Sparta předvedla finiš snů, z Liberce veze tři body

[tag]REPORT Z UTKÁNÍ[/tag] Dohrávka třináctého kola nejvyšší domácí soutěže proti sobě svedla Liberec, jehož trenér po posledním zápase na svou funkci rezignoval, ale i přesto na lavičce domácích byl, a pražskou Spartu, přes kterou se během víkendu v tabulce přehnala Mladá Boleslav, Teplice i Olomouc. Jen vítězství na severu Čech tak mohlo úřadující mistry bodově dotáhnout právě na druhou Olomouc. A přesně to se Spartě po bojovném závěru povedlo.

Na štěstí pro fanoušky Sparty se nepotvrdily předzápasové spekulace o možné absenci Bonyho Wilfrieda, a tak se Sparta vrhla na soupeře hned od začátku s kompletním útočným duem Kadlec, Wilfried. Na druhé straně liberecký trenér Petřík mohl jen litovat, že proti pražskému klubu nemohl nasadit do hry útočný mozek svého mužstva, Jiřího Štajnera, který si odpykával trest za čtyři žluté karty.

I přes absenci bývalé hvězdy Hannoveru se Liberec Sparty nikterak nezalekl a hned od začátku ukazoval, že nehodlá hrát v tomto zápase druhé housle. Běžela šestá minuta, kdy první velikou příležitost utkání promarnil Andrej Kerič, kterého úplně volného uprostřed pokutového území našel přesným centrem Jan Nezmar. Kerič ale naneštěstí míč netrefil a z gólu se neradoval ani dobíhající a střílející Breznaník. Obrana Sparty ale hned na začátku ukázala, že už se nejedná o tak kompaktní celek, jakým byla v loňské sezóně.

Sparta, jako by se nemohla dostat do tempa. Nedostatek přesnosti v útočné fázi a hlavně problémy s dobře napadajícími útočníky Liberce, to byly hlavní faktory, které znamenaly téměř nulovou nebezpečnost Letenských pro brankáře Bičíka.

Zápas byl v prvním poločase hodně o nasazení, ale bohužel i o nepřesnostech. Přesto se diváci dočkali prvního gólu, a to v síti Sparty. Kerič sice v průniku míč ztratil, ale Brabec ho špatně odkopl. Míč se dostal na levé křídlo k Breznaníkovi. Jeho rána sice byla prudká, ale mířila přímo na brankáře Blažka. Ten, místo aby míč vyboxoval kamkoliv do bezpečí, tečoval ho jen na břevno své vlastní branky. Pro dobíhajícího Nezmara už nebyl problém míč doklepnout do odkryté sparťanské svatyně a brankáři Blažkovi nezbylo, než nechápavě ležet na zemi a dumat o tom, co se to právě stalo.

Do druhého poločasu vstoupila Sparta o poznání aktivněji, Liberec se naopak soustředil na důraznou obranu a aktivní přistupování k hráčům. Severočeši spoléhali na rychlé kontry a právě po jednom z nich se v 49. minutě k hlavičce dostal Nezmar, Pamič ho ale stihl včas rozhodit, a tak míč skončil jen vedle tyče Blažkovy branky.

Sparta se marně tlačila do zahuštěné obrany Liberce a po dalším brejku domácích na tom mohla být ještě hůře. V dalším rychlém protiútoku vysunul kolmou přihrávkou Kerič Breznaníka, ten sám před dobře vyběhnuvším Blažkem nedokázal uspět ve stoprocentní šanci, a tak se Liberec opět poslušně zatáhl do obranného valu. Po jedné ze standardních situací se do šance natlačili i sparťané. Výborný centr Vacka ale Adiaba na branku Liberce přesně usměrnit nedokázal. Na začátku 66. minuty, kdy už byl na hřišti i střídající Matějovský, se poprvé dostal do pořádného zakončení i Bony Wilfried, jeho střela z poza vápna ale mířila jen nad Bičíkovu branku.

Po sedmdesáti minutách hry se rozhodl trenér Chovanec i pro druhé střídání. Místo unaveného Sionka se dopředu po bok Wilfrieda vysunul Kamerunec Kweuke a byl to právě on, kdo přihrál Vackovi na pěknou střelu. Brankář Bičík byl ale v její likvidaci úspěšný.

Přestože se Sparta za 81 minut nedokázala probojovat do stoprocentní šance, nakonec se jí vyrovnat podařilo. Po dlouhém centru Brabce se k míči protlačil střídající Kweuke, jehož první teč skvělým zákrokem sice vytlačil gólman Bičík, s dorážkou kamerunského snajpra v rudém dresu Sparty si už ale poradit nedokázal, 1:1.

Sparta v aktivitě nepolevila ani po vyrovnání a nakonec se jí to vyplatilo. V 88. minutě se po centru Pamiče k míči dostal Bony Wilfried a levačkou poslal míč přesně do šibenice liberecké branky.

O bezproblémové udržení vedení se Spartě postaral jeden z jejich fanoušků. Po uplynutí řádné hrací doby totiž v plné parádě ukázal své nesportovní chování, vběhl na hrací plochu a liberečtí pořadatelé ho nechali dlouhé chvíle kroužit po zeleném pažitu.

I přes obrovskou chybu hostujícího brankáře Blažka se nakonec sparťané radovali z vítězství. Hosté vydolovali z minima maximum, a tak hráčům Liberce i po dobrém výkonu zbyly jen oči pro pláč.