Česko bylo ve Španělsku blízko senzaci, Villa však otočil během čtyř minut

Čeští reprezentanti prohráli v pátečním kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy 2012 na vyprodaném hřišti mistrů světa ze Španělska 1:2. Češi šli ve 29. minutě po přesné střele Plašila do vedení, to však po změně stran po dvou brankách barcelonského kanonýra Villy ztratili a nakonec odjíždějí s prázdnou.

Svěřenci Michala Bílka nastoupili na půdě mistrů světa i Evropy v roli velkého outsidera. První patnáctiminutovka utkání nabídla očekávaný scénář, domácí Španělé totiž dobře kombinovali na české polovině a svému soupeři prakticky nepůjčili míč. Už ve druhé minutě se ocitl v šanci Iniesta, ale jeho tvrdou ránu vyrazil brankář Čech. O dvě minuty později hlavičkoval v další příležitosti těsně mimo bek Capdevila.

Právě česká brankářská jednička byla v první půli klíčovou osobností Bílkova výběru. V polovině úvodního poločasu včasným vyběhnutím zmařila šanci Iniesty a v 26. minutě vyrazila střelu Villy z voleje, která po rohovém kopu směřovala do české svatyně.

Češi se zaměřili na rychlý přechod do útoku a přestože neměli míč na svých kopačkách tak často jako domácí favorit, jako první dokázali skórovat. Vc 29. minutě totiž převzal balon ve středu pole Plašil a na Casillase vyslal tvrdou střelu, která se s přispěním tyče odrazila do branky.

Po nečekané vedoucí brance se český celek znovu zaměřil na defenzivu a přenechal iniciativu Španělům. Dvě minuty před koncem první půle hlavičkoval Villa a jeho nebezpečný pokus musel Čech znovu skvělým zákrokem vytěsnit mimo branku.

Druhý poločas už byl zcela v režii mistrů světa, kteří uzavřeli český tým na obranné šestnáctce a spustili svou ofenzivní mašinu. Tlaku domácích Bílkovi svěřenci odolávali až do 68. minuty, kdy se útočník Villa prosadil mezi dvojicí padajících českých stoperů a přesnou střelou vyrovnal.

Naděje českého týmu na dobrý výsledek sebral v 72. minutě nešikovný skluz Rezka v pokutovém území, plzeňský fotbalista totiž zezadu sestřelil Iniestu a nařízenou penaltu se štěstím proměnil znovu Villa. Brankář Čech si sice na míč sáhl, ale zabránit druhému gólu Španělů už nedokázal. Český tým už odpovědět nedokázal, po změně stran si totiž žádnou větší příležitost nevytvořil a domů tak odjíždí bez bodového zisku.

Kvalifikace o ME 2012, skupina I:

Španělsko - Česká republika 2:1 (0:1)
Branka: 68. a 73. z pen. Villa - 29. Plašil. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Pospěch, Rezek - Xabi Alonso, Arbeloa. Hráno v Granadě.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Capdevila (68. Cazorla) - Busquets, Xabi Alonso (46. Torres), Xavi - Navas (86. Marchena), Iniesta, Villa. Trenér: Vicente del Bosque.
Česká republika: Čech - Zd. Pospěch, R. Hubník, Sivok, M. Kadlec - Rezek (84. Necid), Hübschman, T. Rosický, J. Plašil, Pudil (78. Hloušek) - Baroš. Trenér: Michal Bílek.