Sparťané v úvodu EL zaskočili Palermo

Pražská Sparta na Letné ve čtvrtek vstoupila zápasem proti italskému Palermu do základní skupiny Evropské ligy. Český mistr chce v pohárové Evropě působit i po Novém roce a k tomu potřebuje získávat body. Svůj cíl splnili svěřenci trenéra Chovance do puntíku. Po brankách Wilfrieda, Kladrubského a Kadlece porazili sicilský celek 3:2 a získali první tři důležité body.

Úvodní šance zápasu na sebe nenechala dlouho čekat. Již v šesté minutě o sobě dal vědět Kladrubský, jehož střelu musel s problémy vyrážet na roh gólman Sirigu. Na první branku si tak diváci museli počkat až do sedmnácté minuty, kdy se k jejich velké radosti trefil hlavou po centru Kladrubského Bony Wilfried. Domácí vstřelený gól nakopl a i nadále svého soupeře přehrávali. Takřka vzápětí mohl další přesný zásah přidat po krásné patičce Wilfrieda Kadlec, ale Sirigu byl připraven.

Letenští byli i nadále aktivnější, přesto ve 38. minutě přišlo vyrovnání. Takřka z první nebezpečnější akce dokázali hráči Palerma vytěžit maximum. Argentinský reprezentant Pastore si udělal prostor ke střele na hranici pokutového území a vypálil. Jeho ránu gólman Blažek ještě dokázal zlikvidovat, ale proti dorážce Maccaroneho byl už bezmocný.

Ještě před přestávkou se k ráně po přihrávce Kadlece dostal Podaný, pro kterého to byla premiéra v prvním týmu Sparty, ale těsně minul. S velkou nevolí publika se ve 44. minutě setkal výrok rozhodčího, jenž neodpískal pokutový kop za faul na Brabce, ten od Liveraniho dostal ve vápně loktem...

Druhý poločas začali aktivněji hráči sicilského celku a aktivním presingem dělali domácím problémy. V 51. minutě se do šance probíjel Hernández, ale jeho pokus z úhlu rozvlnil pouze boční síť. Letenským se ve druhém poločase nedařilo navázat na úvodní pětatřicetiminutovku, kdy měli vývoj zápasu ve vlastní režii a trest málem přišel po hodině hry. Pastore uvolnil kolmicí Hernándeze, ale útočník hostů minul.

Chvíli poté se opět ukázal Pastore a Blažek měl co dělat, aby jeho pumelici vytáhl konečky prsty alespoň na břevno. Po známém nedáš - dostaneš udeřilo na druhé straně. V 68. minutě dokázal přesný centr Pamiče zužitkovat Kladrubský a hlavou poslal míč do sítě. Sparťané se tak z tlaku italského celku vymanili tím nejlepším možným způsobem. Do dvoubrankového vedení poslal Spartu po akci Pamiče Kadlec, jenž se v 75. minutě dokázal vymanit ze sevření dvou bránících hráčů a střelou k tyči rozvlnit síť.

Utkání na závěrečných deset minut notně zdramatizoval Hernández, když po přihrávce Balzarettiho uklidil míč patičkou za Blažkova záda. Hosté od té doby uzamkli Spartu na její polovině a tlačili se do zakončení. V 89. minutě se po rohovém kopu ke hlavičce dostal Kasami, ale přestřelil.

Letenští dokázali v závěru výsledek ubránit a po výhře 3:2 nad Palermem si připsali první tři body do pětičlenné tabulky a rázně vykročili za jedním ze dvou postupových míst. Ve druhém utkání Skupiny F porazilo Necidovo CSKA Moskva švýcarské druholigové Lausanne na jeho hřišti 3:0.

Sparta Praha - US Citta Palermo 3:2 (1:1)
Branky: 17. Wilfried, 68. Kladrubský, 75. Kadlec - 38. Maccarone, 83. Hernández. Rozhodčí: Anastasios - Kukulakis, Spathas (všichni Řec.). ŽK: Kladrubský, Řepka, Adiaba - Kasami. Diváci: 13.766.
Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Sionko (90. Kadeřábek), Kladrubský, Kadlec (82. Třešňák), Podaný - Wilfried (90. Kweuke). Trenér: Chovanec.
Palermo: Sirigu - Darmian, Glik, Bovo, Balzaretti - Migliaccio (58. Kasami), Pastore, Liverani, Rigoni (78. Joao Pedro) - Maccarone, Hernández. Trenér: Rossi.