Jednadvacítka i bez opor sestřelila Bělorusko

Čeští reprezentanti do 21 let zvítězili v pátečním přípravném utkání v Uherském Hradišti nad Běloruskem 2:0 díky trefám Tomáše Pekharta a Zdeňka Šmejkala. Svěřenci trenéra Jakuba Dovalila neprohráli už šestnáctý zápas v řadě.

Domácímu celku scházeli v předposledním mezistátním přípravném duelu před červnovým mistrovstvím Evropy v Dánsku brankář Tomáš Vaclík, záložníci Jan Morávek, Adam Hloušek a útočníci Václav Kadlec s Liborem Kozákem, které povolal kouč reprezentačního "áčka" Michal Bílek pro kvalifikační dvojutkání se Španělskem a Lichtenštejnskem.

Navíc se kvůli zranění omluvili středopolaři Tomáš Fabián s Tomášem Mičolou a forvard Jan Chramosta. Místo nich dostali šanci v základní sestavě záložníci Zdeněk Šmejkal s Jiřím Valentou. Ve stoperské dvojici nechyběl Marek Suchý, který až do čtvrtka netrénoval kvůli potížím s pravým palcem na noze.

Český výběr začal aktivněji a po individuální akci mohl otevřít skóre Hořava, jenže mířil za hranicí šestnáctky doprostřed brány. Stejný hráč o chvíli později chyboval ve středu pole a po rychlé akci pálil v dobré pozici Hardzejčuk, ale domácí obrana jeho pokus zblokovala.

"Lvíčata" využívala k útočným výpadům zejména pravou stranu, kde se dobře doplňovali Čelůstka s Dočkalem a jejich centry se snažily najít jediného útočníka Pekharta. Ten po rohu Dočkala hlavičkoval mezi tyče, ovšem gólman Hutar chytil míč na brankové čáře.

Ve 28. minutě zastavil unikajícího Dočkala v šestnáctce Paljakov a Pekhart se z nařízené penalty nemýlil. V závěru první půle ještě prověřil Hutarovu pozornost Šmejkal, který se dočkal gólové trefy až v 51. minutě, když s pomocí tyče v pádu usměrnil do sítě nahrávku Čelůstky. Šmejkal mohl vedení českého týmu ještě navýšit, ale svůj únik z levé strany zakončil pouze střelou do brankáře. Hutar úspěšně zasáhl i proti dělovce střídajícího Marečka.

Ani Bělorusové nezapomínali útočit a gólman Hanuš měl víc práce než v úvodní půli. Po jednom z pokusů hostujících hráčů vytahoval míč na břevno a díky tomu uhájil čisté konto. Další přípravný zápas odehraje jednadvacítka v úterý v Olomouci, kde od 16.45 nastoupí proti Francii

Vrcholem této sezony bude pro česká "lvíčata" mistrovství Evropy v Dánsku, na němž se utkají v základní skupině B se Španělskem, Anglií a Ukrajinou. Kouč Dovalil zveřejní nominaci na šampionát koncem května, poté by chtěl odehrát ještě generálku před odletem na ME proti celku ze druhé nejvyšší soutěže.

Česko "21" - Bělorusko "21" 2:0 (1:0)
Branky: 29. Pekhart z pen., 51. Šmejkal. Rozhodčí: Grobelnik - Trunner, Weinberger (všichni Rak.). ŽK: Pekhart - Politevič, Hardzejčuk. Diváci: 1874.

Česko "21": Hanuš - Čelůstka, Suchý, Hošek (86. Mazuch), Lecjaks - Gecov - Dočkal (62. Ondrášek), J. Valenta (62. Vošahlík), Hořava (46. Mareček), Šmejkal (70. Kovařík) - Pekhart (62. Vácha). Trenér: Jakub Dovalil.

Bělorusko "21": Hutar - Vertejlo, Filipenko, Politevič, Paljakov (70. Bukatkin)- Hardzejčuk (84. Kuncevič), Drahun, Sivakov, Rekiš (70. Ruseckij)- Skavyš, Baha (58. Matvejčuk). Trenér: Georgij Kondratěv.