Italská liga přijde po skandálu o čtvrtinu příjmů

Italská liga přijde po skandálu o čtvrtinu příjmů

Korupční skandál připraví italskou ligu o čtvrtinu příjmů. Ve svém pondělním vydání to uvedl ekonomický deník Il Sole-24 Ore. Soutěž, v níž nebude hrát potrestaný Juventus a další celky začnou sezonu s bodovými odpočty, podle odhadů přijde o 300 milionů eur a v evropském žebříčku klesne z druhého na třetí místo.

Před Serii A se podle finanční studie dostane německá bundesliga, která po úspěšném vystoupení Němců na domácím mistrovství světa letos počítá s příjmem 1,35 miliardy eur. Nejlukrativnější soutěží v Evropě zůstává anglická liga s předpokládanými příjmy ve výši dvou miliard eur. Další místa v elitní pětici patří Španělsku a Francii.

Itálii na rozdíl od Německa nepomůže ani úspěch ze světového šampionátu, kde squadra azzurra získala zlaté medaile. AC Milán, jeden z potrestaných klubů v korupční aféře, dosud prodal o téměř 20.000 permanentek méně než před rokem. Podstatný úbytek fanoušků hlásí také Fiorentina a římské celky AS a Lazio.

Ekonomové to vedle poškozeného obrazu soutěže dávají do souvislosti i s úspěchem placeného televizního kanálu Sky Italia, který ligové zápasy vysílá. Jedinou výjimkou, kterou nepotkal odliv příznivců, je Inter Milán, jenž po potrestání Juventusu dodatečně získal mistrovský titul.

Italská liga se bude muset vyrovnat i s menším přílivem sponzorských peněz a příjmů z prodeje suvenýrů. Naopak zisk z prodeje televizních práv by klesnout neměl, vedení soutěže může v tomto ohledu počítat s částkou 480 milionů eur.

[ 4.9.2006 - ČTK / eFotbal.cz l Foto: Reuters ]

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.