Vložené kolo anglické ligy pod drobnohledem

Souhrn nejdůležitějších událostí, zajímavostí, postřehů a názorů z 12. kola anglické nejvyšší soutěže, ve kterém ze všech předních celků naplno bodovaly pouze londýnské kluby Chelsea a Arsenal.

O čem se mluví

Fair play šla tentokrát stranou

Dvě červené karty a minimálně další tři zákroky, které červenou karty skončit mohly a zřejmě i měly – to je statistika 12. kola anglické Premier League. V utkání Chelsea – Fulham si v poslední minutě na na zemi ležícího Clinta Dempseyho vyskočil domácí Michael Essien a prapodivným zákrokem s nohama napřed sice uzmul míč, jenže tak nebezpečně vyhlížejícím způsobem, že sudí Martin Atkinson nezaváhal a ukázal ghanskému záložníkovi červenou kartu. Přitom jen o několik minut dříve mohl být vyloučen sám Dempsey, který při hlavičkovém souboji loktem viditelně zasáhl hlavu Josého Bosingwy.

„Nerad soudím výroky rozhodčích, ale myslím si, že to červená být nemusela. Ano, jednalo se o tvrdý zákrok, ale Michael hrál o míč. Riziko zranění soupeře bylo opravdu malé, hráč šel zjevně po míči,“ prohlásil o inkriminovaném momentu Carlo Ancelotti, kouč domácích. „Essien skočil na Dempseyho s nohama napřed, jasná červená,“ kontroval však Mark Hughes. Není vyloučeno, že Chelsea se proti červené kartě odvolá.

Druhá červená karta pak padla v utkání mezi Evertonem a Boltonem, které řídil sudí Phil Dowd. V tomto případě však není prostor pro žádné spekulace, Marouane Fellaini byl vyloučen zcela po právu poté, co dětinsky nakopl obránce soupeře Paula Robinsona. „Nemám k tomu žádné námitky, Fellaini zbytečně oplácel a to neměl dělat. Stupidní chyba mého hráče,“ přiznal správnost červené karty trenér David Moyes, jehož tým však i v deseti dokázal srovnat a vydolovat bod za remízu 1:1.

Dohru u Fotbalové asociace pak zřejmě bude mít zákrok záložníka Newcastlu Joeya Bartona, který během druhé půle utkání s Blackburnem zasáhl soupeřova hráče Mortena Gamsta Pedersena do hrudníku. Sudí Michael Jones incident přehlédl, ten se totiž udál zrovna v době, kdy se nehrálo. „Sami jste to viděli na opakovaném záběru, rozsoudit to musí Fotbalová asociace, ne já,“ komentoval situaci sám Pedersen.

Tvrdší stránku své osobnosti v duelu mezi Wolverhamptonem a Arsenalem ukázal také záložník Cesc Fabregas. Ač za zlé a tvrdé hochy anglického fotbalu jsou často považováni právě „vlci“, tentokrát to byli oni, kdo dostal pořádně naloženo. Krátce před koncem utkání si totiž na Stephena Warda ostře vyšlápl právě Fabregas a ač za zákrok dostal jen žlutou kartu, nikdo by se nemohl divit, kdyby sudí Mark Halsey španělského záložníka vyloučil.

Na obranu Fabregase je však potřeba říci, že se zřejmě snažil hrát míč, ale v oné rychlosti to prostě nestihl. Záložník navíc po utkání odešel do kabiny soupeře, kde se Wardovi i celému týmu omluvil. Kouč Wolves Mick McCarthy následně prohlásil, že omluvu přijímá.

Pašák – Marouane Chamakh

Na hřišti Wolverhamptonu se nevyhrává snadno, ale marocký útočník Chamakh se prakticky sám postaral o to, že Arsenal na horké půdě „vlků“ cenné tři body získal. Nejprve si hned v první minutě naběhl na centr Alexe Songa a prudkou hlavičkou k tyči poslal svůj tým do vedení, v poslední minutě si pak zaběhl za obranu soupeře a svůj únik i s trochou štěstí přetavil v druhý gól.

Břídil – Marouane Fellaini

Oplácení není správné a ve fotbale to platí dvojnásob. Když v utkání Evertonu s Boltonem obránce hostí Paul Robinson běžně fauloval záložníka Fellainiho, belgický dlouhán to neunesl a Robinsona zlostně nakopl. Jasná červená karta a hráč, který se teprve dostával do sestavy po vleklých zdravotních problémech, si tak další tři zápasy odpočine.

Odpověď na otazník kola

Na otázku, zda Tottenham vstoupí do utkání se Sunderlandem lépe, než soupeř, a vstřelí první branku, zní odpověď ano. Spurs šli do vedení díky zásahu Rafael van der Vaarta, ale útočník Asamoah Gyan poté rozhodl o tom, že se body mezi oběma týmy dělily.

Výrok kola

“Mám právo nasadit si takovou sestavu, jakou já sám chci. Blackpool trénuji já a za sestavu jsem tak zodpovědný zase jen já.“ Trenér Blackpoolu Ian Holloway reaguje na nařčení, že do utkání s Aston Villou poslal rezervní sestavu. Za podobný kousek byl v loňské sezóně finančně potrestán trenér Wolves Mick McCarthy, jenž poslal náhradníky do duelu s Manchesterem United. Holloway pohrozil, že pokud dostane pokutu, ve funkci kouče Blackpoolu skončí.