Vsadí Sparta v útoku na dva Afričany?

[hot]ANALÝZA[/hot] Další veledůležité utkání čeká českého mistra už ve čtvrrek, kdy se Sparta představí ve 4. kole Evropské ligy na půdě Lausanne, s nímž před dvěma týdny doma smolně remizovala 3:3. V minulém kole se skvělým výkonem v rudém dresu blýsknul Kamerunec Leonard Kweuke. Dostane šanci i proti Švýcarům?

Vsadí Sparta v útoku na dva Afričany?
Donedávna byly karty ve sparťanské ofenzivě jasně rozdány. Pozice hrotového útočníka Bonyho Wilfrieda je neotřesitelná, k němu mladík Václav Kadlec. Kouč Jozef Chovanec s 18letým talentem zkouší celkem tři varianty - Kadlec jako levý záložník, Kadlec jako stažený útočník a Kadlec jako hrot.

Jenže v dresu Letenských se začíná postupně prosazovat kamerunský útočník Leonard Kweuke. Ten nejprve jako střídající trumf vstřelil vyrovnávací gól v Liberci a poté už jako hráč základní sestavy zařídil jedinou brankou výhru svého týmu v Edenu proti Bohemians 1905. Navíc byl zcela jednoznačně nejlepším mužem utkání.

Ve čtvrtečním duelu v Lausanne si už Chovancovi svěřenci nesmí dovolit zaváhat tak, jak se jim to "podařilo" v posledním vzájemném měření sil. Letenští vedli na domácí půdě 3:1 a pak namísto toho, aby své vedení ještě nějakým gólem potvrdili, přestali hrát a nakonec z jasně vyhraného zápasu vytěžili jediný bod.

Jak by mohlo vypadat složení útoku v zápase, kde úřadující český šampion musí získat tři body, aby mohl reálně pomýšlet na postup ze základní skupiny? Ve hře jsou s největší pravděpodobností jen dvě možnosti: Wilfried - Kweuke, Kweuke - Kadlec. Proč?

Po utkání s Bohemians 1905 generální sportovní manažer Sparty Jozef Chovanec přiznal, že v ofenzivě měli nastoupit dva hrotoví útočníci Bony Wilfried a Leo Kweuke. Prvně jmenovaného však zradily zdravotní potíže, a tak do utkání vůbec nenastoupil. Někteří fotbaloví experti sice vzhledem k podobné typologii obou Afričanů tvrdí, že by neměli hrát spolu, ale například trenér Bohemians Pavel Hoftych je stejného názoru jako Chovanec. "Je to blbost, že nemůžou hrát spolu. Nechápu, proč už tak dávno nehrají," řekl Hoftych nedávno.

Tato varianta by se zdála nejpravděpodobnější, ale... Nejlepšího letenského střelce Bonyho Wilfrieda sužují menší zdravotní komplikace a stále není jasné, zda bude stoprocentně připraven. Ve druhém poločase v posledním ligovém střenutí proti "klokanům" se však snajpr z Pobřeží Slonoviny podél postranní čáry rozcvičoval, z čehož lze usuzovat, že by to nemuselo být až tak vážné, na druhou stranu musí mít trenérský tým připravenou alternativu. Tou by byl mladý útočník Václav Kadlec, který v letošní sezoně nejednou svými góly zachránil svůj tým. Po návratu z reprezentačního srazu ale nebyl zase tolik vidět.

Jak by mohl vypadat útok Sparty?Nejpravděpodobnější varianty:

Wilfried - Kweuke 60 %
Kweuke - Kadlec 25 %

Další možnosti:

Wilfried - Kadlec 10 %
Jeden hrotový útočník (Wilfried, Kadlec, Kweuke) 5 %