Otázka je, jestli neudělat jeden dominantní tým. Ve Skotsku také nadávají na nadvládu Celtiku a Rangers, ale tyto týmy pak v pohárech dělají body do koeficientu a těží z toho všechny týmy," uvedl Čech.

Svoji pozornost teď už obrací výhradně k národnímu týmu. Uvědomuje si, jak bude premiéra evropské kvalifikace proti Litvě důležitá. Mužstvu podle něj může dodat sebevědomí generálka s Lotyšskem a výhra 4:0, přestože v ní sám Čech kvůli zranění chyběl. "Ukázalo se, že jsme schopní zápasy vyhrávat. Když začneme vítězstvím i teď, přinese nám to klid do dalších zápasů," tvrdil gólman.

Trochu ho mrzí, že se na kvalifikaci do reprezentace nevrátil stoper Tomáš Ujfaluši. O jeho možném comebacku se spekulovalo, i trenér Michal Bílek by zadáka Atlétika Madrid rád přivítal v týmu, ale Ujfaluši své rozhodnutí uzavřít reprezentační kariéru nepřehodnotil. "Musíme to respektovat a žít s tím, ale kdyby přijel, má tady dveře otevřené. Hráčů s takovými zkušenostmi a úspěchy v našem fotbale moc nenajdeme," řekl Čech.