Český fotbal pro fanoušky aneb natrhněme si občanky!

Český fotbal pro fanoušky aneb natrhněme si občanky!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Zpráva dne z úterního večera: „Policie a organizátoři utkání výrazně zpřísní bezpečnostní opatření na ligových stadionech a v jejich okolí. Vstupenky na všechna utkání by se měly od příští sezony prodávat na jméno, kamery budou fanoušky sledovat už při cestě na zápasy a ministr vnitra Radek John požádá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby přímo na stadionech byli mobilní soudci, kteří by ihned trestali příznivce porušující zákony. Nová opatření mají předejít opakování výtržností, které provázely sobotní utkání Ostravy s Plzní. Policie po nich obvinila čtyři fanoušky Baníku.“

Polemika

Výborně. Už nyní si kluby stěžují na malý počet diváků ve svých ochozech, tohle opatření to číslo ještě nepochybně zmenší. Protože spousta, i tzv. slušných fanoušků, se nebude chtít před návštěvou fotbalu zdržovat lustrováním a prověřováním svého jména. Lépe řečeno nebude mít zájem se nechat zbytečně a zdlouhavě buzerovat kvůli několika desítkám výtržníkům, které lze izolovat či eliminovat úplně jinými způsoby.

Pokud v nedávné minulosti mohli diváci do ochozů pouze na jméno, nebo na občanský průkaz, výrazně se to projevilo na návštěvnosti. Příklad? V nedávných dobách, kdy ještě Slavia a Baníku Ostrava bojovaly o čelo tabulky a chodilo na ně spousta diváků, se na toto utkání do Edenu smělo pouze na jméno. Očekával se zcela zaplněný stadion. Jenže ten byl nakonec nečekaně zpola prázdný. Lidí přišlo pomalu méně než na Kladno… Důvod? Zůstali raději doma u televizních obrazovek, než aby se nechali otravovat a kontrolovat si své občanské průkazy.

Teď se hraje polovina zápasů z ligového kola před televizními kamerami. Čtyři z osmi. Proč chodit na stadiony a nechat se lustrovat pomalu jako hlavní aktéři nejnavštěvovanějšího současného českého filmu „Občanský průkaz“ ze 70. let? U televize v obýváku vás nikdo prověřovat nebude.

„Počet problematických zápasů, kdy je nutný zásah policie, se snížil, ale naše úsilí musí pokračovat, dokud výtržníky, kteří se rekrutují hlavně z řad extremistů, nedostaneme ze stadionů úplně. Myslím, že zákaz vstupu na utkání po dobu až deseti let je dostatečná hrozba, která fanoušky odradí od výtržností. Je důležité, aby se tyto tresty tvrdě a důsledně uplatňovaly ve větší míře než dosud,“ pravil nový ministr vnitra Radek John.

Nové koště dobře a populisticky mete. A na fotbal je dobře vidět, zvlášť když jinde (viz stávka policistů atd.) má pan ministr problémy. Každý ministr vnitra (před Johnem Ivan „Íčko“ Langer) se chce prostřednictvím fotbalu zviditelňovat a ukazovat veřejnosti, jak je přísný a tvrdý. A vždycky v době, když se na stadionu nebo před ním zrovna něco semele.

Výsledek? Je to pořád stejné. Kvůli malé skupince lidí to odnášejí všichni věrní fotbaloví fanoušci. A teď ještě budou navíc prověřováni a lustrováni. Vskutku originální řešení. Škoda, že už není v občanském průkaze strana 15, jako v 70. letech, kdy se konal 15. sjezd KSČ. Podobně jako hrdinové zmíněného filmu bych si ji na protest, tentokrát proti chození na fotbal na jméno, natrhl. Co kdybychom si tedy natrhli aspoň růžky občanky? Než nám, fandům, někdo natrhne něco jiného.