El Clásico přineslo dvě penalty i červenou kartu

Souboj dvou španělských gigantů na který čekal celý fotbalový svět se konečně stal realitou. Na stadión Santiaga Bernabeua přicestovala Barcelona a bylo na domácím Realu Madrid, aby jí oplatil ostudnou porážku z podzimu roku 2010, kdy dostali svěřenci Mourinha výprask v podobě prohry 5:0. To se mu ale ne úplně povedlo a z duelu na domácím hřišti si Real připsal pouze bod za remízu 1:1.

První pětadvacetiminutovka tolik očekávaného klání přinesla především podívanou na velice dobře připravenou obranu Realu Madrid a proti tomu opatrně rozvíjející se útočnou kombinace katalánského celku, ze které jakoby náhodou vypadly hned dva náznaky šance. Nejprve se po pasu za obranu dostal do zakončení Lionel Messi, s jeho pokusem o lob se ale Casillas s jistotou vypořádal. Po pětadvaceti minutách se za obranu dostal i David Villa. Než však stihl tečovat míč, dostal se jen do kontaktu s dobře vyběhnuvším Casillasem. Z celého střetu si nakonec místo penalty po Barcelonu odnesl jen žlutou kartu řečnící Piqué.

Na druhé straně dobře bránící Real Madrid spoléhal především na rychlé protiútoky a aktivní pressing na polovině hřiště, díky kterému nejednou obral barcelonské zadáky o balón. Real se dokonce dostal i do zakončení. Nejprve se v 10. minutě opřel do míče z přímého kopu Cristiano Ronaldo, ve 22. minutě se pak z rohu vápna snažil překvapit rychlou střelou gólmana Valdéze Karim Benzema. A když se ani z následujícího rohového kopu hráči „Bílého baletu" neprosadili, byl stav utkání po první půlhodině nerozhodný 0:0.

To nejzajímavější z prvního poločasu si hrdinové na obou stranách nechali až těsně na jeho konec. Nejprve se kolem tří obránců prohnal minutu před koncem poločasu Lionel Messi a prudkou střelou prověřil připravenost Casillase, o minutu později se na opačné straně po dobře rozehraném rohovém kopu málem dočkali vedoucího gólu svěřenci kouče Mourinha. Centr na zadní tyči dobře trefil Sergio Ramos, vrátil ho obloučkem na předtní tyč, kde čekal nikým neobsazený Cristiano Ronaldo a mohl hlavičkovat do odkryté branky. To také udělal. Na poslední chvíli se ale na brankové čáře zjevil Adriano a skvělým zákrokem vyhlavičkoval míč z branky.

Druhý poločas začal tam, kde první skončil. Hned po pěti minutách hry se k rozehrávce trestného kopu dostal opět Cristiano Ronaldo a tentokrát byl gólu velice blízko. Rána z jeho nohy totiž dopadla na tyčku Valdézovy branky. Hned o minutu později se do šance tlačil David Villa a tentokrát už sudí uznal, že byl faulován. Do sprch poslal Raula Albiola a na značku pokutového kopu se postavil kdo jiný než Lionel Messi. Směr rány z jeho kopačky sice brankář Casillas vystihl, gólu ale nezabránil, a tak se Barcelona dostala do vedení, které naznačovalo více než příjemnou cestu Barçy za španělským titulem. A pro Real mohlo být ještě hůř, když se v 62. minutě do míče za vápnem opřel Xavi a svou střelu otřel o břevno.

Přestože se Real musel od jednapadesáté minuty obejít bez vyloučeného Albiola, i nadále se tlačil do útoku s cílem zápas ještě zdramatizovat. Do šance se výběr trenéra Mourinha dostal po další standardní situaci, kdy se k zakončení protlačil Pepe. Jeho rána však prosvištěla jen kousek od pravé tyče Valdézovy branky.

Snaha domácích nakonec přeci jen přinesla své ovoce. Zhruba deset minut před koncem zápasu se ve vápně ocitl Marcelo a vykoledoval si Alvesův faul. I přes mocné protesty zejména gólmana Barcelony Victora Valdéze se penalta proti jeho brance kopala. K míči se postavil Cristiano Ronaldo a stejně jako Messi i on udržel nervy na uzdě a střelou do protipohybu gólmana srovnal stav El Clásica na 1:1.

Barceloně ale vyrovnání prakticky nevadilo. V tabulce Primera División má takovou pozici, že i remíza je pro ni výborným výsledkem. Možná i toto uvažování se svěřencům kouče Guardioly nakonec mohlo vymstít. Minutu před koncem základní hrací doby se totiž z rychlého protiútoku mohli gólově prosadit. To by ale perfektní přihrávku střídajícího Adebayora musel Khedira lépe využít. Oba soupeři se tak nakonec rozešli smírně po remíze 1:1 a boj o španělský titul má i nadále v rukách katalánský gigant.

Real Madrid - FC Barcelona 1:1 (0:0)
Branky: 82. C. Ronaldo z pen. - 53. Messi z pen. ČK: 51. Albiol (Real).