Beckham trenérem Anglie? A kdo povede Česko?

Beckham trenérem Anglie? A kdo povede Česko?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Italský trenér anglického národního týmu Fabio Capello prohlásil, že po finálovém turnaji mistrovství Evropy v roce 2012 ve své funkci skončí. A anglická média ihned začala spekulovat, kdo by jej za necelé dva roky měl a mohl nahradit.

Britské sázkové kanceláře sice dávají největší šance současnému kouči Tottenhamu Hotspur Harrymu Redknappovi, ale naděje podle nich mají i nedávní internacionálové jako Alan Shearer či dokonce David Beckham! 

Chce se ale věřit, že jde spíše o hru a snahu zaujmout. Beckham, působící nyní v americké lize, se sice chce ještě do anglického národního týmu vrátit. Ovšem nikoli jako trenér, ale jako aktivní hráč! Touží dokonce coby „povolený stařík“ po startu na olympijských hrách v Londýně v roce 2012.

Zraněný David působil během letošního světového šampionátu v Jihoafrické republice coby jakýsi nehrající kapitán či vedoucí mužstva velice sympaticky. Burcoval své nedávné spoluhráče, když se jim nedařilo, což bylo na MS 2010 většinu času, ale že by z něj mohl být uznávaný trenér národního týmu Anglie? Až do konce života bude spíše celebritou než uznávaným koučem.

To je jako by se chtěl v Česku stát trenérem reprezentace Milan Baroš, který rovněž plní stránky bulvárního tisku. Ale třeba je to předsudek, třeba se Beckham (nebo i Baroš) opravdu může v budoucnu vypracovat v dobrého kouče.

S těmi bývalými slavnými internacionály v roli trenérů je to ostatně všelijaké a ošidné. Ano, například Vogts, Beckenbauer nebo Klinsmann u německé reprezentace uspěli, Guardiola je uznávaným a úspěšným mladým koučem FC Barcelona. Atd., našla by se řada dalších případů.

V českém hokeji kraluje olympijský vítěz z Nagana Vladimír Růžička, ale ve fotbale to nějak nefunguje. Chovanec, Rada a nyní zatím i Bílek s reprezentačním týmem vzbudili spíše rozpaky. Triumfy patří bývalému druholigovému hráči Karlu Brücknerovi či předtím Dušanu Uhrinovi staršímu, Jozefu Venglošovi a Václavu Ježkovi, kteří to nikdy coby hráči tak daleko nedotáhli.

Ostatně je tomu tak i v zahraničí. Poctě vůbec nejuznávanějšího trenéra na světě se v současnosti těší bývalý učitel tělocviku na jednom portugalském gymnáziu… Jakýsi José Mourinho. Ten by přece asi jen byl lepším koučem Anglie než David Beckham. Nebo ne?

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.