Siegl musel ze dne na den pověsit kopačky na hřebík

Siegl musel ze dne na den pověsit kopačky na hřebík

V sedmatřiceti letech už Horst Siegl počítal s tím, že se jeho aktivní fotbalová kariéra chýlí ke konci. V Mostě od začátku sezony působil jako hrající asistent Zdeňka Ščasného a pomalu se připravoval na trenérskou dráhu. Nakonec byl přechod rychlejší, než čekal, ode dneška dělá v pražské Spartě asistenta novému kouči Michalu Bílkovi.

V pondělí vstřelil svůj poslední ligový gól, když v Teplicích po pár minutách pobytu na trávníku hlavou vyrovnal na konečných 2:2. V soutěžním zápase obul kopačky naposledy ve čtvrtek v pohárovém utkání v Českém Brodě. To už je minulost, začíná zbrusu nová kapitola jeho života.

Několikrát se už si Siegl vyslechl, že je na fotbal na nejvyšší úrovni moc starý. Nakonec mezi elitou strávil osmnáct let a může odejít se vztyčenou hlavou, skóroval i ve svém posledním ligovém zápase. "Jednou ten odchod musel přijít a tohle je ta správná chvíle," uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Nabídku od Sparty nedokázal odmítnout, ale z bleskového loučení měl smíšené pocity. "Končí jedna krásná etapa života, což bylo dávat góly a rozdávat radost na trávníku. Samozřejmě mě svrbí nohy," svěřil se.

Ve Spartě se o něm mluvilo již delší dobu. Šéf klubu Daniel Křetínský dnes prozradil, že ho vedení nabízelo jako dalšího člena realizačního týmu už odvolanému kouči Stanislavu Grigovi. Siegl však do poslední chvíle nic netušil. "O tom jsem vůbec nevěděl, pro mě to přišlo jako blesk z čistého nebe," řekl.

O nabídce Sparty musel informovat mosteckého trenéra Ščasného, který v něm přišel o hráče i asistenta, ale podpořil ho. "Nesmírně si přístupu Mostu vážím. Ale stejně jsem celou noc prakticky nespal, než jsem ráno definitivně řekl ano," uvedl čtyřnásobný král ligových střelců.

Na začátku nové kariéry bude jeho hlavním úkolem přispět ke stmelení týmu, právě v tom na něj vedení týmu i Bílek spoléhají. "Vím, že to nebude lehké, bude se s nimi muset diskutovat a najít společnou řeč. Právě ode mě si vedení slibuje, že jsem ten pravý, tak doufám, že jsem," řekl Siegl.

Chce, aby se Sparta znovu stala týmem, který bude na české scéně jen těžko hledat soupeře. "Snad budu nápomocen, aby se ve Spartě vybudovalo to, co tady bylo za nás, kdy jsme válcovali všechny kluby," uvedl člen úspěšné generace devadesátých let.

Je přesvědčen, že ve Spartě jsou útočníci, kteří mohou podobně jako on střílet góly. V koutku duše se ani nevzdává myšlenky, že by se ještě jednou objevil na trávníku a mohl rozšířit svou sbírku 176 ligových branek. "Tohle teď není na programu dne, i když bych se samozřejmě rád rozloučil tady před plným stadionem, protože jsem tu v lize začínal," zasnil se.

Sparta ostatně už zažila jeden návrat hráče, který se s aktivní kariérou rozloučil. Při derby se Slavií se na jaře 1995 nečekaně vrátil na trávník tehdejší manažer Jozef Chovanec a Sparta vyhrála 1:0. "Nic takového se zatím neplánuje, ale kdyby to vyšlo jako v Teplicích, tak by to šlo," uvedl s úsměvem Siegl, pátý muž historické tabulky ligových kanonýrů.

[ 1.9.2006 - ČTK / eFotbal.cz | Foto: MARSfoto ]