Sparta zaskočila Palermo nejen stylem hry

Sparta zaskočila Palermo nejen stylem hry

Sparťané předvedli ve čtvrtek proti Palermu po delší době výkon, který jejich fanoušky nadchl. Paradoxně se jim to povedlo proti nejsilnějšímu soupeři, jaký je v této sezoně potkal, a přesto, že museli nastoupit s hodně pozměněnou středovou řadou. Možná právě tím favorizovaného italského soupeře zaskočili, stejně jako neobvyklou smrští rychlých kombinací, které předcházely všem třem gólům.

Zvlášť z levé strany hrozilo nebezpečí velmi často. Sparta v poslední době nemívá k dispozici tradičního levého záložníka. Při rozestavení 4-1-4-1 totiž obvykle v tomto prostoru hraje útočník Václav Kadlec. Teď ale nastoupil jako podhrotový hráč, což týmu vyhovoval víc.

Síla na levé straně vzrostla především proto, že se ve svých útočných kouscích našel Manuel Pamič. Poctivý chorvatský bek podává kvalitní výkony pravidelně, ale pokud před ním není ideální spoluhráč, nemá tolik prostoru pro ofenzivu. Tentokrát ho měl, debutant Jakub Podaný, který zatím hrál jen za rezervu a v sestavě na poslední chvíli nahradil zraněného Vacka, mu dokázal několikrát dát míč do plného běhu. A Chorvatova levačka toho využila pro přesné centry, z nichž vzešly dva góly. To byly akce, které u Sparty soupeřovi špióni zahlédnout nemohli.

Sparta vydělala i zařazením Jiřího Kladrubského do středu hřiště. Letenský univerzál se předvedl ve formě, která ho před časem vynesla až do národního týmu. Ukázal své ofenzivní schopnosti, na jeden gól přihrál a druhý dal. Typický tvořivý hráč to však není a často rád přenechal iniciativu běhavému Kadlecovi. Pravonohý Kladrubský hledal spoluhráče spíše po levé ruce a sprinterské náběhy Libora Sionka tak zůstávaly nezužitkovány.

Sparťanům však hodně pomohl i styl soupeře, který nepřijel s vyhlášeným neprostupným italským catenacciem. Na Letné se jen málokdy představí tým, který by tak ochotně otevíral zadní řady. V lize s tím Sparta nemá takřka žádnou zkušenost, neboť hluboký obranný blok na Letnou přivážejí s výjimkou Slavie či Ostravy všichni soupeři. Proti Palermu český mistr nemusel řešit složité dobývání, s nímž si často neví rady.

Vítězství je pro Spartu určitě povzbuzením. Navíc potvrdilo, že tým má dost sil i s pěti hráči na marodce a třemi dalšími v trestu. Jakub Podaný je dalším příkladem toho, že na Letné není o talenty nouze a že i v béčku vyrůstají hráči schopní nahradit fotbalisty zvučných jmen.