Sparta po výhře v Boleslavi stáhla náskok lídra, Olomouc přejela Teplice

Celek FK Mladá Boleslav prohrál v nedělním zápase 24. kola Gambrinus ligy na domácím hřišti se Spartou Praha 1:2. Vedoucí gól hostí dal ve 35. minutě hlavou kamerunský útočník Leonard Kweuke, v 63. minutě vyrovnal Jan Chramosta, vítěznou branku dal v 65. minutě Libor Sionko. V dalších zápasech porazil Liberec Brno 1:0 a Olomouc rozstřílela Teplice 3:0.

Kompletní statistiky duelu Olomouc - Teplice

Domácí hráči nastoupili do utkání velice aktivně. Byli v pohybu, útočníci byli nebezpeční, Hořava předskakoval teplické hráče a odebíral jim míče, krajní hráči makali kolem postranních čar a posílali do šestnáctky nebezpečné centry. V 7. minutě po takové akci padl první gól. Hořava předskočil Rosu, přihrál pod sebe Janotkovi a jeho přetažený centr na zadní tyči hlavou dostal o vzdálenější tyč do sítě Michal Ordoš.

Ve zbytku prvního poločasu se osmělili také hosté a především z pravé strany létaly do šestnáctky domácích ostré centry z kopaček Ljevakoviče a Kalivody. Ovšem obrana Hanáků všechny nebezpečné situace dokázala odvrátit.

Hra obou týmů postupně uvadala. A ve druhém poločase se diváci museli nudit. Až v 69. minutě vykouzlil přihrávku za obranu skvěle hrající Hořava, Navrátil přehodil vybíhajícího Grigara a poté dopravil míč do prázdné branky. Hosté v tu chvíli na zvrat neměli, naopak třetí gól domácích přidal před koncem Přikryl a Teplice odjely z Hané s prázdnou.

Kompletní statistiky duelu Brno - Liberec

Brněnský celek převzal v pátek po odvolaném kouči Karlu Večeřovi bývalý skvělý střelec René Wagner, ale jeho svěřenci ofenzivní podívanou nepředvedli. Wagner udělal oproti pohárovému propadáku s Kroměříží tři změny v sestavě, kýžený to efekt to však po třech ligových prohrách v řadě nepřineslo.

Domácí celek narážel na organizovanou obranu Severočechů, kteří využívali příležitosti k nebezpečným brejkům. Ve 27. minutě se dvakrát blýskl brněnský gólman Krbeček, který nejprve vychytal Gecova a nohou dokázal zneškodnit i dorážku Nezmara. Na druhé straně napřáhl za hranicí šestnáctky Kalabiška, ale jeho levačka těsně minula tyčku Bičíkovy brány.

Do druhé půle vstoupili aktivněji hosté. Váchovu ránu ještě Krbeček stačil vytěsnit na roh, ale v 52. minutě už byl bezmocný, když po centru Fleišmana zůstal nekrytý Nezmar a hlavou zavěsil. Rychlé vyrovnání měl na noze Borek, jenže z úhlu poslal míč nad břevno. Po hodině hry mohli vést Severočeši o dvě branky, ale Breznaníkův pokus zastavila tyč. Brno se za celý zápas nezmohlo na kloudnou akci, přesto mohlo vyrovnat, dělovku Přerovského však vyrazil Bičík.

Zbrojovka prohrála počtvrté v řadě a společně s Ústím nad Labem zůstává největším kandidátem na sestup. Fotbalisté Liberce naopak počtvrté za sebou neinkasovali a ze čtyř posledních kol vybojovali třetí výhru.

Kompletní statistiky duelu Mladá Boleslav - Sparta

Atraktivní utkání týmů z popředí tabulky, do něhož Sparta nastoupila bez potrestaných opor Řepky a Pamiče, začalo velmi svižně, během prvních deseti minut viděl vyprodaný stadion čtyři gólové šance. Kerič však minul krásný centr Zápotočného, domácí brankář Šeda kryl Kweukeho hlavičku po pasu Sionka, vzápětí pálil na druhé straně těsně vedle Blažkovy branky Mendy a poté zachránila domácího gólmana nepřesná muška Keriče, jenž se hlavou netrefil. Sparta, jejíž hru velmi dobře režíroval bývalý mladoboleslavský špílmachr Matějovský, byla nebezpečnější.

Ve 22. minutě stadion bouřil, protože v pokutovém území padl k zemi po souboji se Sionkem Opiela a rozhodčí Petr Mikel neusoudil, že by měl nařídit penaltu. Hra se potom dost přiostřila. Mladoboleslavští se snažili především zdvojovat Kweukeho, ale ve 35. minutě na něj stopeři byli krátcí. Sionko zleva nacentroval Keričovi, ten balón přiťukl do středu malého čtverce a mohutnou postavu kamerunského útočníka nebylo možné zadržet. Rybičkou vstřelil hlavou gól na 0:1. Dal v této sezoně už svůj desátý gól. O tři minuty později mohl Kweuke zvýšit, ale Šeda, jenž nahradil nemocnou jedničku Millera, ránu chytil.

V 51. minutě rozehrál útočnou akci Sparty Kweuke, prošel před velký čtverec, přihrál Kadlecovi, ten pustil balón Sionkovi, ale zkušený záložník vystřelil ze stoprocentní pozice přímo doprostřed do náruče Šedy. Vyrovnat mohl v 55. minutě Opiela, ale technickou střelou těsně minul břevno. Domácí gól na 1:1 však přišel už v 63. minutě. Mendy nejprve prostřelil skrumáž, Blažek míč reflexivně vyrazil, ale Chramosta šel do dorážky velmi důrazně a míč propasíroval do sítě.

Sparťané však soupeři dopřáli radost jen dvě minuty. V 65. minutě Kerič nesobecky přihrál nabíhajícímu Sionkovi, a ten skluzem znovu strhl vedení na stranu hostí. Na počátku akce byl opět Kweuke. Domácí kouč Karel Stanner na to reagoval dvojím střídáním. Stáhl z hrací plochy stopera Dimitrovského a nasadil ofenzivního Táborského, poté vyslal do boje Řeka Dimoutsose místo Mendyho. Trenér hostí Jozef Chovanec naopak posílil defenzívu a místo Sionka poslal hájit vidinu tří bodů Kamerunce Abenu. V 71. minutě mohla Sparta výhru potvrdit, v nepřehledné situaci střílel Kerič, zblokovaný míč našel kopačku Matějovského, jehož technickou střelu tečoval Kadlec mimo branku.

V závěru se očekával velký tlak Mladé Boleslavi a obvyklé výlety dvoumetrového stopera Rolka do pokutového území Sparty. Jenže Kweuke, i když už byl dost vyčerpaný, ho stále natolik zaměstnával, že k tomu téměř nedošlo a Sparta výhru uhájila. Snížila náskok vedoucí Plzně opět na šest bodů.