Sparta potrestala Ústí a opět u toho byli Afričané

Před úvodním hvizdem hlavního rozhodčího Fraňka by nestranný pozorovatel nazval dohrávku 15. kola "hrou kočky s myší". Pokud by Sparta, jež může díky plnému bodovému zisku ze Švýcarska v pohárové Evropě stále přežít zimu, splnila v souboji s posledním Ústím roli jasného favorita, na druhém místě tabulky by se osamostatnila a stala by se nejbližším pronásledovatelem západočeského suveréna. A jaká tedy byla realita na chladné Letné?

Aktuální kolo ve výsledcích a tabulka Gambrinus ligy

Podruhé v sezóně a podruhé za sebou se na hrotu domácího útoku potkaly silové typy z Pobřeží Slonoviny a Kamerunu. Spoustu tvrdých soubojů přitahující Juraj Kucka dostal tentokráte volno, do základní sestavy se ale vrátil zkušený Libor Sionko a po dlouhé době se mezi vyvolenou jedenáctku vklínil i Štěpán Vachoušek, jenž se stal ve 2. minutě autorem první střely na bránu, která však vedla jen k rohovému kopu.

Z něho ještě "nezapršelo", ovšem hned z druhého pokusu se míč odrazil k Manuelu Pamičovi, jehož dělová rána z nějakých dvaadvaceti metrů málem protrhla síť hostů. Sparta šla do vedení už ve 3. minutě.

Ačkoliv severočeský tým nezačal špatně, na bránu mířila přesněji Sparta. V 17. minutě se před šestnáctkou soupeře velmi pohotově otáčel Kweuke a jedinou vadou na kráse jeho rány tak bylo to, že mířila přímo do koše uprostřed stojícího brankáře Nováka.

Po pětadvaceti minutách se míč po Podaného přímém kopu na chvíli ztratil v závaru před brankou, pak se ovšem dostal k Bonymu Wilfriedovi, jehož rána z úhlu však těsně minula pravou tyč. Nedlouhé poté vyzkoušel Blažkovu pozornost Jindráček, čímž ukázal, že i poslední tým ligy s deseti vstřelenými brankami ve 14 zápasech se dokáže dostat do zakončení.

Na konci první půlhodiny udělal Wilfried něco, za což ho jistě generální manažer Sparty Jozef Chovanec v šatně nepochválil. Ze stejné strany jako chvíli předtím totiž sám postupoval na branku Ústí a namísto přihrávky zcela volnému parťáku Kweukeovi, jenž mohl míč "uklidit" do prázdné, pálil z těžké pozice lehce sobecky vedle. Nedlouho poté si role vyměnili - autor lobu v Lausanne přiťukával svému "učiteli češtiny", kterému však míč utekl až ke gólmanovi.

Těsně před odchodem do kabin centroval Kladrubský, Kweuke uplatnil v souboji s Džubanem fyzickou převahu a Ústí zachránila od druhé inkasované branky pouze útočníkova nepřesnost. Poslední a poměrně prudký pozdrav Novákovi těsně před hvizdem sudího pak vyslal Kamil Vacek a strážce hostující svatyně měl štěstí, že jeho pokus vyrazil ke svému obránci.

Jediná změna do druhé půle byla vynucená. Podaný měl drobné zdravotní problémy a protože trenérský tým Sparty nechtěl s ohledem na další podzimní program riskovat, do hry šel s béčkem laškující Martin Zeman. Pokud by po jeho přesném centru mezi čtyři bránící hráče Kweuke hlavičkou neminul ústeckou branku o pár decimetrů, pro čerstvého muže na hřišti to mohl být velmi epesní vstup do hry.

V 53. minutě se měnilo skóre podruhé a opět na straně domácích. Pamič vyslal do rychlé akce aktivního Kweukeho, jenž ve sprintu vyhrál tvrdý souboj s brankářem Novákem a po pádu následně zakončoval do prázdné branky. Pro nebojácného Kamerunce to byla čtvrtá branka ve čtvrtém soutěžním zápase v řadě.

Následující minuty se pak nesly ve znamení útoků ze strany na stranu. Blažek vyrážel po ústeckém kontru na břevno a ten, jenž o chvíli předtím upravil stav na 2:0, nevyužil stoprocentní šanci poté, co z levé strany postupoval sám na brankáře. V 63. minutě však byl jeho slabší moment zapomenut - krásně totiž nalezl spoluhráče Wilfrieda, jenž po jedné kličce soupeři zblízka prostřelil Nováka. Světelná tabule ukazovala 3:0 a ze čtvrtiny zaplněná Letná byla svědkem afrického tanečku.

Ani to ale domácím nestačilo a pozornost Nováka opět vyzkoušel jak namlsaný Pamič, jenž se odhodlal ke střele snad z pětatřiceti metrů, tak Zeman, jehož rána však práskla pouze do mantinelu vedle branky. Co se neuchytilo na jedné straně, to zaúřadovalo na straně druhé - z dálky napřáhl Volek a ačkoliv si Blažek na míč sáhl, outsider snížil na rozdíl dvou branek.

Záhy mohli odpovědět Kadlec i Kweuke, ale obě útočné tykadla domácího mužstva vychytal brankář, jenž si rozhodně na nedostatek práce nemohl stěžovat, což následně potvrdil i Martin Zeman, jemuž však míč ve finální fázi trochu utekl a mladý záložník nemohl zakončit tak, jak si asi představoval.

Těsně před koncem už byla obrana Ústí otevřena přeci jen víc, než tomu bylo v úvodu duelu a také proto měl při průniku do hostující obrany Kweuke dostatek prostoru. Mladý Kamerunec se neunáhlil, Valentu si obhodil a kolegu Kadlecovi pak předkládal míč před prázdnou branku jako na onom trilionkrát vyřčeném stříbrném podnose. Sparta zdolala nezatažené Ústí nad Labem 4:1 a připsala si desátou výhru v sezóně.