Věčně nespokojený Ajax: 13 let a 13 trenérů

Věčně nespokojený Ajax: 13 let a 13 trenérů

Třináct let a stejný počet trenérů. Taková jest nepříliš lichotivá bilance Ajaxu Amsterdam, který už dlouho vzpomíná na zlaté časy, kdy ovládl Ligu mistrů a na Starém kontinentu byl štikou, jíž se každý bál, což šlo ve své době říci i o Dynamu Kyjev nebo Lyonu.

Jakmile hlavní město Nizozemska opustil v roce 1997 Louis van Gaal, trenéři se nikdy dlouho neohřáli a vždy se poroučeli předčasně - ať už za lepší nabídkou, nebo nedobrovolně. Protože musel nedávno z kola ven i Martin Jol, sága pokračuje a vy se nyní můžete podívat na předešlá léta s námi.

Morten Olsen (červenec 1997 - prosinec 1998)

Dánský expert se toho po hvězdné éře Van Gaala nebál. Naordinoval ofenzivní styl, což rychle vedlo k doublu v podobě ovládnutí ligy i poháru. Ajax v Eredisii triumfoval o neskutečných 17 bodů před Eindhovenem a dokonce vstřelil 112 gólů (Shota Arveladze jich sám dal 25). Následující sezónu měl však Olsen problémy s bratry De Boerovými - dvojice chtěla odejít do Barcelony a trenér je nechtěl pustit. Neklid uvnitř celku vyústil v jeho vyhazov před Vánocemi.

Jan Wouters (prosinec 1998 - březen 2000)

Wouters je v Amsterdamu brán jako kouč, jenž zahanbil klub při stém výročí založení, když 18. března roku 2000 slavící Ajax vyhořel s FC Twente. Bývalý nizozemský záložník byl nepochybně dobrý taktik, ale postrádal charizma a všeobecný respekt. Po oné osudné porážce byl okamžitě propuštěn.

Hans Westerhof (březen 2000 - červen 2000)

Mladý kouč Westerhof přišel pouhé dva dny po dotyčné "katastrofě", ale Ajax už se ze zklamání nevylízal a na konci sezóny skončil až na pátém místě, což byl po předchozím ročníku, který měl jen umocnit minulý úspěch, šok jako hrom. Nejlepším střelcem tehdy byl ofenzivní záložník Richard Knopper s "pouhými" 15 brankami. Jeho krátká kariéra na lavičce holandského obra přinesla velké očekávání, ale neuspokojivé výsledky. I on musel ven.

Co Adriaanse (červenec 2000 - listopad 2001)

Proti nikterak strašidelnému Celticu šokoval Adriaanse v Lize mistrů věrné příznivce Ajaxu zvyklé na totální ofenzívu stylem 5-4-1. Ale tohle nebyl jediný výstřelek. Jeho činy komentoval i slovutný Marco van Basten, jenž prohlašoval: "dobrého koně nedělá dobrý jezdec". Kouč nezopakoval to, co v sezóně 1998/99 s Willemem Tillburg, kdy byl v lize druhý a dostal se i do Ligy mistrů. Z třetího místa se poté za několik měsíců poroučel pár týdnů svátky.

Ronald Koeman (prosinec 2001 - únor 2005)

Jeho nástupce vyhrál dva tituly a holandský pohár, což z něj udělalo neujúspěšnějšího kouče od památných dob Louise van Gaala. V Lize mistrů se v sezóně 2002/2003 podíval do čtvrtfinále. Ve stejném roce dal Rafael van der Vaart osmnáct branek, o rok později Zlatan Ibrahimovič "pouze" 13. Trend byl sestupný, jeho mužstvo postupně uvadalo, až vše vyvrcholilo vyhazovem v únoru ´05 po zbytečné pohárové porážce s francouzským Auxerre.

Ruud Krol a Tonny Bruins Slot (únor 2005 - březen 2005)

Oba pánové působili v Ajaxu jako asisteni Koemana. Původně měl vést povýšený tandem do konce sezóny, ale nakonec se poroučel co nevidět.

Danny Blind (březen 2005 - červen 2006)

Panování se ujala ikona klubu, obránce a dlouholetý kapitán od roku 1990. Začal špatně - dvěma porážkami za sebou s PSV Eindhoven a Heerenveenem, nicméně jeho tým nakonec zakončil ročník na druhém místě a vedení mu do další sezóny věřilo. V období 2005/2006 Blind vybojoval domácí pohár a Superpohár, dostal se opět do čtvrfinále Ligy mistrů, kde však nestačil na silnější Inter Milán. Čtvrté místo v ligové tabulce však mluvilo jasnou řečí, Blind neuspěl a i on si musel sbalit svých pár švestek.

Henk Ten Cate (červenec 2006 - říjen 2007)

Bývalý barcelonský asistent Franka Rijkaarda s triumfem Ligy mistrů v kapse vyhrál za 12 měsíců tři poháry, nicméně také on byl koučem, s nímž Ajax dvakrát po sobě vypadl z Ligy mistrů příliš brzy - jednou s FC Kodaň a podruhé se Slavií Praha. O titul přišel s PSV ale jen těsně - na základě rozdílu ve skóre. Trenér hrál důležitou roli ve výchově a růstu Wesleyho Sneijdera, ale když odešel 8. října do Chelsea jako asistent, fanoušci Ajaxu zase příliš kapesníků nevytahovali.

Adrie Koster (říjen 2007 - červen 2008)

Koster byl u toho, když soutěž udivil kanonýr Huntelaar třiatřiceti ligovými brankami. Ale ani tak titul nezískal pro Amsterdam. Ajax totiž skončil tři body za Eindhovenem a pak přišel o play-off Ligy mistrů s Twente. Jedinou útěchou pro červenobílý celek tak bylo to, že nejlepším hráčem ročníku byl zvolen obránce John Heitinga.

Marco van Basten (červen 2008 - květen 2009)

Legendární Van Basten se do podvědomí zapsal tím, že míchal se systémem a taktikou - záložník Siem de Jong hrál najednou vepředu, zatímco mladík Miralem Sulejmani se stal tvůrcem hry. Ajax se prezentoval chaoticky, předváděl velké herní výkyvy a ambiciózní kouč byl s přibývajícím časem stále neklidnější a neklidnější. Odstoupil pouze jeden týden před koncem sezóny po ponižující prohře 4:0 se Spartou Rotterdam.

John van´t Schip (květen 2009)

Šlo o Van Bastenovu pravou ruku. Vedl tým ale jen jeden jediný soutěžní zápas. Ajax dovedl k výhře 1:0 nad Twente, ale skončil na třetí pozici - konkurence v podobě AZ Alkmaaru a Twente Enschede byla ještě o chlup lepší.

Martin Jol (červen 2009 - prosinec 2010)

Pod Jolem předváděl Ajax nejlepší fotbal za poslední roky. Holandský obr zůstal ve hře o titul až do posledního momentu, za Twente ve finále zaostal o pouhý bod. Pod jeho taktovkou tým opět udivoval střeleckými hody - sám Luis Suarez jich zaznamenal pětatřicet a opět se zvedal nad hlavu nizozemský pohár. Aktuální sezóna však je pro Ajax opět jedno velké zklamání, outsideři jako Ultrecht i Den Haag dokonce vyhráli v jejich aréně. Bývalý manažer Tottenhamu Hotspur neměl moc silnou pozici, kritizoval ho i sám Johan Cruyff. Poslední kapkou byla domácí remíza proti NEC, po zápase odstoupil. Byť to třeba opora a kapitán Suarez nemohl dlouho rozdýchat.

Frank de Boer (prosinec 2010 - ?)

De Boer trénoval v Ajaxu mládež, je i asistentem kouče nizozemské reprezentace Berta van Marwijka. Nejprve byl jmenován jen do ledna jako "dočasné" řešení, ale sílí hlasy, aby bývalá opora "Oranjes" obdržela dlouholetou smlouvu. Po "bezvýznamném" vítězství na půdě AC Milán pak De Boer debutoval vítěstvím na půdě Vitesse Arnhem. Jak dlouhá asi bude jeho kapitola?