Pekhart poslal Jablonec do čtvrtfinále, zastřílely si i další ligové týmy

[hot]AKTUALIZOVÁNO[/hot] Čistý hattrick Tomáše Pekharta rozhodl o odvetě pohárového osmifinále mezi Jabloncem a HFK Olomouc, v němž domácí doháněli dvoubrankové manko z prvního utkání. Útočník se rozhodujícím dílem podílel na výhře 5:0 a postupu do čtvrtfinále, kde Severočechy čeká znovu cesta do Olomouce k utkání proti prvoligové Sigmě. Ta dnes postoupila přes třetiligový Písek po domácí remíze 1:1 díky pravidlu o počtu nastřílených branek na soupeřově půdě. Postup si zajistily také Mladá Boleslav a Brno.

Dál jdou i další prvoligisté, i když někdy pro ně bylo pořádná dřina zvrátit náskok soupeře. Mladá Boleslav postoupila přes Sokolov až po penaltovém rozstřelu, otočit výsledek z pohárového dvojzápasu se podařilo i Brnu proti Karviné. Manko smazaly také Teplice, které v Českých Budějovicích vyhrály 2:0.

Jablonec prohrál na Hané senzačně 2:4, ale hlavním rozdílem mezi oběma kluby byl právě jednadvacetiletý útočník. V posledních pěti ligových utkáních vstřelil sedm gólů, další přidal v prvním vzájemném pohárovém duelu proti HFK Olomouc. Po dnešku drží sérii sedmi soutěžních utkání, v nichž nastřílel už jedenáct gólů.

Dnes svoji střeleckou formu potvrdil třemi zásahy, které zaznamenal v rozmezí 36 minut. Dvě branky vstřelil hlavou, třetí přidal po uvolnění a ráně z hranice šestnáctky, která brankáři Šromovi prolétla pod rukama. Jisté poločasové vedení už Severočeši dotáhli do poklidného vítězství, brzy po změně stran dalšími góly favorita uklidnili Kovařík a Lafata.

Sigma Olomouc na tom byla před odvetou lépe, než její soused v prvoligové tabulce, remíza 3:3 v Písku se zdála být před odvetou s účastníkem ČFL velmi nadějná, ale nakonec se o postup bála.

Po přestávce sice vstřelil vedoucí gól Šultes, jenž hlavičkou překonal jinak výborného píseckého brankáře. Bojovní hosté však devět minut před koncem vyrovnali, a přestože vzápětí přišli o vyloučeného Linharta, do poslední vteřiny marně bojovali o postup.

Nejvíce se na postup nadřela Mladá Boleslav, která si přivezla po výsledku 0:3 vysokou ztrátu ze Sokolova, navíc musela vylepšit defenzivu, která v posledních zápasech nepřesvědčila. Dnes pracovala bezchybně a prosadili se i ofenzivní hráči: skóre otevřel Mendy, za čtyři minuty zvýšil dorážkou Řezníček a krok favorit srovnal až čtvrthodinu před koncem, kdy si sokolovský Čada vstřelil vlastní gól.

Rozhodovaly proto penalty - v nich zaváhali hned na úvod hostující Podrazký i ve čtvrté sérii domácí Sedláček. Rozuzlení nakonec přinesla až sedmá série, v níž se netrefil Studík a zkušený stoper Johana přidal postupovou pečeť. Mladou Boleslav nyní čeká vítěz duelu Plzně s Opavou.

České Budějovice si přivezly z Teplic nadějnou výhru 1:0, ale domácí odveta jim nevyšla. Severočeši po bezbrankovém poločase zvýšili aktivitu a po necelé hodině hry smazali manko zásluhou Ljevakovičovy hlavičky. Zápas zlomila červená karta, kterou dostal v 72. minutě po skluzu na Mahmutoviče domácí stoper Lencevič. Hosté v husté mlze nechtěli spoléhat na zrádný penaltový rozstřel a dvě minuty před koncem je poslal do čtvrtfinále proti Slavii přesnou hlavičkou po centru Mareš.

Brno přivezlo prohru 0:2 z Karviné a po ligových výkonech panovaly o jeho osud obavy, jenže domácí se značně omlazenou sestavou přehrávali svého soupeře ve středu pole a vypracovali si hodně šancí. Po půl hodině bylo manko smazáno a těsně před pauzou dal hostům definitivní mat trestným kopem Polách. Po přestávce tempo opadlo, přesto favorit ještě navýšil skóre na 4:0. Nic na jeho postupu už nezměnila ani nezměrná bojovnost Karviné, která dvě minuty před koncem dokonce nastřelila tyč.

Plzeň svoje osmifinále teprve rozehrála, ale po výhře 3:0 nad Opavou má obhájce trofeje cestu mezi posledních osm otevřenu dokořán. Západočeši své branky vsítili v rozmezí 21 minut první půle, přestože trenér Vrba provedl čtyři změny v základní sestavě.

Skóre otevřel hlavičkou z malého vápna Bakoš a o tři minuty později se po přiťuknutí od Střihavky trefil přesně k levé tyči Jiráček. Domácí si díky dobré přízemní kombinaci vytvořili v první půli i další příležitosti a tříbrankový náskok jim ještě do přestávky zajistil krásnou střelou z přímého kopu kapitán Horváth. V závěru se dostala na trávník i černohorská posila Milič, ale více než dvoumetrový útočník příliš nezaujal. Zmírnit porážku mohl Zapletal, z hranice šestnáctky však mířil do břevna. .

První utkání:

FC Viktoria Plzeň - Slezský FC Opava 3:0 (3:0)
Branky:
11. Bakoš, 14. Jiráček, 31. Horváth. Rozhodčí: Hrubeš - Filípek, Mencl. ŽK: Bakoš, Rada - Wírth, Formánek. Diváci: 2565.
Sestava Plzně: L. Krbeček - Limberský (46. Rajtoral), Navrátil, Brezinský, Jiráček - Petržela, Rada, Horváth (55. Kolář), Ďuriš - Bakoš, Střihavka (70. Milič). Trenér: Vrba.

Odvetná utkání:

Dynamo České Budějovice - FK Teplice 0:2 (0:0)
Branky:
57. Ljevakovič, 88. Mareš. Rozhodčí: Mikel - Košec, Zlámal. ŽK: Lencevič, Černák (oba ČB). ČK: 72. Lencevič. Diváci: 1023. První zápas 1:0, postoupily Teplice.
Č. Budějovice: Belaň - Laštovka, Lencevič, Lengyel, Riegel - Žižka - Stráský, Dobal (60. Otepka), Mezlík (90. Koutný), Šíma (78. Černák) - Ondrášek. Trenér: Šilhavý.
Teplice: Grigar - Matula, Smejkal, Hošek, Rosa - Siva - Kalivoda (70. Mahmutovič), Ljevakovič, Zoubele (55. Melunovič), Mareš - Vondrášek (84. Verbíř). Trenér: Plíšek.

FK Mladá Boleslav - Sokolov 3:0 (2:0), na pen. 6:5
Branky:
24. Mendy, 28. Řezníček, 75. vlastní Čada. Pokutové kopy proměnili: Kulič, Šírl, Řezníček, Opiela, Mendy, Johana - Pilař, Hanzlík, Kaplan, Vaněček, Kura. Neproměnili: Sedláček - Podrazký, Studík. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Koval. ŽK: Kalina, Kúdela, Procházka, Kulič - Kura, Hanzlík, Podrazký, Javorský, Duchnič, Mlika. Diváci: 942. První zápas 0:3, postoupila Mladá Boleslav.
Sestava M. Boleslavi: Miller - Kalina (26. Kúdela), Rolko, Johana, Šírl - Mendy, Opiela, Procházka, Táborský (74. Sedláček) - Kulič, Řezníček. Trenér: Stanner.

FC Zbrojovka Brno - Karviná 4:0 (3:0)
Branky:
23. a 45. Polách, 30. Přerovský, 55. Husár. Rozhodčí: Hrubeš - Večeřa, Čecháček. ŽK: Matyska, Polách, Husár (všichni Brno). Diváci: 894. První zápas 0:2, postoupilo Brno.
Brno: Bureš - Matyska, Simerský, Trousil, Hamouz - Přerovský (76. Kunc), Rýdel, Polách (50. Dostálek), Husár - Kalabiška (89. Křeček), Hodek. Trenér: Večeřa.

FK Baumit Jablonec - HFK Olomouc 5:0 (3:0)
Branky:
5., 15. a 41. Pekhart, 64. Kovařík, 67. Lafata. Rozhodčí: Franěk - Štěrba, Urban. ŽK: Čtvrtníček, Onofrej, Filipský, Polák (všichni HFK). Diváci: 1685. První zápas 2:4, postoupil Jablonec.
Sestava Jablonce: Špit - Zábojník, Huber, Pavlík (82. Uvíra), Jablonský - Vošahlík (46. Jarolím), Piták (68. Haurdič), Loučka, Kovařík - Lafata, Pekhart. Trenér: Komňacký.

Sigma Olomouc - Písek 1:1 (0:0)
Branky:
51. Šultes - 81. Kubiš. Rozhodčí: Nenadál - Kordula, Vysloužil. ŽK: Hořava, Janotka - Voráček, Linhart, Chrdle, Kubiš. ČK: 85. Linhart (Písek). Diváci: 1023. První zápas: 3:3, postoupila Olomouc.
Sestava Olomouce: Drobisz - Janotka, Kalas, Dreksa, Vepřek - Bajer, Rossi, Hořava (76. Hubník) - Petr (66. Přikryl), Šultes, Navrátil (89. Škerle). Trenér: Psotka.