Hvězdného Balea neprodáme, zní z Tottenhamu

O nevšedním talentu obránce či záložníka Garetha Balea se ví už dlouho a po jeho středečním galapředstavení v Lize mistrů na půdě Interu Milán se hvězda velšského fotbalisty rozzářila naplno. Čistým hattrickem ve druhém poločase málem smazal čtyřbrankové manko Tottenhamu, který nakonec odjel s prázdnou po prohře 3:4, ale víc než o nezdaru hostů se mluví o Baleově výkonu. Kouč Harry Redknap hned vzkázal, že jednadvacetiletý mladík se skvostnou levačkou není na prodej.

"Tottenham je klub, který chce jít dál nahoru. Kdybychom Balea teď prodali, byl by to špatný signál. Neexistuje možnost, aby klub něco podobného v blízké budoucnosti zvažoval," prohlásil Redknapp.

Vystoupení jeho týmu na půdě obhájce zavánělo ostudou. Totttenham už po 35 minutách prohrával 0:4, navíc hrál od desáté minuty bez vyloučeného brankáře Gomese. Ale druhý poločas vrátil londýnskému klubu hrdost, především Baleovou zásluhou. Neudržitelný Velšan v 52. a 90. minutě dvakrát pláchl po levé straně a křížnou střelou znemožnil obranu i brankáře Júlia Cesara, ve druhé minutě nastavení udeřil potřetí.

Hosté mohli jen litovat, že druhý a třetí zásah Balea nepřišly o něco dřív. "Je to neuvěřitelný mladý hráč. Dává góly, vydrží běhat snad celý den. Může hrát kdekoliv na levé straně, na světě na těchto pozicích teď není moc lepších fotbalistů," rozplýval se Redknapp nad hráčem, za kterého Tottenham před třemi lety zaplatil druholigovému Southamptonu v jeho 18 letech pět milionů liber a další miliony má doplácet podle výkonů hráče.

Pokud Bale bude pokračovat v nastoupeném stylu, Southampton si možná ještě na tučný obnos přijde. "Dal nám tři góly, ale nemyslím, že bychom při jeho bránění dělali taktické chyby. Je prostě tak rychlý, že ho naši hráči nestihli pokrýt," řekl uznale i trenér Liverpoolu Rafael Benítez, který Balea zná už z předchozích sezon, kdy v Anglii vedl Liverpool.

Benítezových varování před velšským univerzálem ale obránci Interu asi nevěnovali velkou pozornost. Z jasně rozehraného utkání se stalo velké drama a domácí byli málem pro smích. "Už jsme na hřišti trochu relaxovali, příště se to nesmí stát. Aspoň jsme zase o něco víc poučení," uvedl kapitán a pravý obránce Interu Javier Zanetti, z jehož prostorů Bale pokaždé skóroval. Zanetti se ale "vykoupil" vedoucí brankou Interu, naposledy se prosadil v Lize mistrů před 12 lety proti Štýrskému Hradci.

Obletovaný byl ve středu večer i Raúl, hvězdná letní posila Schalke z Realu Madrid. Třiatřicetiletý Španěl se zapsal do historie jako první hráč, který v evropských pohárech nastřílel 70 branek. Raúlovi se to povedlo proti Hapoleu Tel Aviv, který z Gelsenkirchenu odjel s prohrou 1:3. "Tenhle den si chci dlouho pamatovat. Nikdy by mě nenapadlo, že tolik branek nastřílím," uvedl Raúl.

V dresu Schalke skóroval v Lize mistrů poprvé ve třetím zápase. Zatím se trefil "jen" jednou v osmi utkáních v bundeslize, kde se druhý tým minulé sezony zatím trápí na 16. místě v sestupovém pásmu. Kouč Felix Magath věří, že Raúlovo středeční procitnutí je dobrým znamením pro celý tým. "Pro něj jsou ty dvě branky vysvobozením. Určitě ví, jak si to užít. Snad to nebude se sklenkou vína," žertoval Magath, proslulý zastánce přísné životosprávy.