Liga mistrů: postupují Doněck a Barcelona!

Sledovali jsme pro vás dvě utkání úterního programu Ligy mistrů. Bacelona s Aresnalem a Doněck s AS Řím bojovali o postup do čtvrtfinále soutěže v odvetných zápasech, nakonec se z postupu radovaly oba domácí celky, takže radost mohla propuknout ve Španělsku a na Ukrajině.

Šachtar Doněck - AS Řím

Snad si ani domácí fanoušci lepší úvod utkání nemohli přát. Už v 18. minutě skóroval Čech Tomáš Hübschman, který šikovně tečoval míč patičkou a ukrajinský tým se tak dostal do vedení 1:0. Společně s výhrou 3:2 v prvním utkání mu to dává velkou šanci na postup. Hosté ale mohli v utkání vyrovnat a vybojovat si naději na zvrat, jenže Borriello po 28. minutách hry neproměnil pokutový kop. Další pohroma pro římský celek přišla ve 41. minutě. Méxes dostává druhou žlutou kartu a musí předčasně do sprch! V poslední minutě prvního poločasu ještě střílel Borriello, brankář Pjatov však byl na místě a tak po 45 minutách drží Doněck jednogólový náskok.

Do druhého poločasu poslal římský kouč Montella místo Taddeie Rosiho, ale moc platné mu to nebylo. I přes zvýšenou aktivitu AS to byl domácí Willian, kdo v 58. minutě dostal po rohovém kopu neuvěřitelně mnoho prostoru a zvýšil na 2:0, což znamenalo, že akcie hostů hodně klesly. V poslední čtvrtině utkání již bylo jasné, že Doněck poprvé v historii směřuje ke své metě, kterou je postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. Další potvrzení postupu si nechal na 87. minutu Eduardo, který zvýšil na 3:0 a podtrhl tak marnost italské snahy o obrat. Po tomto výsledku se Šachtar Doněck stal prvním postupujícím do čtvrtfinále letošního ročníku Ligy mistrů.

Šachtar Doněck - AS Řím 3:0 (1:0)
Branky: 18. Hübschman, 58. Willian, 87. Eduardo.
Doněck: Pjatov - Hubschman, Jadson, Luis Adriano (75. Moreno), Willian - Costa (60. Eduardo), Mchitarjan, Rat - Čigrinskij, Srna, Rakitskij.
AS Řím: Doni - Juan, Méxes, Pizarro, Vučinič (65. Brighi), Taddei (46. Rosi), De Rosii, Riise, Perrotta (86. Caprari), Borriello, Burdisso.

FC Barcelona - Arsenal Londýn

Utkání po počátečním oťukávání a několika pokusích o průnik na obou stranách přineslo nepříjemnou situaci pro Arsenal. Brankář Szczesny se totiž při střele Alvese zranil a už v 16. minutě se musel nechat vystřídat, mezi tyče šel Manuel Almunia. Barcelona se více dostává před branku anglického týmu, který má potíže s bráněním Messiho a také Davida Villy. Ve 36. minutě přišla velká šance Barcelony, ale Adrianova rána skončila na tyči.

Až úplný závěr poločasu přinesl domácím vytouženou branku. Sudí nastavil, především díky několika prostojům, celkem pět minut. Ve třetí minutě prodlouženého času se dostal před branku Messi a poslal Barcelonu do vedení 1:0. Tímto výsledkem také poločas skončil.

Šok domácím přinesla 53. minutě. Arsenal totiž srovnal na 1:1 skóre utkání, i když to není úplně přesné - vlastní gól si totiž dal Busquets a Barcelona se zase musí začít otáčet. Velmi rychle po srovnání se dostal do šance Messi, ale Almunia jí zlikvidoval. Jen o dvě minuty později přišla černá chvíle pro Arsenal a především pro van Persieho. Viděl druhou žlutou kartu a zápas tak pro něj skončil.

Trenér Wenger, pokud utkání pro jeho tým dobře dopadne, bude nejvíc děkovat náhradnímu brankáři Almuniovi. Ten totiž zlikvidoval několik šancí domácích hráčů. Až v 69. minutě se po spolupráci s Villou a Iniestou dostal do šance Xavi a nezaváhal - 2:1. Tento stav by znamenal prodloužení, ale uplynuly jen dvě minuty a Barcelona dostala šanci zahrávat pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Messi a vedení 3:1 je postupové skóre pro katalánský tým.

Hodně domácím zatrnulo tři minuty před koncem. Střídající Bendtner se dostával do vyborné šance, ale Mascherano předvedl efektivní obranný zákrok, který zachránil domácí od pohromy. Ale nutno uznat - snížení Arsenalu by nebylo spravedlivé, protože by mohlo ohrozit postup domácího týmu a ten jde v soutěži dál naprosto zaslouženě.

FC Barcelona - Arsenal Londýn 3:1 (1:0)
Branky: 45., 71. Messi, 69. Xavi - 53. vlastní Busquets.
Barcelona: Valdés - Adriano (90. Maxwell), Abidal, Busquets, Alves - Iniesta, Mascherano (88. Keita), Xavi - Villa (82. Afellay), Pedro, Messi.
Arsenal: Szcesny (19. Almunia) - Clichy, Koscielny, Djourou, Sagna - Nasri, Diaby, Fabregas (87. Bendtner), Wilshere, Rosický (73. Aršavin) - van Persie.