Korupce: Rozhodčí půjdou před soud

Korupce: Rozhodčí půjdou před soud

Fotbaloví rozhodčí a delegáti obvinění v úplatkářské kauze Viktorie Žižkov nesouhlasí s podmíněnými tresty, které jim v září trestním příkazem vyměřila samosoudkyně Markéta Polanecká. Proti jejímu rozhodnutí podali odpor a soudkyně tak bude muset případ řešit ve veřejném jednání.

"Už mi začaly chodit první odpory od obviněných, nemohu být ale konkrétní, o koho jde. Počítám však s tím, že s tresty nebude souhlasit nikdo. Až přijdou všechny odpory, nařídím hlavní líčení," řekla Polanecká.

Podle jejího trestního příkazu si obvinění rozhodčí a delegáti Otakar Draštík, Igor Gulájev, Marcel Hábl, Zdeněk Lukes, Ladislav Míka, Pavel Poledník, Zbyněk Pustka, Adolf Růžička, Ladislav Talpa a Karel Vidlák dali slíbit úplatek a Jiří Vlček ho navíc i přijal. Všichni vyvázli s osmiměsíčními podmíněnými tresty, pokutami v rozpětí od 30 do 150 tisíc korun a několikaletým zákazem funkce.

Trestní příkaz se však netýká hlavní postavy korupční aféry Ivana Horníka, manažera Viktorie Žižkov. "U obviněného Horníka nebyly dány podmínky pro vydání trestního příkazu. Tam je takový rozsah, že to nešlo," uvedla Polanecká.

Doplnila, že Horníkovu věc posoudí přímo v hlavním líčení, a to společně s těmi obviněnými, kteří podají proti zářijovým trestním příkazům odpor. "Budou tam všichni společně," dodala Polanecká.

Prvním odsouzeným v korupční aféře Viktorie Žižkov byl rozhodčí Vladimír Pastyřík, který letos 19. září dostal v hlavním líčení za korupci osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky, pokutu třicet tisíc korun a tříletý zákaz výkonu funkce rozhodčího. Senát v čele s Polaneckou jej uznal vinným z toho, že


si nechal slíbit 30.000 korun jako úplatek za ovlivnění loňského utkání mezi Žižkovem a Brnem ve prospěch pražského klubu.

Jeho případ byl projednáván odděleně, protože Pastyřík jako policista podléhal zvláštnímu režimu vyšetřování. Proti rozsudku se odvolal, státní zástupce se práva odvolání vzdal.

[ 13.11.2005 - ČTK / eFotbal ]