Masopust: Jen jediný hráč na světě může být primadonou...

V nové budově Národního muzea v Praze se ve čtvrtek odpoledne uskuteční slavnostní vernisáž výstavy pod názvem Fotbal jménem Masopust, pořádané k 80. narozeninám české legendy Josefa Masopusta. Pro veřejnost bude výstava probíhat od 11. března do 30. června 2011.

Masopust: Jen jediný hráč na světě může být primadonou...
O výstavě informovali její pořadatelé - Národní muzeum ve spolupráci Českomoravským fotbalovým svazem, Klubem přátel Josefa Masopusta, Českou televizí a Českým rozhlasem. Komisařem výstavy je Petr Jechort z Národního muzea. Tiskové konference se ve čtvrtek zúčastnil i Josef Masopust, legendární hráč Dukly Praha, držitel evropského Zlatého míče 1962 a hráč týmu Československa, které získalo stříbrné medaile na mistrovstvé světa v roce 1962 v Chile, český Fotbalista století.

U vstupu do samotné expozice ve 2. patře nové budovy Národního muzea stojí model sochy Josefa Masopusta, která bude instalována na stadionu Dukly Praha na Julisce a jejímž autorem je sochař Josef Nálepa. "Když za mnou přišel se svými spolupracovníky a oznámil mi svůj záměr udělat mou sochu, tak jsem to nepřijal. Sochy se stavějí spíš mrtvolám. Ale nakonec mě přemluvili," řekl ve čtvrtek Josef Masopust. "Socha bude stát na otevřeném prostranství na stadionu a jelikož nejsou všichni fanoušky Dukly ani Josefa Masopusta, tak se může stát, že socha může přijít o ruku nebo o nohu. Tak jenom doufám, že to přežije," zavtipkoval Jozef Masopust.

Součástí výstavy jsou nádherné exponáty, například Masopustův Zlatý míč z roku 1962, stříbrný pohár pro vicemistry světa z roku 1962, reprezentační dresy generace slavného hráče, řada vzácných fotografií, upomínkových předmětů, vlajek a trofejí. Mezi dresy nejsou pouze ty historické, ale například i soudobé s pozoruhodnými dedikacemi. Vystaven je dres nejlepšího současného hráče světa Argentince Lionela Messiho s osobním věnováním a gratulací k 80. narozeninám, nebo moderní dres portugalského klubu Benfica Lisabon s věnováním Eusebia, Masopustova velkého soupeře a přítele.

Výstava má několik částí, které mapují Masopustovu hráčskou kariéru v klubu i v reprezentaci, trenérskou dráhu v Dukle Praha, Zbrojovce Brno, u reprezentačního týmu, jeho zahraniční angažmá v Belgii a Indonésii a také jeho osobní život.

Josef Masopust se velmi těší z faktu, že letos má Dukla Praha velkou šanci vrátit se do I. ligy. "Na fotbal se dívám hlavně v televizi, ale na zápasy Dukly chodím osobně a byl jsem i na jejím prvním jarním zápase ve II. lize. Vyhráli jsme 5:0 a Dukla má náskok, který je pro návrat do nejvyšší soutěže velmi nadějný," řekl jubilant.

Pustil se i do debaty o kvalitě současného fotbalu a jeho primadonách. "Fotbal je kolektivní sport a o vítězství bojuje mužstvo. Ve velkých týmech primadona nemá velkou šanci, musí být součástí kolektivu. Jediný hráč na světě může být primadonou, a tím je Argentinec Lionel Messi. Ten umí opravdu všechno," prohlásil Josef Masopust.