Mistrovství je na dosah, Češi vyhráli v Norsku 1:0

Čeští fotbalisté si přiblížili postup na světový šampionát. V prvním duelu baráže porazili Norsko na jeho půdě 1:0 díky brance Vladimíra Šmicra. Oba týmy budou ve středeční pražské odvetě postrádat po jednom aktérovi sobotního zápasu: druhou žlutou kartu viděli v kvalifikaci Galásek a Braaten.

O stavu hrací plochy stadionu Ullevaal rozhodně nebylo možno mluvit jako o trávníku. Obě mužstva vyběhla na sice vyschlý, ale silnou vrstvou písku pokrytý povrch, který trávník připomínal jen podél postranních čar.

Češi nastoupili sebevědomě, jak se na třetí tým loňského mistrovství Evropy sluší. Hráči nezmatkovali, snažili se vytvořit ve středu hřiště silný blok, z něhož by domácí neměli možnost centrovat na Carewa. O totéž usilovali krajní záložníci hbitým presinkem.

Dění na hřišti bylo přesně dáno už před výkopem a ani jedna strana nepřekvapila; jak složením sestavy, tak rozdílnou hrou. Češi měli snahu více kombinovat zvlášť po stranách, domácí se nerozpakovali po každém převzetí míč nakopnout.

Vladimír Šmicer využil podklouznutí Berdgölma a hlavou skóroval

Hosté podporováni hlasitými fanoušky z vlasti se pohybovali lépe a měli i několik slibných střel. Barošův pokus o nůžky skončil v 10. minutě nad brankou, Šmicrův průnik o tři minuty později šel vedle. Rosický ve 21. minutě po přistrčení od Nedvěda pálil z dvaceti metrů vysoko, následná Nedvědova hlavička zase skončila na rukou brankáře Myhreho.

Domácí se mohli do šancí dostat pouze při několika standardních situacích, po nichž ale stříleli hodně nepřesně. První střelu na branku vyslali až ve 39. minutě, kdy z dvaceti metrů pálil tvrdě Riise, ale Čech jeho střelu vyboxoval.

To však už bylo za stavu 1:0 pro český tým. Vedoucí branka se zrodila přesně tak, jak trenér Brückner hráčům radil. Nedvěd si vyměnil ve 32. minutě míč s Poborským, který poslal z rohu centr před branku. Tam na něj sice Baroš nedosáhl, ale za ním stál Šmicer, který využil podklouznutí Berdgölma a hlavou skóroval.

Měkký terén se s přibývajícím časem zhoršoval, míč odskakoval až ke kolenům

Domácí se snažili o přestávce hru oživit příchodem Braatena, což se jim podařilo. Už ve čtvrté minutě po změně stran prošel nebezpečně až k šestnáctce, kde musel zatáhnout za záchranou brzdu výborný Galásek. Stačil to za cenu faulu ještě před šestnáctkou, ale uviděl žlutou kartu a v pražské odvetě si nezahraje.

V 52. minutě měli Češi velkou možnost přidat druhý gól. Po rohu se sice nikdo z nich k míči nedostal, jenže dezorientovaný Hangeland ho usměrnil do vlastní branky, kde ke štěstí norských barev stál Hästad a míč vyhlavičkoval.

Měkký terén se s přibývajícím časem zhoršoval. Dlouhé vedení míče bylo takřka nemožné, neboť odskakoval až ke kolenům. Češi proto vsadili raději na rychlé přihrávky a míč se snažili kontrolovat kombinacemi na soupeřově polovině.

V 78. minutě se předvedli také Norové, ale Čech Pedersenovu střelu ztlumil

Patnáct minut před koncem mohli svoji výhru potvrdit a znovu to bylo ze standardní situace. Po trestném kopu Jankulovského přizvedl míč hlavou Ujfaluši a Myhre měl štěstí, že po jeho zákroku nebyl nikdo nachystaný k dorážce.

V 78. minutě se předvedli po čase také nepřesně hrající Norové po jednom z mnoha dlouhých autů. I tentokrát ho Čech vyrazil, ale odražený míč se dostal k Pedersenovi a vracející se český brankář měl hodně práce, aby jeho střelu u tyče ztlumil.

Další nebezpečný okamžik přežili Češi šest minut před koncem, kdy se uvnitř šestnáctky snažil na propadnutý centr dosáhnout střídající Ärst, ale k jeho škodě se mu to nepovedlo a Rozehnal míč dostal do bezpečí. Pak už čeští fotbalisté kontrolovali průběhu utkání a po závěrečném hvizdu rozhodčího vylétly jejich ruce nahoru. Postupový cíl mají na dosah.

Výsledek:

Norsko - Česká republika 0:1 (0:1)

Branka: 32. Šmicer. Rozhodčí: Busacca - Buragina, Arnet (všichni Švýc.). ŽK: Braaten - Nedvěd, Galásek, Jankulovski. Diváci: 24.264.

Norsko: Myhre - Bergdölmo, Hagen, Hangeland, Riise - Solli (46. Braaten), Grindheim (87. Strömstand), Hästad, Pedersen - Carew, Iversen (79. Ärst). Trenér: Hareide.

Česká republika: Čech - Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Poborský, Galásek, Rosický (88. Jarošík), Nedvěd, Šmicer (79. Heinz) - Baroš (61. Polák). Trenér: Brückner.

[ 13.11.2005 - ČTK / eFotbal, Foto: ČTK ]