Deset nejpamátnějších momentů poslední dekády

Deset nejpamátnějších momentů poslední dekády

Rok 2010 už se pozvolna chýlí ke konci. V Premier League se sice fanoušci soustředí výhradně na součanost, ale v dalších soutěžích se bude zase hrát až v úvodu příštího roku a také proto jde o ideální chvíli na připomenutí deseti legendárních okamžiků a milníků posledních deseti let, které budou žít v paměti ještě hodně dlouho.

O zajímavé momenty nebyla nouze, ať už šlo o anglickou nadvládu v letech 2005 až 2008, mezinárodní vzestupy a pády Itálie s Francií, nenaplněný potenciál Anglie a Argentiny nebo potvrzení španělské síly. Památný zápas "nahoru - dolů" Česka s Nizozemskem, ani finiš United v utkání s Bayernem se bohužel do zvolené selekce nevlezly.

1) Liverpoolské zmrtvýchvstání ve druhé půli finále Ligy mistrů (2005)

Dokonce i skalní fanoušci "Reds" už se asi vzdali naděje po třígólovém vedení AC Milán. Rafael Benítez a jeho hráči však v Istanbuli reagovali na nepříznivý stav ve velkém stylu a pravděpodobně nejepesnější comeback v historii Ligy mistrů pomohli zrealizovat Steven Gerrard, Vladimír Šmicer a Xabi Alonso. Tři branky v rozmezí pouhých šesti minut druhé půle pak duel dovedly až do penaltového rozstřelu, který znamenal to, že se nejcennější trofej stěhovala popáté na Anfield Road.

2) Řecké ovládnutí Eura (2004)

V přípravě jihoevropané nevyhráli jediný zápas, nikdo proto nečekal, že budou na turnaji žít tak dlouho. Od prvního zápasu ve skupině až po finálový souboj Řecko praktikovalo stejný styl, který mu ušil na míru starý německý lišák Otto Rehhagel. Totální defenzíva, týmový duch a jasná organizace hry nakonec v semifinále odstavila ze hry i českou reprezentaci, která tehdy disponovala nebývale silnou generací.

3) Londýnští "Invincibles" a jejich ovládnutí Premier League (2003/2004)

Arsenal čeká na trofej již nějaký ten čtvrtek, na slavný tým "Invincibles", který ovládal ligu před šesti lety, proto rozhodně není snadné zapomenout. Mužstvo, které tehdy táhli Thierry Henry, Patrick Vieira a Robert Pires, se rozjelo tak, že neprohrálo devětačtyřicetkrát za sebou, čímž dosáhlo jak rekordu, tak zaslouženého titulu. Nejvyšší soutěž v Anglii zřejmě bude čekat na podobný úspěch asi hodně dlouho...

4) Probuzený Ronaldo táhl Brazílii k ovládnutí MS (2002)

Bývalý hráč Barcelony, Eindhovenu a obou milánských gigantů se tehdy dlouho dostával ze zranění a mnozí se obávali, že už nikdy nebude řádit tak, jako dříve. On se však vrátil monstrózně a za osm vstřelených gólů včetně skórování v semifinále a obou závěrečných gólů v rozhodujícím zápase získal Zlatou kopačku. Zlatý míč šel sice do Německa za Oliverem Kahnem, ale upřímně řečeno, celý turnaj byl jen a pouze o Ronaldovi, který dokázal, že, když měl den, byl nejlepší na světě.

5) Italský návrat zpět na vrchol (2006)

Itálie procházela před čtyřmi lety krizí, stín podvodů dopadl na AC Milán i Juventus a reprezentace na turnaj do Německa neodjížděla zrovna v ideálním rozpoložení. O měsíc později už ovšem Fabio Cannavaro zvedal nad hlavu pohár pro světové šampióny. Italové vyhráli svou skupinu a do nejlepší čtyřky se proklestili přes Austrálii a Ukrajinu. V semifinále proti Němcům se ukázala klíčová jejich neprostupná obrana a hráči jako Andrea Pirlo, Gennaro Gattuso či zmíněný Cannavaro produkovali nejlepší fotbal svých kariér.

6) Barcelona - Real Madrid 5:0 (listopad 2010)

Byl to pouhý jeden zápas, ale hodně dlouho dopředu se o něm mluvilo jako o bitvě dvou aktuálně nejlepších týmů světa. Letošní "El Clássico" se navíc na obou stranách pyšnilo jednou z nejsilnějších sestav historie. Barcelonské hvězdy vedli Messi s Xavim a soupeř, který se spoléhal na kouzlo trenéra Mourinha, byl zastíněn. Kvalita Barcelony byla tak vysoká, že Real nestačil na všech frontách a dosažené skóre ani nebylo nikterak zkreslující. Tak skutečně vypadal průběh hry.

7) FC Porto zaskočilo a ohromilo zbytek Evropy (2004)

Šlo o čin, jenž se asi také nějakou dobu nezopakuje. Předtím, než se Mourinhovi muži postavili ve finále Ligy mistrů Monaku, které pohodně přehráli, stačili vyřadit například Manchester United, Lyn či Deportivo La Coruňa. V kombinaci s vítězstvím Řecka na evropském šampionátu lze označit rok 2004 největším šokem uplynulé dekády.

8) Roman Abramovič přichází na Stamford Bridge (2003)

Když do Chelsea vstoupil ruský miliardár Roman Abramovič, Premier League se zatřásla. Nejenže se "Blues" stali ze dne na den horkým kandidátem na titul, ale rázem se anglické dveře otevřely i dalším zahraničním podnikatelům a investorům. Mužstvo ze Stamford Bridge vyhrálo tituly v roce 2005, 2006 a 2010, v roce 2008 dosáhlo na finále Ligy mistrů. Abramovič změnil podnebí ostrovního podnebí, které už nejspíš nikdy nebude jako dřív - tak hrdé, tradiční a spoléhající na vlastní síly.

9) Rřestupový rekord Realu za Cristiana Ronalda (2009)

To, že se jednoho dne Cristiano Ronaldo připojí k Realu Madrid, se zdálo nevyhnutelné, ale peněžní částka vynaložená na jeho přestup šokovala i tak. "Los Blancos" jsou v tomto měru nezpochybnitelnými rekordmany - v minulosti už posunovali hranice s Luisem Figem, Zinedinem Zidanem i Kaká. 80 milionů liber (94 milionů eur a 132 milionů dolarů) ale byla suma s velkým S. Ještě v roce 2001 byl přitom rekord "pouhých" 37 milionů.

10) Arsenal - Manchester United 2:4 (2005)

Titul si tehdy pohlídala Chelsea, ale i tak byl souboj o druhé místo nebývale prestižní a vyhrocený. Hra byla třaskavá už od začátku - dokonce už v tunelu došlo ke konfrontaci mezi Patrickem Vieriou a veteránem Royem Keanem, jenž pak v záloze dominoval. Dennis Bergkamp se pomalu loučil a dvougólový Cristiano Ronaldo se už před pěti lety ukázal jako muž, který miluje pozornost.