Bohemka otočila bitvu s Boleslaví, Příbram tápe

Tým Bohemians 1905 zvítězil v nedělním střetnutí 25. kola Gambrinus ligy na domácí půdě v Edenu nad celkem Mladé Boleslavi 3:1. Vedoucí gól hostů dal už ve 4. minutě Alexandre Mendy, ale zelenobílí zápas otočili, v 19. a 53. minutě skóroval Martin Nešpor a výhru dovršil Milan Škoda.

Trenéři obou celků měli poněkud problémy sestavou. Domácí kouč Pavel Hoftych dal sotva dohromady šestnáctičlenný kádr, v mladoboleslavském týmu chyběl mj. kanonýr Kulič a v základni sestavě dostal příležitost Řek Dimoutsos. Zápas před žalostně slabou návštěvou začal svižně a už ve 4. minutě šli hosté do vedení. Kysela našel přízemní přihrávkou ve velkém čtverci Alexandre Mendyho, který prudkou střelou bez přípravy skóroval.

Defenzíva domácích měla dost starostí s aktivní hrou Mladé Boleslavi, ale v 19. se zelenobílým podařilo vybojovat roh, k odraženému míči se dostal Martin Nešpor a z otočky vyrovnal na 1:1. Po této brance však tempo hry zřetelně pokleslo a s výjimkou velké šance domácího Škody, který šel po centru za obranu sám na hostujícího brankáře Šedu, se na hřišti téměř nic nedělo. Gólman Mladé Boleslavi však předvedl proti Škodovi svůj zákrok roku. Vyběhl a souboj vyhrál, střelu skvěle vytlačil na roh.

Druhý poločas začali domácí náporem a Martin Nešpor dal už v 53. minutě svou druhou branku. Připravil mu ji Škoda, který po úniku po pravé straně nacentroval do malého čtverce a Nešpor tentokrát skóroval skluzem na 2:1. Hosté na to reagovali dvojím střídáním, ale valný efekt to nepřinášelo, hráči Bohemians 1905 byli rozjetí jako válečný stroj. V 61. minutě nečekaná rána Škody z nějakých 30 metrů lízla tyč Šedovy bríny. V 69. minutě proběhl mezi mladoboleslavskými obránci dosud nenápadný Držík, uvolnil se mezi třemi soupeři a trefil tyč. V 70. minutě zahráli domácí standardní situaci, na Rychlíkův centr z trestného kopu si vyskočil Milan Škoda a hlavou skóroval k tyči na 3:1. Zápas byl prakticky rozhodnut.

Mladoboleslavští sice boj nevzdali, ale jejich akce končily před velkým čtvercem většínou bez zakončení. Snaha hostů postupně slábla a tým Bohemians 1905 si už zaslouženou výhru aktivní hrou daleko od své branky pohlídal. V závěru měl po centru střídajícího Bartka obrovskou příležitost Uzbek Ibragimov, ale nedokázal hlavou usměrnit míč do prázdné branky.

Bohemians 1905 - FK Mladá Boleslav 3:1 (1:1)
Branky: 19. a 53. M. Nešpor, 70. Škoda - 4. A. Mendy. Rozhodčí: Jech - Teuber, Moláček. Diváci: 2946.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Nikl, Rychlík, Cseh - Štohanzl, Držík, Moravec (88. Hartig), M. Kraus (54. Ibragimov) - M. Nešpor (78. Bartek), Škoda. Trenér: Pavel Hoftych.
FK Mladá Boleslav: Šeda - Kysela, Johana, Dimitrovski, Šírl (58. Mach) - A. Mendy, Kúdela (58. V. Procházka), Opiela, Dimoutsos (71. Táborský), Fabián - Chramosta. Trenér: Karel Stanner.

Tým České Budějovice se přiblížil k záchraně

Hráči Českých Budějovic vyhráli v nedělním zápase 25. kola Gambrinus ligy doma nad Příbramí 3:0 a mírně se vzdálili sestupovým příčkám. Do branky bezradných hostů se trefili Grigori Čirkin, Tomáš Stráský a Zdeněk Ondrášek, gólman Příbrami Aleš Hruška viděl červenou kartu a utkání nedohrál.

Souboj dvou celků se záchranářskými starostmi začali lépe domácí, kteří byli aktivnějším týmem na hřišti. V osmé minutě je mohl poslat do vedení Stráský, jehož přímý volný kop ze slušné pozice ale trefil pouze tyč. Následně hned dvakrát selhal Hudson, který měl před sebou odkrytou bránu, jenže do ní vůbec nezacílil.

Na druhé straně si podobně vedl také Michal Klesa a diváci se začínali trochu nudit, než je ve 43. minutě probral Grigori Čirkin. Ruský záložník si naběhl na rohový kop Otepky a zblízka se nemýlil. Hosté tak prohrávali 0:1 a museli se začít více tlačit do útoku, jejich gólové šance ovšem nepřicházely.

Výjimkou byla snad jen možnost střídajícího Huni, který se po hodině hry natahoval po přetaženém centru a k zasažení míče mu chyběly centimetry. Nebezpečnějším mužstvem zůstávali ale svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého. Hudsonova prudká rána z velkého vápna v síti sice ještě neskončila, v 72. minutě se však zblízka trefil Tomáš Stráský. Ten využil zmatku po rozehrání přímého kopu, který byl nařízen za zbytečné hraní rukou hostujícího hráče.

Příbramské tato obdržená branka definitivně zlomila. V 79. minutě je ještě dorazil Zdeněk Ondrášek, jenž do prázdné brány zakončil akci agilního Stráského. Toho před vápnem fauloval Hruška, sudí Příhoda ale citlivě ponechal výhodu a k zákroku příbramského gólmana se vrátil dodatečně. A to druhou žlutou kartou, která pro Hrušku znamenala předčasný odchod do sprchy.

Na trávníku už se ale nic zajímavého nestalo, takže České Budějovice vyhrály 3:0 a odskočily tím čtrnácté Příbrami na rozdíl pěti bodů. Na předposlední Brno mají náskok dokonce osmibodový.

SK Dynamo České Budějovice - 1. FK Příbram 3:0 (1:0)
Branky: 43. Čirkin, 73. Stráský, 79. Ondrášek. Rozhodčí: K. Hrubeš - Filípek, Jiřík. ŽK: Čirkin, Lengyel, Ondrášek - Pleško, Nohýnek, Hruška. ČK: 79. Hruška (Příbram). Diváci: 2477.

České Budějovice: Kučera - Laštovka, Lengyel, Žižka (23. Horejš), Vulin - Hudson (65. Mezlík), Čirkin, Otepka, Nitrianský - Ondrášek, Stráský (83. Němec). Trenér: Jaroslav Šilhavý.
Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Pleško - P. Pilík (59. Huňa), Tarczal, Ricka (46. M. Štochl), Koukal - Klesa, Wágner (82. Rondzik). Trenér: Roman Nádvorník.