Rosický o penaltě: Nikdo se k tomu neměl

Rosický o penaltě: Nikdo se k tomu neměl

Tomáš Rosický šel v sobotu kopat penaltu v utkání anglické fotbalové ligy se Sunderlandem proto, že se k tomu nikdo z jeho spoluhráčů neměl. Rozhodl se vzít jako zastupující kapitán na sebe zodpovědnost, ale situaci nezvládl, netrefil branku a stejně jako v kvalifikaci mistrovství světa v roce 2005 proti Nizozemsku pokutový kop neproměnil. Arsenal pak přišel o vedení a remíza 1:1 znamenala nečekanou bodovou ztrátu.

"Samozřejmě to byl klíčový okamžik," uvedl na svém webu Rosický, který se do role exekutora pokutového kopu dostal v Londýně vůbec poprvé a svým způsobem z donucení. "Fábregas ani Aršavin v té chvíli už nebyli na hřišti. Před zahráním jsme komunikovali s Nasrim i Šammachem, ale nikdo se k tomu neměl, tak jsem to vzal na sebe a sebral balón," vyprávěl Rosický.

Než se rozběhl, rozhodl se míč umístit pod břevno. "V Dortmundu jsem v tom byl dvakrát úspěšný. Ale jednou už jsem tímto způsobem penaltu také neproměnil. Před pěti lety na podzim proti Nizozemsku v kvalifikaci o mistrovství světa. Tehdy to gólman chytil," zavzpomínal záložník.

Vedle penalty zažil premiérově také situaci, že nastoupil v ligovém duelu Arsenalu s kapitánskou páskou. Ve 29. minutě přišel na hřiště místo Ceska Fábregase, po němž převzal i vůdčí funkci podobně, jako ji vykonává v národním týmu. O to více ho neproměněná šance mrzela, když se spoluhráči zápas rozebírali.

"Byli jsme moc zklamaní, protože jsme měli na výhru, ale udělali jsme chyby, za které se platí. A tu největší jsem udělal já. Ale Sunderland nedokázal poprvé, že umí o body obrat týmy, které by měly papírově vyhrát. Porazil už třeba Manchester City," připomněl Rosický, který za dva týdny oslaví třicáté narozeniny.

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.