6. kolo Premier League ve zpětném zrcátku

6. kolo Premier League ve zpětném zrcátku

Stejně jako každý týden vám i dnes přinášíme souhrn nejdůležitějších událostí, zajímavostí, postřehů a názorů ze 6. kola anglické nejvyšší soutěže. Kdo překvapil? Kdo selhal? Více se dozvíte v následujícím článku.

O čem se mluví


Týmy z čela tabulky vyhořely

Po šesti odehraných kolech Premier League už se žádný tým nemůže pyšnit stoprocentní bilancí. Londýnská Chelsea totiž v sobotu po poledni padla na stadionu Manchesteru City, ale jejího zaváhání po hříchu nedokázali využít její největší soupeři v boji o titul – Arsenal doma senzačně podlehl West Bromwichi Albion a Manchester United mohl být snad i rád, že vydoloval alespoň bod na půdě Boltonu.

Zejména kouč Arsene Wenger byl z nečekané ztráty s Baggies hodně rozčarovaný. „Byl to z naší strany špatný výkon a to jak v obraně, tak i v útoku. Všichni hráči zahráli pod své možnosti a my tak nebyli dost dobří na to, abychom vyhráli. Kluci se vůbec nesoustředili, bylo pro nás těžké si vůbec přihrát či vybojovat míč. Nakonec máme to, co jsme si zasloužili, totiž nula bodů,“ nebral si servítky francouzský kouč.

Paradoxně nejlépe tedy o víkendu dopadl Manchester United, který získal bod za remízu na Reebok Stadium. Ač i tento výsledek rozhodně nelze řadit do kategorie zdařilých, kouč Alex Ferguson byl po utkání relativně spokojený. United totiž v utkání dvakrát prohrávali a vždy museli dotahovat. „Zejména v první půli jsme určitě měli hrát lépe, ale vždy jsme dokázali vyrovnat nepříznivý stav, což ukazuje na náš dobrý charakter,“ prohlásil stručně skotský lodivod.

Sunderland si dává góly prakticky sám

Jakoby se fotbalisté Sunderlandu nepoučili z minulého kola, kdy velice špatným odkopem daroval branku soupeři Anton Ferdinand, i tentokráte po chybě stopera dostaly „černé kočky“ velice hloupý gól. Psala se pátá minuta utkání a Michael Turner se chystal rozehrát standardní situaci z vlastní půle. Nakonec se však rozhodl přenechat exekuci svému brankáři a nenapadlo jej nic lepšího, než popostrčit míč směrem k vlastní bráně. Tím však nevědomky rozehrál, čehož využil Fernando Torres, který se tím pádem řítil sám na bránu. V jasné pozici pak ještě nezištně přihrál Dirku Kuytovi a Liverpool vedl.

Hráči Sunderlandu si okamžitě běželi stěžovat k sudímu Stuartu Attwellovi, ale ten po konzultaci se svým asistentem branku po právu uznal. Jeho rozhodnutí o den později ještě posvětila asociace rozhodčích, po jejímž prozkoumání celé situace rovněž vyplynulo, že Turner uvedl míč do hry a Torres tedy mohl hrát.

S tím však nesouhlasil trenér Sunderlandu Steve Bruce: „Kdyby Turner rozehrával míč, jak všichni tvrdí, rozehrál by jej pořádný kus od místa, na kterém byl spáchán nedovolený zákrok. Rozhodčí to v tu chvíli nemohl vidět, byl zrovna zády, ale přesto branku poté uznal. Jsem si jistý, že všichni na stadionu v tu chvíli věděli, že Michael tím popostrčením nic nerozehrál. Myslím, že s pomocí čtvrtého sudího by se takové chyby stávat neměly,“ byl neoblomný Bruce, který však mj. pochválil svůj tým za statečný výkon.

West Ham konečně vyhrál

Až v šestém ligovém kole se první výhry dočkali fotbalisté West Hamu United. Ti v ostře sledovaném londýnském derby dokázali na své půdě zdolat účastníka Ligy mistrů Tottenham a vůbec poprvé se letos odpoutat od posledního místa tabulky, na kterém nechali Everton.

Po loňské sezóně, ve které se Hammers zachránili až na poslední chvíli, byl z lavičky klubu odvolán Gianfranco Zola, kterého nahradil Avram Grant. Fanoušci „kladivářů“ doufali, že s nástupem Izraelce se výkony týmů zlepší, ale úvod sezóny napovídal spíše opaku. Grant přesto stále tvrdil, že není možno takto brzy vynášet soudy a slíbil, že body se dostaví. Dochází na jeho slova?

„Mám s klubem vytyčené určité cíle, ale ty nejsou krátkodobé, nýbrž dlouhodobé. Chci West Ham dostat na pozici, na jakou patří. Musím však pracovat s omezeným rozpočtem a vybírat tak hráče, kteří nestojí moc peněz a jsou hladoví po úspěchu. Koukněte třeba na Frederica Piquionna či Victora Obinnu,“ prohlásil trenér vítězů Grant.

Pašák – Darren Bent


Anglický útočník prokazuje, že loňská povedená sezóna nebyla náhodou. Bent i v letošním ročníku pravidelně zatěžuje konta soupeřů svými brankovými příspěvky a nejinak tomu bylo i tento víkend, kdy dvěmi brankami vydoloval remízu s Liverpoolem.

Břídil – Michael Turner


Ze stejného zápasu i týmu, jako víkendový pašák, byl vybrán i břídil kola. Obránce Michael Turner v již popisované situaci daroval soupeři lacinou branku, na kterou jen tak nezapomene. Jeho tým sice nakonec dokázal vyválčit bod, ale přesto, brzký inkasovaný gól na tým vždy negativně zapůsobí.

Odpověď na otazník kola


Zajímalo nás, zda Everton dokáže vstřelit branku Fulhamu a zda se na listinu střelců konečně zapíše útočník, což je u liverpoolského celku jev po hříchu nevídaný. Nestalo se tak, Everton na Craven Cottage jen remizoval 0:0 a střelecká mizérie jeho hráčů se tak protahuje.

Výrok kola


“Carlo Ancelotti je jeden z nejlepších koučů na světě a trošku mě jeho dnešní prohra mrzí, ale prostě nemůže vyhrávat pořád.“ Trenér Manchesteru City Roberto Mancini po sobotní výhře nad Chelsea dokazuje, že na staré přátelství s bývalým reprezentačním kolegou zkrátka a dobře nezapomíná.

Góly: 24

Průměr na zápas: 2,4

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.